DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
12. decembrī, 2019
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas

Atbalsta tiesnešu imunitātes atcelšanu administratīvo pārkāpumu lietās

Trešdien, 11. oktobrī, Saeimas Juridiskā komisija pirms otrā lasījuma atbalstīja likumprojektus "Grozījumi likumā "Par tiesu varu" un "Grozījumi Tiesnešu disciplinārās atbildības likumā", ar kuriem plānots atcelt tiesnešu imunitāti administratīvo pārkāpumu lietās.

Lai sekmētu tiesnešu neatkarības un atbildības principu savstarpējo līdzsvaru, izstrādātie grozījumi paredz atcelt tiesnešu imunitāti administratīvo pārkāpumu lietās, vienlaikus paredzot, ka gadījumos, ja pārkāpuma apstākļi liecina par tiesneša amata necienīgu rīcību vai tiesnešu ētikas normu rupju pārkāpumu, tiesnesis papildus var tikt saukts arī pie disciplināratbildības.

Lai nodrošinātu maksimāli operatīvu lēmumu pieņemšanu par tiesneša atstādināšanu no amata pienākumu pildīšanas, kā arī stiprinātu tiesnešu pašpārvaldes lomu, ar grozījumiem tiek paredzēts, ka lēmumu par tiesneša atstādināšanu no pienākumu pildīšanas disciplinārlietas izskatīšanas laikā pieņem Tiesnešu disciplinārkolēģija pēc disciplinārlietas ierosinātāja priekšlikuma vai pēc savas iniciatīvas, Tāpat ar grozījumiem tiek noteiktas tiesas priekšsēdētāja tiesības ierosināt tiesnešu kvalifikācijas kolēģijai veikt tiesneša profesionālās darbības ārpuskārtas novērtēšanu, ja konstatēti trūkumi tiesneša darba kvalitātē, tādējādi nodrošinot kvalitatīvu tiesas darbu un iespēju pašai tiesu varai reaģēt uz iespējamu tiesnešu neprofesionalitāti un iespējamiem pārkāpumiem tiesneša darba organizācijā.

Ar grozījumiem plānots ieviest jaunu tiesneša amata kandidātu atlases modeli, atsakoties no kvalifikācijas eksāmena kā atsevišķa atlases procesa daļas, kā arī mainot stažēšanās un mācību formātu. Šāds modelis ļaus esošos resursus koncentrēt jau amatā iecelta vai apstiprināta tiesneša apmācībai.

Grozījumi paredz pagarināt tiesnešu disciplināratbildības noilguma termiņu no 2 uz 4 gadiem, nodrošinot iespējas tiesu varai veikt izvērtējumu par iespējamā pārkāpuma faktu un apstākļiem, kā arī nepieciešamības gadījumā piemērot atbilstošus atbildības mehānismus.

Paredzēts, ka grozījumiem par tiesneša imunitātes atcelšanu administratīvo pārkāpumu lietās jāstājas spēkā vienlaikus ar Administratīvās atbildības likuma spēkā stāšanos.

Tieslietu padome 2019. gada 25. novembra sēdē neatbalstīja Tieslietu ministrijas sagatavotos grozījumus, kas paredz precizēt lietu izskatīšanas termiņu pārvaldības procesu tiesā, tiesas priekšsēdētāja tiesības ierosināt tiesnešu kvalifikācijas kolēģijai veikt tiesneša profesionālās darbības ārpuskārtas novērtēšanu, ja konstatēti trūkumi tiesneša darba kvalitātē, kā arī disciplinārsoda tiesnesim uzlikšanas noilguma termiņa pagarināšanu no diviem līdz četriem gadiem. Saeimas Juridiskā komisija, iepazīstoties ar Tieslietu padomes pausto viedokli, tomēr nolēma atbalstīt Tieslietu ministrijas sagatavotos grozījumus.

Papildu informācija

Ar imunitātes administratīvo pārkāpumu lietās atcelšanu tiktu izpildīta arī Eiropas Padomes Starpvalstu pretkorupcijas grupas (GRECO) IV novērtēšanas kārtas ziņojumā Latvijai izteiktā rekomendācija - atcelt tiesnešu administratīvās imunitātes sistēmu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU