DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
05. septembrī, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

“Dauderos” aicina atzīmēt Eiropas kultūras mantojuma dienas    

FOTO: Jānis Puķītis

Atzīmējot ikgadējās Eiropas kultūras mantojuma dienas Latvijā, 8., 9. un 10. septembrī no plkst. 10.00 līdz plkst. 17.00 bez maksas varēs apmeklēt Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Dauderu nodaļu (Zāģeru ielā 7, Sarkandaugavā). Piedāvājuma ietvaros varēs apskatīt grezno 19. gadsimta beigās celto ēku un tajā izvietoto pamatekspozīciju, kurā vēstīts par “Dauderu” daudzslāņaino vēsturi, kā arī piedalīties dažādās aktivitātēs. 

“Dauderi” ir viens no Eiropas kultūras mantojuma dienās izceltajiem objektiem, kas rāda pieminekļu fiksēšanas un izpētes nozīmi, kā arī spēju sekmīgi saglabāt un atjaunot arī tādus mantojuma objektus, ko skārušas daudzkārtējas īpašnieku un funkciju maiņas. Ēka būvēta 1897. gadā kā alusdarītavas Waldschlößchen (mūsdienās Aldaris) īpašnieka, vācbaltiešu fabrikanta Ādolfa fon Bingnera ģimenes villa, bet no 1937. līdz 1940. gadam savrupnams tika labiekārtots kā vērienīga toreizējā autoritārā valsts vadītāja Kārļa Ulmaņa vasaras rezidence. Padomju okupācijas laikā ēka uz laiku pārgāja rūpnīcas īpašumā un tika pielāgota bērnudārza vajadzībām, bet kopš 1990. gada ēkā pastāv muzejs, kura kodolu veido trimdā vāktā Latvijas kultūrvēsturisko liecību kolekcija. Uzmanības vērts ir arī ilgus gadus koptais “Dauderu” dārzs ar ainaviskiem apstādījumiem, interesantu reljefu un dažādu sugu kokiem. 

“Dauderu” nama apskati bezmaksas dienās bagātinās iespēja pildīt fotoorientēšanās uzdevumu. Savukārt ekskursijā pa tuvāko apkārtni varēs doties gan izmantojot muzeja izveidotu maršrutu mobilajā aplikācijā, gan arī gida vadībā. Svētdien, 10. septembrī, no plkst. 13.00 līdz plkst. 15.00, bezmaksas ekskursijā pa “Dauderiem” un to apkaimi vedīs vairāki LNVM speciālisti un “Dauderu” ekspozīcijas autori, kas detalizēti pētījuši ēkas un apkārtnes vēsturi. Uz ekskursiju gaidīts ikviens interesents.  

Eiropas kultūras mantojuma dienas Latvijā šogad notiek jubilejas zīmē – pirms 100 gadiem tika pieņemts Likums par pieminekļu aizsardzību Latvijā un nodibināta Pieminekļu valde. Tādēļ šogad sevišķa uzmanība pievērsta tiem objektiem, kuros var izsekot kultūras mantojuma aizsardzības sistēmas attīstībai gadsimta garumā.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI