DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
14. septembrī, 2021
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

Ziedoņa zālē – Baltijas jūras festivāla saruna un noslēguma koncerta tiešraide

Pateicoties sadarbībai ar Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Latvijā, jau trešo gadu Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) norisināsies Baltijas jūras festivāla programmas pasākumi. 18. septembrī Ziedoņa zālē plkst. 19.00 zviedru žurnālists Frederiks Vadstrēms sarunāsies ar komponistu Raimondu Tigulu un rakstnieci Noru Ikstenu. Savukārt sarunas noslēgumā plkst. 20.00 Ziedoņa zālē piedāvājam uz lielformāta ekrāna skatīties un klausīties tiešraidi no Stokholmas – Hendeļa “Mesiju” Zviedrijas Radio simfoniskā orķestra un Radio kora izpildījumā diriģenta Reinharda Gēbela vadībā. Saruna būs angļu valodā. Ieeja bez maksas.

Ieeja pasākumā LNB, uzrādot Covid-19 sertifikātu, kas apliecina vakcinācijas vai pārslimošanas, vai pēdējo 48 h laikā veikta negatīva Covid-19 testa rezultāta faktu. Jāuzrāda arī personu apliecinošs dokuments.

Ziedoņa zālē būs personalizētas sēdvietas, tāpēc lūdzam reģistrēt savu dalību līdz 16. septembrim ŠEIT. Ja plānojat ierasties lielākā vienas mājsaimniecības grupā, lūgums vārda un uzvārda laukā secīgi minēt visu mājsaimniecības personu vārdus un uzvārdus. Tādā gadījumā varēsim piešķirt blakus esošas sēdvietas.

Baltijas jūras festivāls šogad notiks no 9. līdz 18. septembrim. Visi festivāla koncerti ar klātienes skatītājiem notiks Bervalda zālē, Stokholmā, bet ikviens interesents diskusijām un koncertiem varēs sekot līdzi tiešraidēs vietnē www.balticseafestival.com.

FESTIVĀLA PROGRAMMA

Festivāla atklāšanas koncertā 9. septembrī piedalīsies pasaulslavenais somu diriģents Esa Peka Salonens (Esa-Pekka Salonen) un Zviedrijas Radio simfoniskais orķestris. Programmā Bēthovena, Baha, Hilborga, Salonena un Sibeliusa mūzika. Pirmā festivāla saruna norisināsies Kopenhāgenas karaliskajā bibliotēkā, kur dāņu rakstnieks un publicists Karstens Jensens (Carsten Jensen) stāstīs par savu jaunāko grāmatu “Mācoties atvadīties: pandēmijas apskats” (Exercises in Saying Goodbye: a Corona Review), kurā viņš pēta personīgo zaudējumu ietekmi uz kolektīvajām pārmaiņām.

10. septembrī paredzēta zviedru komponistes Britas Bīstremas (Britta Byström) divu jaundarbu pirmizrāde: “Tintes gleznojums uz papīra”, kurš tiks atskaņots mākslinieces Gunnelas Volstrandas (Gunnel Wåhlstrand) projekciju pavadībā, kā arī “Sava istaba” – darbs, kuram iedvesma aizgūta no angļu rakstnieces Virdžīnijas Vulfas (Virginia Woolf) esejas. Tiks atskaņots arī Mendelsona Oktets Mālinas Brūmanes (Malin Broman) un citu izpildītāju versijā. Saruna tiks pārraidīta no Šistas bibliotēkas, kur sanākušie diskutēs par kultūras lomu ilgtspējīgas pasaules radīšanā.

Festivāla trešajā dienā, 11. septembrī, klausītājiem tiks piedāvāta Baha, Dutiljē un Stravinska mūzika, ko izpildīs Zviedrijas Radio simfoniskais orķestris galvenā viesdiriģenta Klausa Mekeles (Klaus Mäkelä) vadībā. Solo partijas izpildīs baritons Pēters Matejs (Peter Mattei) un čellists Miklošs Pereņjijs (Miklós Perényi). Savukārt Gdaņskas Sv. Jāņa baznīcā tiešraidē sarunāsies poļu rakstnieki Jaceks Dehnels (Jacek Dehnel) un Pjotrs Tarčinskis (Piotr Tarczyński) par tēmu “Māksla kā pretošanās”.

12. septembrī varēs doties muzikālā ceļojumā kopā ar Selmas Lāgerlēfas pasaku varoni Nilsu Holgersonu! Diriģenta Hugo Ticciati (Hugo Ticciati) vadībā muzicēs stīgu ansamblis O / Modern New Generation Orchestra. Koncerts paredzēts ģimenēm ar bērniem no 7 gadu vecuma. Dienas sarunā “Jaunā mūzika un ilgtspēja”, ko pārraidīs no Viļņas Modernās mākslas muzeja, piedalīsies lietuviešu mūziķe Marta Finkelšteina un Sandra Galdikaite. Abas sievietes nodarbojas ar jautājumiem, kas skar jauniešu radošumu un attiecības ar vidi.

Pēc neliela pārtraukuma, kas ilgs no 13. līdz 15. septembrim, festivāls  pie klausītājiem atgriezīsies 16. septembrī ar Zviedrijas Radio kori Kaspara Putniņa vadībā un koncertu “Baltijas gadalaiki”. Izpildīti tiks arī Pētera Vaska un somietes Kaijas Sāriaho (Kaija Saariaho) muzikālie daiļdarbi, kā arī zviedru komponista Jāna Sandstrēma (Jan Sandström) jaunā skaņdarba pasaules pirmatskaņojums. Dienas saruna tiks pārraidīta no Hanaholmenas kultūras centra Helsinkos.

17. septembrī Stēnhammaras kvartets no Zviedrijas atskaņos Jozefa Haidna oratoriju “Pestītāja septiņi pēdējie vārdi pie krusta”. Tā būs unikāla pieredze, kurā neatkārtojamas mūzikas pavadībā septiņu pasaules reliģiju pārstāvji deklamēs īpaši izvēlētus tekstus. Par dramaturģiju un režiju rūpēsies Magnuss Lindmans (Magnus Lindman). Pavadošā saruna ar nosaukumu “Mūsu kopīgā atbildība” norisināsies Oslo priekšpilsētā Voksenosenā, kur zviedru rakstniece un žurnāliste Elīsabete Osbrinka (Elisabeth Åsbrink) iztaujās bijušo Norvēģijas tieslietu ministru Knutu Stūrbergetu (Knut Storberget).

Festivāls noslēgsies 18. septembrī ar sarunu no Rīgas. LNB Ziedoņa zālē uz sarunu tiks aicinātas divas ietekmīgas kultūras personības no Latvijas – komponists Raimonds Tiguls un rakstniece Nora Ikstena, kas ir arī oratorijas “Jūras grāmata” autori. Sarunu vadīs zviedru žurnālists Fredriks Vadstrēms (Fredrik Wadström).

Noslēguma koncertā skanēs Hendeļa “Mesija”, ko izpildīs Zviedrijas Radio simfoniskais orķestris un Radio koris vācu diriģenta Reinharda Gēbela (Reinhard Goebel) vadībā. Koncerts tiks pārraidīts uz lielformāta ekrāna. Pasākums būs bezmaksas.

Diskusijas un tiešraides koncerti tiks pārraidīti uz lielformāta ekrāniem Voksenosenā Oslo, Hanaholmenā Helsinkos, LNB Rīgā, Modernās mākslas muzejā Viļņā, Šistas bibliotēkā Stokholmā un Dānijas Karaliskajā bibliotēkā “Melnais dimants” Kopenhāgenā, Sv. Jāņa baznīcā Gdaņskā.

Citi festivāla sadarbības partneri: Baltijas jūras valstu padome, Ziemeļvalstu Ministru padome, Zviedrijas Institūts, Sēdertērnas universitāte Zviedrijā, kā arī Zviedrijas Ārpolitikas institūts.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU