Latvijai ir nozīmīga pieredze administratīvi teritoriālo reformu īstenošanā, reformas īstenotas gan 2009., gan 2021.gadā un, ņemot vērā 2021. gada teritoriālās reformas lielo tvērumu un nozīmi turpmākajā Latvijas attīstībā, ministrijas eksperti iepazīstina Moldovas delegāciju ar reformas gaitu un pašlaik sasniegtajiem rezultātiem.
Kā ziņots iepriekš, administratīvi teritoriālās reformas ietvaros būtiski mainījās pašvaldības – piemēram, samazinājušās budžeta līdzekļu atšķirības starp novadu lielākajiem un mazākajiem kopējiem budžeta ieņēmumiem, kā arī ir uzlabojies speciālistu nodrošinājums vairākās jomās. Tāpat pašvaldībām pēc administratīvi teritoriālās reformas ir lielāka kapacitāte veicināt vietējo uzņēmējdarbību, taču tai pat laikā jāturpina stiprināt pašvaldību finansiālā un administratīvā kapacitāte.
Vizīte notiek projekta “Politiskās partijas, kas virza vietējās pārvaldības reformas” ietvaros, kuru finansē Amerikas Savienoto Valstu Nacionālais Demokrātijas fonds (NED). Viens no projekta mērķiem ir veicināt informētību un dialogu par fiskālo decentralizāciju un vietējo administratīvo reformu starp pašvaldību vēlētajām amatpersonām un lēmumu pieņēmējiem parlamentā un valdībā.
Vizītes ietvaros delegācija tiksies ar Latvijas Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētāju, Centrālās un finanšu līgumu aģentūras un Rīgas plānošanas reģiona, Latvijas Pašvaldību savienības un Rīgas domes vadību, kā arī apmeklēs Tukuma novada pašvaldību. Vizīte sniegs iespēju, pamatojoties uz Latvijas un citu valstu pieredzi, izstrādāt Moldovas situācijai atbilstošu administratīvi teritoriālās reformas īstenošanas modeli.