DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
09. maijā, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Roņu sezonā izglābti trīs roņu mazuļi

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Publicitātes foto

Noslēdzoties aktīvajai roņu mazuļu sezonai jeb laikam, kad liedagā vērojami roņu mazuļi, Dabas aizsardzības pārvalde (pārvalde) izsaka pateicību ikvienam, kas pārvaldei ziņoja par novārgušiem un savainotiem roņu mazuļiem, kas bez speciālistu palīdzības savvaļā nebūtu izdzīvojuši, kā arī iesaistījās informācijas izplatīšanā par to, kā rīkoties, ja liedagā gadījies ronēnus novērot.

Kā ik gadu, arī šajā pavasarī pārvalde aicināja iedzīvotājus ziņot par novārgušiem roņiem un atgādināja par pareizu rīcību, ronēnus sastopot. Lai gan ar katru gadu vērojama aizvien lielāka iedzīvotāju informētība un tiek saņemts arvien mazāk zvanu par roņiem, kuriem palīdzība nav nepieciešama, joprojām ir neliela sabiedrības daļa, kurā vērojama neizpratne par  to, ka vesels ronis ir jāatstāj mierā un palīdzība tam nav vajadzīga un nereti var arī kaitēt.  

“Lai gan šādu zvanu ik gadu paliek mazāk, ceram, ka nākamajā pavasarī vairs neviens nevēlēsies ronēnus dzīt atpakaļ ūdenī, uzskatot, ka viņiem līdzīgi kā zivīm atrašanās ārpus ūdens var beigties letāli.  Roņi ūdenī medī, savukārt uz sauszemes atpūšas, socializējas, dzemdē un audzina mazuļus. Tāpēc ir pilnīgi normāli, ka tie vērojami arī mūsu piekrastē liedagā,” pauž pārvaldes Komunikācijas un dabas izglītības nodaļas vadītāja Elīna Ezeriņa.

Kopumā pārvalde šogad saņēma teju 200 zvanus par ronēniem. Apzinot situāciju, palīdzība bija nepieciešama tikai 3 roņu mazuļiem. Savainotie ronēni tika nogādāti Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā, kur speciālistu aprūpēti atlabst, lai pēc laika atgrieztos dzīvē savvaļā.

Lielākoties Latvijas piekrastē sastopams pelēkais un plankumainais ronis, taču šogad novērots arī reti sastopamais pogainais ronis, kuru Latvijā līdz šim izdevies novērot vien pāris reižu.

Lai informētu un kampaņā iesaistītu arī bērnus un jauniešus, pārvalde sadarbībā ar Rīgas Nacionālo Zooloģisko dārzu un izdevniecību “Latvijas Mediji” organizēja konkursu, kurā aicināja skolēnus radīt dzejas darbus par ronēniem un to dzīves gājumu, kā arī par pareizu rīcību tos sastopot liedagā. Kopumā tika saņemti 259 darbi, no kuriem vairāk nekā puse bija sākumskolas audzēkņu dzejoļi. Visi iesūtītie darbi apkopoti vienotā bērnu dzejas darbu konkursa grāmatā “Ronis liedagā”, kuru iespējams aplūkot pārvaldes tīmekļvietnē www.daba.gov.lv sadaļā Roņi liedagā-dzejas konkurss.

Ar nejaušu skaitļu ģeneratoru tika noteikti 28 konkursa uzvarētāji, kam balvas sarūpējusi pārvalde, Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs un izdevniecība “Latvijas Mediji”. Ar konkursa uzvarētāju sarakstu iespējams iepazīties pārvaldes tīmekļvietnē un balvas jau tuvāko dienu laikā sasniegs savus īpašniekus.

Ronēni līdz Rīgas jūras līča piekrastei lielākoties nokļūst no Igaunijas. Ziemā pelēko roņu mazuļi dzimst uz Igaunijas piekrastes salām un tās ieskaujošiem ledus laukiem un līdz Latvijas pludmalei martā un aprīlī nokļūst peldus vai retos gadījumos uz dreifējošiem ledus gabaliem.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI