DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
19. jūnijā, 2020
Lasīšanai: 10 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Īpašumu pircēji ir kļuvuši mērķtiecīgāki un zinoši

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Cilvēki, kuri šobrīd ierodas apskatīt nekustamā īpašuma objektus, ir motivēti, ir izzinājuši alternatīvas un sapratuši savas finanšu iespējas.

Tā pēc City24 rīkoto Atvērto durvju dienu pasākuma secina rīkotāji un dalībnieki. Interese par mājokļu iegādi jaunajos projektos šobrīd ir gana liela.

Atvērto durvju maratonam bija reģistrējušies 565 cilvēki, kuri vēlējās apskatīt vienu vai vairākus jaunos projektus, informē City24 vadītājs Maksis Karlins. Tas ir viens no augstākajiem rādītājiem, kāds šāda veida pasākumā līdz šim ir bijis. Turklāt tā dalībnieki – attīstītāji un pārdevēji – apliecina: tagad nāk motivēti pircēji, kuri ir droši par savu finanšu situāciju, kuri sapratuši, ka būtiskas cenu izmaiņas nav gaidāmas.

Zina, ko grib

Evija Dzenīte, Latio Mājokļu tirdzniecības nodaļas vadītāja, LANĪDA sertificēta aģente, stāsta, ka City24 Atvērto durvju dienu maratonā Latio piedāvāja apmeklēt divus projektus – Avotu ielā 5 un Staraja Rusas ielā 8. “Pasākuma sekmes ir vērtējamas kā labas. Apmeklētāju skaits abās mājās bija aptuveni līdzīgs – ap piecpadsmit, lielākā daļa bija interesenti, kas jau iepriekš bija pieteikušies vizītei, mērķtiecīgi nākuši iepazīties ar šiem objektiem, jau izpētījuši, kas konkrēti viņus varētu interesēt. Tā ir tendence – cilvēki savā ziņā ir kļuvuši organizētāki, viņiem ir skaidrs redzējums, kas ir nepieciešams,” viņa skaidro.

Tāpat kā pirms ārkārtas situācijas cilvēkus interesē 2-3 istabu dzīvokļi, kas šajos projektos ir pārstāvēti. Viņasprāt, nedaudz nedroši cilvēki ir attiecībā uz to, vai banka viņiem piešķirs kredītu – kādreiz banka varbūt ir sniegusi pozitīvu atbildi, bet tagad daudzi par to nav vairs īsti pārliecināti. “Mēs parasti cilvēkiem iesakām – vēlreiz precizējiet, pārrunājiet ar bankām savas iespējas. Tiem, kuri strādā profesijās, nozarēs, kuras tiek uzskatītas par stabilām (IT, valsts sektors vai, piemēram, medicīna), viss ir kārtībā,” skaidro Evija Dzenīte.

Arvien vairumam dzīvokļu pircēju ir svarīgs Altum programmu atbalsts. To arī aģenti iesaka, sevišķi ģimenēm ar bērniem. “Daļa cilvēku pirms kāda laika nemaz nezināja par šo atbalstu, bet tagad gandrīz visi ir par šīm programmām dzirdējuši, lasījuši, interesējušies,” piebilst Latio Mājokļu tirdzniecības nodaļas vadītāja.

Vaicāta par darījumu aktivitāti, viņa atzīst, ka interese par mājokļu iegādi ir palielinājusies. Salīdzinot ar martu, aprīli un pat maiju, tā ir daudz lielāka, un arī darījumu skaits mazliet ir audzis.

Vēlas novērtēt klātienē

Arī Ieva Jansone, Arco Real Estate Dzīvojamā fonda pārdošanas nodaļas vadītāja, un Tamāra Raine, Baltic investment group pārdošanas nodaļas vadītāja, LANĪDA sertificēta aģente, ir apmierinātas ar rezultātiem, tiesa, par reāliem darījumiem gan vēl pāragri spriest.

Par šāda veida pasākumiem diezgan liela interese ir vienmēr, šīs nebija izņēmums, īpaši ņemot vērā, ka ilgstoši nekas tamlīdzīgs netika piedāvāts, atgādina Ieva Jansone. Bija skaidri redzams – cilvēki tieši klātienē vēlas apskatīt objektus.

Arco Real Estate piedalījās ar trim projektiem,  lielākā aktivitāte bijusi Bišumuižā. Šī projekta apmeklējumam ceturtdienā bija reģistrējies 21 interesents, projektu apskatīja ap 17 cilvēkiem. Sestdien apmeklējums bija nedaudz mazāks – 15. Daži atnāca atkārtoti.

Citos divos projektos – Tuvidos un renovētajā namā Ģenerāļa Radziņa krastmalā 29 – aktivitāte bija mazāka, tomēr pietiekami laba. Jāpiebilst gan, ka Bišumuižā ir plašāks dzīvokļu piedāvājums un sadarbībā ar attīstītāju tika izsludinātas būtiskas atlaides. Iespējams, tas arī noteica īpaši lielo interesi par šo Pārdaugavas projektu.

“Pasākumu varam uzskatīt par ļoti veiksmīgu – vairāki apmeklētāji, klātienē rezervējot sev tīkamos mājokļus, izdarīja provizorisku izvēli par savu jauno dzīvesvietu. Rezervēti ir pieci dzīvokļi. Tomēr apmeklētāji arī neslēpj, ka apskata vairākus projektus, tāpēc gadās, ka kāds arī maina lēmumu par labu citam projektam, līdz ar to šobrīd vēl ir pāragri spriest, vai sekos pirkuma līgumu noslēgšana,” komentē Ieva Jansone.

Savukārt Baltic Investment Group iepazīstināja ar diviem projektiem – Rīgā, Stabu ielā 100, un Jūrmalā, Rīgas ielā 51. Ar rezultātiem uzņēmums ir apmierināts. Rīgā bija nedaudz lielāka aktivitāte, Jūrmalā – mazāka.

Ieva Jansone arī iepriekš bija novērojusi aktivitāti jaunajos projektos. Cilvēki, iespējams, domā, ka attīstītāji tuvākajā laikā neko jaunu nebūvēs. “Turklāt sarunās ar banku pārstāvjiem novērojam pozitīvu tendenci – interese par kredītiem atgriezusies iepriekšējā līmenī.”

Pieprasījums – iepriekšējā līmenī

Pieprasījums pēc hipotekārajiem kredītiem Latvijā ir atjaunojies un ir pirms pandēmijas līmenī, apstiprina Ingūna Krieva, Luminor mājokļu kreditēšanas eksperte. Cilvēki šobrīd biežāk apdomā dzīvokļa iegādi jaunajā projektā (tiem ir balkoni, terases, noliktavas, labiekārtoti pagalmi), augusi interese par mājām galvaspilsētas tuvumā. Tā, piemēram, pēdējos divos mēnešos par 12% pieaudzis privātmāju iegādei izsniegto kredītu īpatsvars, palielinājusies ir arī klientu interese par mājokļiem Pierīgā. Mazāka aktivitāte pagaidām ir sērijveida dzīvokļos.

Vēl pozitīva tendence – daudzi cilvēki pasākumā ieradušies jau sagatavojušies, turklāt pārbaudījuši savu kredītspēju, tādējādi atvieglojot darbu banku pārstāvjiem un vairāk konsultējoties par hipotekārās kreditēšanas formālo pusi, stāsta Ieva Jansone.

Atlaides vai kādus papildu labumus neviens apmeklētājs neprasīja. Šāda kaulēšanās mēdz notikt, kad lēmums iegādāties īpašumu patiešām jau pieņemts.

Cenas šobrīd ir stabilas, nav būtiski mainījušās, informē Evija Dzenīte. Daži attīstītāji, lai veicinātu tirdzniecību, mēdz piedāvāt, piemēram, iebūvētu virtuves iekārtu, ir tādi, kuri kļuvuši elastīgāki sarunās – kādreiz bija strikti pat pret mazu atlaidi, tagad šo iespēju izskata. Tomēr katrs attīstītājs savas būvniecības izmaksas ir sarēķinājis, ir lietas, ko tas var atļauties un ko ne.

Starp citām tendencēm viņa vēl piemin to, ka šogad ir palielinājusies interese par zemes gabalu un māju iegādi.  

To apliecina arī  Luminor bankas dati, kura savā Facebook profilā veikusi aptauju, secināts, ka šobrīd 48% būtu gatavi īpašumu pirkt, aptuveni trešā daļa aptaujas dalībnieku vēl ir pārdomās par šādu soli, bet 18% uzskata, ka šis noteikti nav īstais brīdis šādai rīcībai. Aptaujā atklājies, ka aptuveni 40% gribētu iegādāties māju, 20% - zemes gabalu, tikpat norādījuši, ka tas varētu būt sērijveida dzīvoklis, bet 17% “balsotu” par mājokli jaunajā projektā.

Jauni risinājumi

Ārkārtas situācijā Covid-19 dēļ daudzi cilvēki bija piesardzīgi, arī tagad joprojām daudzi nogaida ar lēmuma pieņemšanu, saka Raimonda Omule, Vestabalt pārdošanas daļas vadītāja, LANĪDA sertificēta aģente. “Tikai nākamnedēļ, iespējams, mēs varētu redzēt reālo situāciju – būs vai nebūs reāli darījumi pēc Atvērto durvju dienu pasākuma projektā Mārupes rezidence. Tie cilvēki, kuri bija atnākuši iepazīties ar to, lielākoties jau ir gatavi reaģēt – kaut ko meklē, tie ir mērķtiecīgi pircēji. Daļa klientu joprojām ir atturīgi un nogaidoši,” viņa stāsta.

Mārupē piedāvājuma – privātmājas īre ar izpirkuma iespējām – tikpat kā nav. Atvērto durvju dienu pasākums projektā Mārupes rezidences bija produktīvs. To apmeklēja diezgan daudz interesentu. Daļai no tiem trūkst pirmās iemaksas, bet ir vēlme un mērķis iegādāties privātmāju vai dvīņumāju.

Mārupes cienītājiem ir jāņem vērā, ka Mārupes novadā atrast un iegādāties privātmāju cenu kategorijā līdz 200 tūkst. eiro ir diezgan sarežģīti. Īpašumi par šādu cenu dažkārt neatbilst klientu prasībām, nepiepilda viņu cerības.

Piedāvājums – īre ar izpirkuma tiesībām – raisīja interesi arī no esošajiem Mārupes iedzīvotājiem, piemēram, vairākas ģimenes, kas bija atnākušas apskatīt projektu, šobrīd dzīvo 2-3 istabu dzīvokļos Mārupes novadā. Protams, bija interesenti arī no citām apdzīvotām vietām.

Īre ar izpirkumu kompānijai Vestabalt ir jauns produkts. Tas, ar ko piedāvājums piesaista, - tikai 5% pirmā iemaksa. Vēl saistošāks varētu būt īres periods – trīs gadi, turklāt 80% no īres maksas turpmāk tiek novirzīta pirmajai iemaksai. Tādējādi šāda iespēja ļauj trijos gados nodrošināt pilnvērtīgu pirmo iemaksu (aptuveni 30 tūkst. eiro). Pērkot māju virs 250 tūkst. eiro, pirmās iemaksas apjoms ģimenei ir jūtams, turklāt vēl ir jārēķinās ar gana lielām valsts nodevām, kā arī labiekārtošanu. “Ja šajā cenu kategorijā nevaram piedāvāt Altum programmas atbalstu, varam piedāvāt īri ar izpirkumu,” akcentē Raimonda Omule.

Par LANĪDA

LANĪDA ir dibināta 1994.gadā. Tā ir patstāvīga, brīvprātīga sabiedriska organizācija, kura apvieno sertificētus aģentus un aģentu asistentus. Tās biedru rindās ir Latvijā labi zināmas un tirgū sevi pierādījušas nekustamā īpašuma kompānijas.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI