DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
04. decembrī, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Noslēgusies 2024./2025. gada stirnu medību sezona

Publicitātes foto

2024. gada 30. novembrī noslēgusies stirnu medību sezona, kurā pēc provizoriskajiem datiem nomedīts apmēram 18 400 stirnu. Kopš stirnas kļuvušas par nelimitētajiem medījamajiem dzīvniekiem, to nomedīšanas apjoms ir ievērojami krities, taču stirnu āži joprojām tiek medīti pārāk intensīvi.

Pēc Valsts meža dienesta provizoriskajiem datiem šosezon visvairāk stirnu ticis nomedīts Centra virsmežniecībā (ap 5000 dzīvnieku), kam seko Kurzemes virsmežniecība (ap 4700 dzīvnieku) un Dienvidu virsmežniecība (ap 3800 dzīvnieku). Vismazāk stirnu (ap 1900 dzīvnieku) nomedīts Austrumu virsmežniecībā.

Medību noteikumi nosaka, ka stirnas ir nelimitētie medījamie dzīvnieki. Pieaugušus stirnu āžus atļauts medīt no 1. jūnija līdz 30. novembrim, bet stirnu kazas un kazlēnus – no 15. augusta līdz 30. novembrim.

Kopš stirnas kļuvušas par nelimitētajiem medījamajiem dzīvniekiem, to nomedīšanas apjoms ir būtiski krities. 2021./2022. gada medību sezonā pirms stirnu limita atcelšanas tika nomedītas 35 344 stirnas, bet iepriekšējā, 2023./2024. gada medību sezonā – 18 736 stirnas. Pēc Valsts meža dienesta vērtējuma Latvijā šosezon mitinās ap 216 000 stirnu, tātad bija iespējams droši nomedīt ap 40 tūkstošus stirnu.

Vienlaikus Valsts meža dienests turpina novērot tendenci, ka tiek pārāk intensīvi medīti stirnu āži. Iepriekšējā sezonā nomedīto stirnu āžu skaits sasniedza 47 %, bet šajā sezonā – 61 % no kopējā nomedīto stirnu skaita. Tik liels nomedītu stirnu āžu īpatsvars neatbilst medību resursu ilgtspējīgas apsaimniekošanas principiem. Valsts meža dienests informē, ka stirnu nomedīšanas apjoma vēlamās proporcijas ir šādas: āži – ne vairāk par 35-40 %, kazas – 35-50 %, bet kazlēni – 25-30 % no kopējā nomedītā stirnu apjoma.

Valsts meža dienests ir valsts pārvaldes iestāde, kas uzrauga meža apsaimniekošanu, medību un dabas aizsardzības reglamentējošo normatīvo aktu ievērošanu, kā arī īsteno meža uguns apsardzību. Dienests uztur Meža valsts reģistru, kur tiek apkopota informāciju par mežu, tajā notiekošo saimniecisko darbību, medībām un medījamiem dzīvniekiem. Valsts meža dienesta misija ir rūpēties par atbildīgu meža apsaimniekošanu un saglabāšanu nākamajām paaudzēm.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI