DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
20. septembrī, 2021
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Lauku attīstība

Ko zinām par dabas resursiem, ko apsaimniekojam

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Latvijā šāgada sākumā sākusies lauksaimniecības augsnes izpēte. Plānots, ka iegūtie rezultāti ļaus pilnveidot nacionālos augsnes datus un sniegs papildu informāciju par augsni visām ar lauksaimniecību saistītajām mērķa grupām. Pēdējo reizi Latvijā lauksaimniecības augsnes izpēte ir notikusi pagājušā gadsimta 80. gados.

Pateicoties daudzajiem sadarbības partneriem gan Latvijā, gan Norvēģijā, Zemkopības ministrija aicina sabiedrību piedalīties Norvēģijas finanšu instrumenta projekta “Ilgtspējīgas augsnes resursu pārvaldības uzlabošana lauksaimniecībā” starptautiskajā atklāšanas konferencē 2021. gada 24. septembrī no plkst. 10.00 līdz 13.00. Konference norisināsies tiešsaistē ZOOM platformā latviešu un angļu valodā.

Augsne ir kļuvusi par vienu no apdraudētākajiem resursiem pasaulē, ņemot vērā klimata pārmaiņas, zemes degradāciju, bioloģiskās daudzveidības samazināšanos un pieaugošo pieprasījumu pēc pārtikas ražošanas.

Zemes apsaimniekotājiem aizvien vairāk ir jādomā, kā saimniekot, lai netiktu noplicināti dabas resursi. Svarīgi, lai lauksaimnieciskajā ražošanā vairāk pielāgotu tādu saimniekošanas praksi, kas bagātina augsni, aizsargā ūdenstilpes un nodrošina bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu.

Konferences dalībnieki tiks iepazīstināti ar trīs videi un klimatam nozīmīgiem projektiem:

Konferences mērķis ir veicināt informācijas apmaiņu starp sabiedrību un pētniecību, tādējādi nodrošinot lielāku dialogu starp valsts pārvaldi, pētniecību un sabiedrību kopumā.

Zemkopības ministrijas eksperte Kristīne Sirmā: “Mums visiem ir ko mācīties, ko jaunu uzzināt, lai pieņemtie lēmumi veicinātu iekļaujošākas, noturīgākas un ilgtspējīgākas lauksaimniecības prakses īstenošanu nākotnē. Vienlaikus tas sniegs Latvijas ieguldījumu tādu globālu jautājumu risināšanā kā klimata pārmaiņu samazināšana un pielāgošanās tām, bioloģiskās daudzveidības saglabāšana, cīņa ar zemes degradāciju un gaisa, ūdens un augsnes nulles piesārņojuma sasniegšana.”

Piedalīties konferencē laipni aicināts ikviens interesents!

Dalībai videokonferencē, lūdzu, reģistrējieties šeit, aizpildot veidlapu.

Sadarbības partneri Norvēģijas Grantu klimata un vides 2014.-2021. gada perioda programmas “Klimata pārmaiņu mazināšana, pielāgošanās tām un vide” iepriekš noteiktajā projektā "Ilgtspējīgas augsnes resursu pārvaldības uzlabošana lauksaimniecībā" realizēšanā ir Zemkopības ministrija, Norvēģijas Bioekonomikas pētījumu institūts, Latvijas Universitāte, Latvijas Valsts mežzinātnes institūts “Silava” un Valsts augu aizsardzības dienests

Projekta plānotais budžets ir 1,83 miljoni eiro, ko veido Norvēģijas piešķirtais 1,56 miljoni eiro grantu finansējums un 0,27 miljoni eiro nacionālais līdzfinansējums.

Strādājam kopā zaļai Eiropai!

Programma

10.00 – 10.05

Konferences atklāšana, moderators Ansis Bogustovs

 

Atklāšanas uzrunas

10.05 – 10.10

Zemkopības ministra biroja vadītājs Jānis Eglīts

10.10 – 10.15

Norvēģijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Kristians Ēdegors (Kristian Ødegaard)

 

Norvēģu finanšu instrumentu projekts “Ilgtspējīgas augsnes resursu pārvaldības uzlabošana lauksaimniecībā”

ZEME

10.15 – 10.25

Ilgtspējīga lauksaimniecības augšņu izmantošana Eiropas Zaļā kursa mērķu īstenošanā, Kristīne Sirmā, Zemkopības ministrija

10.25 – 10.35

NIBIO – the Norwegian Soil Survey Programme and the role in E2SOILAGRI, Siri Svendgård-Stokke, Norvēģijas Bioekonomikas pētījumu institūts

10.35 – 10.45

Uzticamas, valstij specifiskas augšņu informācijas datu pilnveidošana lauksaimniecības zemē, Raimonds Kasparinskis, Latvijas Universitāte

10.45 – 10.55

Nacionālās augsnes oglekļa monitoringa sistēmas izveide, Vita Dernova, Valsts augu aizsardzības dienests

10.55 – 11.05

Oglekļa uzkrājuma ietekmes uz SEG emisijām no meliorētām organiskajām augsnēm zālājos izpēte, Andis Lazdiņš, Latvijas Valsts mežzinātnes institūts “Silava”

11.05 – 11.20

Jautājumi un atbildes

 

LIFE OrgBalt “Klimata pārmaiņu samazināšanas iespēju demonstrēšana auglīgās organiskajās augsnēs Baltijas valstīs un Somijā”

GAISS

11.25 – 11.35

LIFE OrgBalt projekta mērķi un sagaidāmie rezultāti klimata pārmaiņu ietekmes mazināšanai organiskās augsnes apsaimniekošanā, Ieva Līcīte, Latvijas Valsts mežzinātnes institūts “Silava”

11.35 – 11.55

LIFE OrgBalt projektā vērtējamās organiskās augsnes apsaimniekošanas scenāriju potenciālā ietekme uz siltumnīcefekta gāzu emisijām, Andis Lazdiņš, Latvijas Valsts mežzinātnes institūts “Silava”

11.55 – 12.00

Jautājumi un atbildes

 

LIFE GOODWATER IP “Latvijas upju baseinu apsaimniekošanas plānu ieviešana laba virszemes ūdens stāvokļa sasniegšanai”

ŪDENS

12.00 – 12.10

Projekta mērķis un plānotie pasākumi, Jānis Šīre, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs

12.10 – 12.25

Augsnes un ūdens apsaimniekošanas pasākumi virszemes ūdens kvalitātes uzlabošanai lauksaimniecības zemē, Ainis Lagzdiņš, Latvijas Lauksaimniecības universitāte

12.25 – 12.30

Jautājumi un atbildes

12.30 – 12.40

Konferences noslēgums

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU