DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
25. augustā, 2022
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Sācies jaunais mācību gads lvm vides izglītības programmās

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Ik gadu AS "Latvijas valsts meži" (LVM) aicina Latvijas skolas mācīties zaļākajā mācību klasē – mežā, piedaloties izzinošās un atraktīvās vides izglītības programmām. Sākot no pirmsskolu ķipariem un beidzot ar augstskolu studentiem un pedagogiem – ikvienam ir iespēja doties Latvijas valsts mežu takās un stiprināt skolā iegūtās zināšanas ar praktiskiem uzdevumiem dabā.

Augusta beigās tradicionāli tiek izziņota pieteikšanās LVM ekoprogrammai “Cūkmena detektīvi”, kas mudina rotaļīgā veidā izzināt mežu jau 5 – 7 gadu vecumā. Tās mērķis ir bērnos rosināt atbildību par tīru vidi, vairojot izpratni par vērtīgo un lieko dabā. Līdz pat 20. septembrim pirmsskolu grupiņas var pieteikties programmai, lai kļūtu par īsteniem meža detektīviem, jo tās laikā bērni kopā ar pedagogu soli pa solim atklāj dažādus meža noslēpumus, bet aktīvākos bērnudārzus katru gadu apciemo Cūkmens.

Līdz 23. septembrim 1.–6. klases tiek aicinātas iepazīt mežu kā labāko mācību klasi mammadaba meistarklases ietvaros. Tā ir pastāvīga un vispusīga iespēja sākumskolai tuvināt mācību procesu dabai. Meistarklases dalībnieki tiek mudināti mācību priekšmetus apgūt ārā – skolas pagalmā vai Latvijas valsts mežos, vienlaikus mācību gada laikā veicot trīs meža meistardarbus. Skolas, kas iesaistījušās bērnu meistardarbu veikšanā, gada beigās ir tiesīgas saņemt meistaru vai mācekļu diplomus miestaru, bet klases, kas izzinājušas mežu arī citās LVM programmās, var pieteikties Skolas mežam – noteiktai valsts mežu teritorijai regulārām mācībām dabā.

Par tradīciju vairākās skolās kļuvušas arī LVM Meža ekspedīcijas – tā ir iespēja kopīga piedzīvojuma veidā apgūt dabaszinības mežā. Ekspedīcijas ik septembri norisinās Latvijas lielāko pilsētu tuvumā, taču klases, kas nepaguva pieteikties intensīvajām rudens ekspedīcijām, pārējā mācību gada laikā var doties uz kādu no 3 pastāvīgajiem ekspedīciju poligoniem LVM dabas parkā Tērvetē, LVM Kalsnavas arborētumā vai LVM Vijciema čiekurkaltē.

Tupretim,  8. un 9. klašu skolēniem ir iespēja iejusties pētnieku lomā, kopā ar visu klasi dodoties dabā un veicot “Pētījumu mežā”, kurā saistīti ģeogrāfijas, bioloģijas, matemātikas un tehnoloģiju priekšmeti. Pētnieciskais darbs ir veidots kā mežkopja ikdienas darba simulācija un tā veikšanai ir izveidotas 8 pētījumu vietas dažādos LVM reģionos – katra skola var izvēlēties, kurā no reģioniem pētījumu veikt!

Lai vairotu izpratni par meža resursu augošo lomu vides problēmu risināšanā, LVM sadarbībā ar biedrību “Zaļās mājas” un Valsts izglītības satura centru (VISC) aicina vidusskolēnus piedalīties stipendiju konkursā “LVM Bioekonomikas skola”, kura laikā trīs kārtās jaunieši iepazīst, pēda dabā un risina jautājumus, kuri skar inovatīvo bioekonomikas jomu.

Un, protams, katrs skolēns tiek aicināts iejusties īsta mežinieka lomā, izmantojot digitālo mācību līdzekli Mežotājs. Tā ir interaktīva spēle, kuras laikā spēlētājs iepazīstas ar ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu. Uzzini, ko sniedz mežs, kā tas aug, ko ražo no koksnes un kāda ir tā nākotne!

Īpašos ikgadējos tālākizglītības kursos aicināti piedalīties arī pedagogi, kuri iesaistījušies LVM skolu programmu aktivitātēs. Kursu programmas ir saskaņotas ar Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministriju un rosina skolu pedagogus mācību procesā vairāk iesaistīt mežu kā pētījumu objektu. Tuvākās apmācības notiks jau 23. septembrī – vairāk par pieteikšanos un programmas saturu uzzini šeit.

LVM vides izglītību skolās īsteno kopš 2005. gada un tajās ik gadu piedalās ap 20 000 bērnu. Balstoties uz vairāk nekā 10 gadu pieredzi darbā ar skolām, VISC ieteikumiem un starptautiski atzītu meža pedagoģijas praksi, LVM ir izstrādājuši vides izglītības programmas Latvijas vispārizglītojošajām skolām, kas regulāri tiek papildinātas un uzlabotas atbilstoši izmaiņām izglītības saturā. Pieteikšanās anketas, programmu nolikumi, mācību materiāli un papildu informācija apkopota vietnē www.lvm.lv/skolam.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU