DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
30. janvārī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Rīgas Austrumu slimnīcas ārsti piedalās starptautiskā projektā par retā aklās zarnas tārpveida piedēķla ļaundabīga audzēja diagnostikas un ārstēšanas iespējām

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Aizvadītajā nedēļā Rīgā notika Eiropas sadarbības projekta “EuroPMP” darba grupas noslēdzošā tikšanās, kas saistīta ar reto aklās zarnas tārpveida piedēķla ļaundabīga audzēja diagnostikas un ārstēšanas iespējām Eiropā un arī citviet pasaulē.

Pseudomyxoma peritonei (PMP) ir reta, ļaundabīga slimība, kas visbiežāk attīstās aklās zarnas piedēklī. Slimībai progresējot, vēzis izplešas vēdera dobumā un var skart arī citus orgānus. Pašlaik audzēju ir iespējams izārstēt tikai ķirurģiski.

Eiropā ik gadu tiek reģistrēti aptuveni 4000 jaunu PMP saslimšanas gadījumu. Lai rastu pēc iespējas efektīvākus risinājumus slimības diagnostikā, ārstēšanā un pacientu aprūpē, 2018. gadā tika izveidots Eiropas Zinātnes un tehnoloģiju sadarbības organizācijas (COST) finansēts projekts “EuroPMP”. Projekta darba grupā darbojas gan pārstāvji no Eiropas, gan citām valstīm. No Latvijas darba grupu pārstāv Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Latvijas Onkoloģijas centrs” Onkoķirurģijas klīnikas Abdominālās un mīksto audu ķirurģijas nodaļas vadītājs Andrejs Pčolkins un Patoloģijas centra ārsts-patologs prof. Sergejs Isajevs.

“EuroPMP” projekts tika radīts ar mērķi izveidot spēcīgu un noturīgu savstarpējo sadarbību ar ekspertiem dažādās sfērās, ieskaitot ķirurgus, patologus, onkologus, radiologus, molekulāros biologus, bioinformātiķus, kā arī aprūpes personālu.

Projekta darba grupas četri galvenie virzieni ir – zinātne, ārstēšana, pacientu izglītošana un apmācību veikšana.

“Projekta noslēdzošajā tikšanās reizē, kas norisinājās šī gada 26. janvārī, pārskatījām sasniegtos rezultātus un līdz šim paveikto, kā arī dalījāmies pieredzē par to, kā šo reto slimību ārstējam Baltijas valstīs. Darba grupas sapulcē piedalījās arī  eksperti no Viļņas Vēža centra, kā arī Ziemeļigaunijas reģionālās slimnīcas ārsti, kas ikdienā nodarbojas ar šīs patoloģijas diagnostiku un ārstēšanu. Dalība projektā viennozīmīgi ir vērtīga, jo tā sniedz arvien jaunas iespējas PMP slimības diagnostikā un ārstēšanā,” norāda Rīgas Austrumu slimnīcas Onkoķirurģijas klīnikas Abdominālās un mīksto audu ķirurģijas nodaļas vadītājs Andrejs Pčolkins.

Tikšanās ietvaros tika runāts par nākotnes vīziju, iespējamajiem sadarbības veidiem un attīstības projektiem, lai pacientiem nodrošinātu vēl daudzpusīgākas ārstēšanas un aprūpes iespējas, tā paaugstinot dzīvildzi un kopējo dzīves kvalitāti. 

“Latvijā šī retā slimība kopš 2018. gada tiek ārstēta Rīgas Austrumu slimnīcas stacionārā “Latvijas Onkoloģijas centrs”. Šo gadu laikā palīdzību ir saņēmuši vairāk kā 9 pacienti. Turklāt no 2022. gada PMP ir iekļauta valsts kompensējamo diagnožu sarakstā, kas nozīmē, ka valsts sedz visas ārstēšanās izmaksas,” skaidro Andrejs Pčolkins.

Savukārt, 27. janvārī, COST komitejas pārstāvji darba vizītes ietvaros apmeklēja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāru “Latvijas Onkoloģijas centrs”, lai gūtu priekšstatu par to, kā Latvijā tiek veiktas aklās zarnas piedēkļa audzēja komplicētās operācijas. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI