DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
08. jūlijā, 2021
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Eiropas Komisija nāk klajā ar 2021. gada vasaras ekonomikas prognozi

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Saskaņā ar prognozi Eiropas ekonomika atgūsies ātrāk, nekā iepriekš tika paredzēts, jo ekonomikas aktivitāte gada pirmajā ceturksnī bija lielāka par cerēto un labāka situācija veselības jomā bija iemesls tam, ka otrajā ceturksnī straujāk tika atviegloti pandēmijas kontroles ierobežojumi. 

Saskaņā ar starpposma 2021. gada vasaras ekonomikas prognozi paredzams, ka ekonomika Eiropas Savienībā un eirozonā šogad pieaugs par 4,8 %, savukārt 2022. gadā – par 4,5 %. Salīdzinājumā ar iepriekšējo prognozi, kas tika veikta pavasarī, 2021. gada izaugsmes rādītājs ir būtiski lielāks Eiropas Savienībā (+0,6 procentpunkti) un eirozonā (+0,5 procentpunkti), savukārt attiecībā uz 2022. gadu tas abos gadījumos ir nedaudz lielāks (+0,1 procentpunkts). Tiek prognozēts, ka reālais IKP 2021. gada pēdējā ceturksnī gan Eiropas Savienībā, gan eirozonā atkal sasniegs pirmskrīzes līmeni. Eirozonas gadījumā tas ir par vienu ceturksni agrāk, nekā tika paredzēts pavasara prognozē.

Valdis Dombrovskis, Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks, atbildīgs par ekonomiku un starptautisko tirdzniecību: “Atbilstoši Eiropas Komisijas vasaras ekonomikas prognozei, Latvijas iekšzemes kopprodukta pieaugums šogad tiek prognozēts 3.8% apmērā un to galvenokārt noteiks ekonomikas izaugsme gada otrajā pusē, kad Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs sagaidāma ar Covid-19 pandēmiju saistīto ierobežojumu mīkstināšana, tādējādi dodot impulsu privātajam patēriņam un eksportam.

2022.gadā ekonomikas izaugsme tiek prognozēta 6% apmērā, ko sekmēs joprojām straujie patēriņa un eksporta apjomu pieaugumi, kā arī investīciju plūsmas aktivizēšanās sākoties ES finansētā Atveseļošanās un Noturības plāna ieviešanai.

Eiropas Savienībā kopumā šogad tiek prognozēta ekonomikas izaugsme 4.8%, bet nākošgad 4.5% apmērā. Pieaugot ekonomikas aktivitātei, gaidāms arī inflācijas pieaugums, galvenokārt enerģijas cenu pieauguma dēļ. Tiek prognozēts, ka inflācija Latvijā šogad sasniegs 2.0%, bet ES kopumā – 2.2%.”

Šīs prognozes balstās uz vairākiem tehniskiem pieņēmumiem par valūtas kursiem, procentu likmēm un izejvielu cenām, ņemot vērā stāvokli 26. jūnijā. Attiecībā uz visu pārējo ienākošo informāciju, tostarp pieņēmumiem par valdības politiku, šajā prognozē ir ņemta vērā informācija, kas bija pieejama līdz 28. jūnijam (ieskaitot). Izņemot gadījumus, kad informācija par jaunu politiku ir ticami publiskota un pietiekami konkretizēta, prognozē tiek pieņemts, ka politika netiks mainīta.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI