DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
21. decembrī, 2020
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

Restaurēta kino klasika un citi tiešsaistes pasākumi portālā filmas.lv

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Publicitātes attēls

Nacionālā Kino centra portālā filmas.lv jau visu decembri darbojas jauna sadaļa – restaurētu klasisko filmu izlase, kas bez maksas pastāvīgi pieejama visā pasaulē un noderēs kā svētku papildinājums arī Ziemassvētkos. Latvijas kinoklasikas būtiskās filmas, kas apgādātas arī ar subtitriem dažādās valodās, trīs nedēļu laikā novērtējuši skatītāji jau vairāk nekā 50 pasaules valstīs, un šis ir tikai viens no astoņiem īpašajiem tiešsaistes pasākumiem, kas aizvadītā 2020. gada ārkārtas apstākļos sarīkoti portālā filmas.lv.

 

Pirmajās trīs nedēļās, kopš portālā atklāta jaunā restaurētās klasikas sadaļa, tai pieslēgušies skatītāji jau vairāk nekā 50 pasaules valstīs – visvairāk portālu skatās Latvijā, bet visvairāk ārvalstu skatītāju bijis Amerikas Savienotajās valstīs, Lielbritānijā un Vācijā, desmitniekā ietilpst arī Kanāda, Zviedrija, Austrālija, Igaunija, Norvēģija un Lietuva, seko Īrija, Austrija, Šveice, Dānija, Luksemburga, Nīderlande, Polija, Krievija, Islande, Čehija, Spānija, Somija, Gruzija, Indija, Albānija, Apvienotie Arābu Emirāti, Bangladeša, Beļģija, Bulgārija, Japāna, Dienvidkoreja, Portugāle, Serbija, Turcija un citas valstis. Populārākās filmas – Jāņa Streiča Cilvēka bērns (1991), Rolanda Kalniņa Četri balti krekli (1967), Aleksandra Rusteiķa Lāčplēsis (1930) un Leonīda Leimaņa Purva bridējs (1966), no dokumentālajām filmām vislielāko interesi izpelnījusies Herca Franka īsfilma Vecāks par desmit minūtēm (1978), bet no animācijas – Rozes Stiebras Zaķīšu pirtiņa (1979).

Latvijas kino klasikas izlases pirmajā komplektā ievietotas 13 pilnmetrāžas spēlfilmas (1930-1991), trīs dokumentālās filmas (1961-1988) un trīs animācijas filmas (1966-1979), visas filmas ir restaurētas un apgādātas ar anotācijām un subtitru tulkojumu angļu valodā, turklāt gandrīz visām filmām pieejamas arī citu valodu versijas. Filmu izlasi papildina noderīga konteksta informācija – kinospeciālistu apraksti par svarīgākajiem pieturpunktiem Latvijas kino vēsturē (arī atsevišķi par aktierkino, dokumentālo kino un animāciju). Filmu skatīšanās iespējama tiešsaistē jebkurā laikā bez maksas visur pasaulē, kur vien pieejams interneta pārklājums, ne tikai datora pārlūkprogrammās, bet arī viedtālruņos un planšetdatoros ar jaunākajām iOS un Android operētājsistēmu versijām.

Portāla sadaļa angļu valodā - https://www.filmas.lv/en/.

Latvijā filmu digitālo restaurāciju atbalsta Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) projekts Kultūras mantojuma satura digitalizācija, kura ietvaros iespējams arī apjomīgs filmu restaurācijas darbs (pirmās kārtas ietvaros tika manuāli restaurētas 920 minūtes ekrāna laika). Šajā projektā filmu restaurāciju koordinē Latvijas Nacionālā arhīva Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs, kas ir arī Nacionālā Kino centra sadarbības partneris, veidojot portāla filmas.lv restaurētās kinoklasikas izlasi, savukārt portālā pieejamo filmu demonstrēšanu tehniski nodrošina Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC). Daļa filmu restaurēta ar studijas Lokomotīve speciālistu spēkiem.

2020. gada laikā, operatīvi reaģējot uz pandēmijas radītajiem ārkārtas apstākļiem, Nacionālā Kino centra portālā filmas.lv sadarbībā ar Kultūras informācijas sistēmu centru (KISC) organizēti jau septiņi īpaši pasākumi, radoši izmantojot tiešsaistes piedāvātās iespējas, un Ziemassvētkos gaidāms vēl astotais. 2020. gada martā, tikko Latvijas skolās tika ieviests attālināto mācību modelis, portāls atvēra plašas sabiedrības lietošanai sadaļu Kino skolās, kur īpaša Latvijas filmu izlase ir apgādāta ar mācību stundās izmantojamiem metodiskajiem materiāliem. Vienlaikus šai sadaļai tika pievienotas un ar mācību materiāliem apgādātas arī filmas, kas tapušas Nacionālā Kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei, un visi šie materiāli skolēniem un skolotājiem bija pieejami trīs mēnešus, līdz mācību gada beigām.

Maijā pirmoreiz tiešsaistē un visā pasaulē notika tradicionālais 4. maija Latvijas filmu maratons, kas līdz šim 15 gadus tika organizēts Rīgā, kinoteātrī Splendid Palace, dienas laikā pulcējot apmēram 3000 skatītāju, bet tiešsaistes formātā Filmu maratons darbojās 40 stundu garumā, konkrētos seansos sakārtotā programmā (sekojot laika joslām apkārt zemeslodei), un šajā laikā portālu filmas.lv apmeklēja apmēram 10 000 interesentu.

Jūnijā, Līgo svētku noskaņās, portālā filmas.lv notika jau trešais tiešsaistes festivāls Latvijas filmas visā pasaulē – desmit jaunas un klasiskas filmas piecās dienās noskatījās kopā gandrīz 15 000 skatītāju. Septembra sākumā uz tiešsaisti pārcēlās arī Nacionālā Kino centra organizētā Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma kinoseansi, kas līdz šim tradicionāli notika kinoteātrī K.Suns, bet jaunajā formātā kļuva pieejami visas Latvijas kinoskatītājiem. Novembrī portālā filmas.lv bija skatāma arī Nacionālās kino balvas Lielais Kristaps nominēto filmu izlase, pieejama gan Latvijā, gan citur pasaulē, un četru dienu laikā portālā iegriezās vairāk nekā 8000 kinoskatītāji.

Kā jau ziņots, 30. novembrī portālā filmas.lv tika atvērta visā pasaulē pieejama un dažādās valodās tulkota Latvijas kinoklasikas izlase restaurētā kvalitātē, bet Ziemassvētkos portālā iecerēts demonstrēt studijas Animācijas Brigāde filmiņas, ieskaitot jaunas filmas pirmizrādi, - par to tiks ziņots atsevišķi.

Portāls www.filmas.lv ir arī Latvijas filmu nozares plašākā datu bāze – tur pieejama kataloga informācija par vairāk nekā 2600 Latvijā uzņemtām filmām, sākot ar 1920. gadu. Portāls tapis pēc Kultūras ministrijas iniciatīvas ar Eiropas Savienības atbalstu, tā izveidē sadarbojas Nacionālais Kino centrs un Kultūras informācijas sistēmu centrs, kas nodrošina portāla tehnisko darbību.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU