DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
22. novembrī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

Ar lekciju par K. Ulmaņa laiku Dauderos 25. novembrī nodos jaunu ekspozīcijas daļu

FOTO: Publicitātes foto

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Dauderu nodaļā (Zāģeru ielā 7, Sarkandaugavā) atjaunināta ekspozīcija “(Ne)zūdošais mantojums”. Jaunās ekspozīcijas sadaļas uzmanības centrā ir reprezentatīvi priekšmeti, kas 1918.–1940. gadā apliecināja Latvijas valstiskumu, bet 20. gadsimta okupācijas varu maiņās tika pārvietoti, slēpti vai nodoti aizmirstībai. Līdz mūsdienām gan ir saglabājusies tikai neliela daļa no reiz bagātīgā vēsturisko liecību klāsta, jo svešās varas Latvijā apzināti tiecās iznīcināt iepriekšējo laikmetu zīmes kā priekšmetos, tā ēkās un vidē. Dauderu nama ekspozīcijā šī mainīgā un daudzus zaudējumus piedzīvojusī Latvijas kultūrvide tiek raksturota ar latviešu kultūras mecenāta un kolekcionāra Gaida Graudiņa kolekcijas priekšmetiem, kā arī artefaktiem no citām LNVM kolekcijām

Iepazīt Dauderu nama vēsturi, kā arī nupat atjaunināto ekspozīciju interesenti aicināti jau sestdien, 25. novembrī no plkst. 10.00 līdz plkst. 17.00, kad ieeja muzejā ir par brīvu. Plkst. 14.00 sāksies Dr. hist. Toma Ķikuta, LNVM direktora vietnieka zinātniskajā darbā, lekcija par laiku no 1937. līdz 1940. gadam, kad Dauderu savrupnams tika labiekārtots kā vērienīga toreizējā autoritārā valsts vadītāja Kārļa Ulmaņa vasaras rezidence. Savukārt pēc lekcijas sekos ekskursija atjaunotajā ekspozīcijas daļā “(Ne)zūdošais mantojums”, kas tieši saistīta arī ar Ulmaņa dzīves periodu Dauderos 1930. gadu beigās.

Atjaunotajā ekspozīcijas daļā starp citiem zudušā un saglabātā kultūras mantojuma stāstiem apskatāma 1939. gadā izgatavotā Kārļa Ulmaņa saņemto dāvanu vitrīna, kurā izvietoti 43 veltījumi Ulmanim, pasniegti viņa ilgās politiskās karjeras laikā. Daudzi no tiem jaunatklāti rūpīgā izpētes darbā pēdējo gadu laikā, jo padomju okupācijas laikā ziņas par šo priekšmetu saistību ar Ulmani bieži vien tika mērķtiecīgi slēptas vai laika gaitā zudušas. Ekspozīcijā iekļauti stāsti arī par vairākiem vērtīgiem savulaik Ulmanim piederējušiem priekšmetiem, kuru pazušanas apstākļi okupācijas laikā, arī iespējamā atrašanās vieta, nav zināmi.

Tāpat atjauninātajā ekspozīcijā muzejs piedāvā izsekot pēc arhitekta Jāņa Rutmaņa meta 1937. gadā Kongresa nama (Lielās Ģildes) zālei izgatavotā Ulmaņa goda krēsla likteni. Pēc padomju okupācijas šādas mēbeles iznīcināja vai arī “nevēlamo” simboliku no tām noņēma. Šāds liktenis, visticamāk, piemeklēja arī Kongresa nama “Vadoņa krēslu”. Tomēr līdz mūsdienām LNVM krājumā bija saglabājušies atsevišķi greznā krēsla dekoratīvie elementi. Pēc saglabāto krēsla dekoratīvo elementu 3D skenēšanas un zudušo detaļu modeļa izveides, tika izgatavots krēsla makets mērogā 1:20, kas līdz ar tā vēstures stāstu apskatāms jaunajā ekspozīcijā.

Ulmanim piederējušo priekšmetu vēstures stāstus papildina dažādu Latvijas Republikas institūciju un amatpersonu mantojuma likteņstāsti, tostarp ģenerālim Jānim Balodim piederējušo reprezentatīvo dāvanu vēstures līkloči.

Ekspozīcija atjaunota ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstu.

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Dauderu nodaļa iekārtota greznā vairāk nekā 120 gadus senā namā, kuram visapkārt plešas industriālā Sarkandaugava. Daudzveidīgs, kontrastiem bagāts ir gan Dauderu nama, gan Dauderu muzeja ekspozīcijas stāsts, kurā atspoguļotas Latvijas kultūrvēsturiskās norises 19.–21. gadsimtā.

Bezmaksas apmeklējums Dauderos tiek piedāvāts katra mēneša pēdējā sestdienā. Tuvākie datumi: 25. novembris, 30. decembris un 27. janvāris. 

Publicitātes attēlu anotācija: Izstādē “(Ne)zūdošais mantojums” Dauderos, foto – Jānis Puķītis, LNVM.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI