DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
09. augustā, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

Arī juridiskām personām būs tiesības bez maksas fotografēt dokumentus LNA lasītavās

Ar Ministru kabineta (MK) sēdē šodien, 9.augustā, apstiprinātajiem grozījumiem Latvijas Nacionālā arhīva (LNA) darbības noteikumos paplašinātas tiesības LNA lasītavās bez maksas fotografēt dokumentus, kuriem nav noteikti pieejamības ierobežojumi. Tagad šādas tiesības būs ne tikai fiziskajām, bet arī juridiskajām personām un institūcijām, tādējādi samazinot administratīvo slogu.

Līdz šim bija noteikts, ka fiziskai personai ir atļauts LNA lasītavās bez zibspuldzes, statīva vai citām palīgierīcēm fotografēt publiskos dokumentus, kuriem nav pieejamības ierobežojumu un kuru reproducēšanu neierobežo autortiesības. Pārējās personas, tai skaitā pašvaldības, dokumentu atvasinājumus varēja iegūt par maksu saskaņā ar LNA publisko maksas pakalpojumu cenrādi. Taču normatīvajos aktos nav noteikts un praksē arhīvā nav iespējams ieviest kontroles mehānismu, lai konstatētu, vai dokumentus lasītavās fotografē lasītājs kā fiziska persona, jeb kā juridiskas personas vai institūcijas pārstāvis darba vajadzībām. Tādēļ, kā arī lai nodrošinātu Valsts kontroles revīzijas ieteikumu izpildi, MK noteikumos tiek noteikts plašāks subjektu loks, kuri bez maksas drīkst fotografēt arhīva dokumentus lasītavu telpās.

Šodien apstiprinātie grozījumi tiesiskajā regulējumā nosaka arī kārtību, kādā LNA reģistrē un glabā personu iesniegtos paziņojumus par neprecīziem vai nepilnīgiem personas datiem un nodrošina paziņojumu sasaisti ar nacionālā dokumentārā mantojuma dokumentiem.

Redakcionāli tiek precizēts tiesiskais regulējums attiecībā uz dokumentu saglabāšanas tehniskajām prasībām, glabāšanas kārtību un dokumentu pieejamību arhīvā, kā arī mazināts administratīvais slogs attiecībā uz gadījumiem, ja institūcijai, kura nodevusi valstij dokumentus glabāšanā, dokumenta oriģināls ir nepieciešams tās funkciju vai uzdevumu izpildei.

Tāpat ar grozījumiem noteikumos, mazinot administratīvo slogu, tiek precizēta kārtība, kādā privātpersona vai institūcija, kura vēlas izmantot dokumentu, ko aizsargā autortiesības vai blakustiesības, iesniedz pieprasījumu dokumenta vai tā atvasinājuma saņemšanai.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU