DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
06. janvārī, 2022
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

LNB izdevusi 1991. gada barikādēm veltītu grāmatu

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Īsi pirms 1991. gada janvāra barikāžu 31. gadadienas Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) izdevusi konferences “X stunda. Barikādēm 30” grāmatu. Tajā apkopots bagātīgs satura izklāsts par barikāžu 30. gadadienai veltītajā konferencē (2021. gada 13. janvārī) pausto, atskatoties uz 1991. gada janvāra notikumiem un caurskatot iepriekš vēl plaši neapspriestas tematiskās līnijas – gatavošanos barikādēm un mediju kā ziņneša lomu. Jaunā publikācija ir latviešu un angļu valodās, un drīzumā būs pieejama LNB, Latvijas skolu un publiskajās bibliotēkās, kā arī 1991. gada barikāžu un Tautas frontes muzejos.

Izdevuma saturisko kodolu veido trīs paneļdiskusijas – “X stunda” (piedalās tā laika aktīvie barikāžu rīkotāji), “Mūsu cilvēki” (piedalās personas, kuras savas pašiniciatīvas vadītas, nesavtīgi atbalstīja barikāžu norisi)  un “Vēstījums no barikādēm” (piedalās mediju kā ziņnešu pārstāvji). Grāmatas ievadā lasāmas LNB direktora Andra Vilka un valsts augstāko amatpersonu – Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita, Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces, Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa un kultūras ministra Naura Puntuļa – uzrunas, kā arī Latvijas Tautas frontes priekšsēdētāja 1991. gadā Romualda Ražuka un vēsturnieka Edgara Engīzera tā laika politisko un vēsturisko situāciju skaidrojoši referāti.

Grāmatu papildina plašs vēsturisko fotomateriālu klāsts no 1991. gada barikāžu muzeja, Saeimas un privātiem foto krājumiem, savukārt barikāžu notikumu hronoloģijā palīdz orientēties detalizēta laika līnija – no 1990. gada 18. marta, kad Latvijas Tautas fronte guva uzvaru Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas Augstākās Padomes vēlēšanās, līdz pat 1991. gada 24. augustam, kad Krievijas prezidents Boriss Jeļcins parakstīja dekrētu par Lietuvas, Latvijas un Igaunijas valstiskās neatkarības atzīšanu.

Publikācija tapusi, pateicoties Kultūras ministrijas atbalstam.

Grāmatas redaktors: Augusts Zilberts

Projekta vadītāja: Anna Muhka

Dizains un makets: Tatjana Raičiņeca un Verners Timoško

Izdevējs: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Grāmatas atvēršana notiks barikāžu 31. gadadienas priekšvakarā, šī gada 12. janvārī plkst. 17.00, tiešraidē no LNB Ziedoņa zāles, kad būs iespējams sekot līdzi notikumam “Saruna pie melnajām klavierēm”. Tajā satiksies trīs paaudžu pārstāvji, no kuriem katrs barikāžu notikumus pieredzējis un pētījis citādi. Galarezultāts tam ir trīs jaundarbi – divas grāmatas un filma –, kas detalizēti caur vēstures faktiem un emocionāliem cilvēkstāstiem aktualizē 1991. gada janvāra notikumu būtisko nozīmi Latvijas valsts neatkarības atjaunošanā.

Pārraidi varēs skatīties sabiedrisko mediju portālā “LSM.lv”, LNB mājaslapā, kā arī LNB Facebook un 1991. gada barikāžu muzeja Facebook lapās.

“Sarunā pie melnajām klavierēm” piedalīsies:

  • grāmatas “Latvijas Tautas fronte barikādēs” autors Romualds Ražuks,
  • spēlfilmas “Janvāris” režisors Viesturs Kairišs,
  • konferences “X stunda. Barikādēm 30” grāmatas redaktors Augusts Zilberts.

Sarunu vadīs Valsts prezidenta padomniece Sarmīte Ēlerte.

Pie klavierēm – Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors Ventis Zilberts.

Muzikālo noformējumu papildinās operdziedātājs Jurģis Marcinkevičs.

Konferences “X stunda. Barikādēm 30” video un audio ieraksti arī šobrīd pieejami LNB YouTube un SoundCloud vietnēs.

Uzziņai:

Barikādes bija nozīmīgs tautas pašapziņas un gribas izpausmes brīdis, kad cilvēki bija apņēmības pilni nosargāt savu zemi un brīvību. Tā bija nevardarbīgās pretošanās izpausme, masveidīga gatavība aizsargāties bez ieročiem, kad, Latvijas Tautas frontes aicināti, cilvēki izveidoja barikādes apkārt stratēģiski svarīgiem objektiem Rīgā un citur Latvijā. Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, Latvijas Komunistiskās partijas nomenklatūras un militārpersonu centieni pārņemt valstī varu izgāzās. 1991. gada janvāra barikādes ir būtiska Latvijas vēstures daļa, un tās uzskatāmas par izcilu starptautiskas nozīmes nevardarbīgas pretošanās piemēru, demonstrējot masveidīgu tautas gatavību aizsargāt savu valsti.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI