Veselības nozares Stratēģiskās padomes sanāksmē veselības ministre Ilze Viņķele informēja par veselības nozares budžetu un ministrijas izvirzītajām prioritātēm, īpaši pievēršoties mediķu atalgojumam. Stāstot par notiekošo 2020. gada valsts budžeta veidošanas procesu, ministre uzsvēra, ka atalgojuma pieaugums nozarē būs.
Stratēģiskās padomes locekļi, diskutējot par veselības aprūpes budžetam nepieciešamo finansējumu, uzsvēra, ka ir jāievēro tas, kas ir noteikts Veselības aprūpes finansēšanas likumā, palielinot darba samaksu.
Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris atgādināja, ka 4.septembrī Veselības aprūpes nozares apakšpadome vienbalsīgi lēma aicināt valdību veidojošās koalīcijas partnerus pildīt Veselības aprūpes finansēšanas likumā paredzētās saistības attiecībā uz paredzamo finansējumu veselības nozarei, kā arī valdības deklarācijā* un rīcības plānā** paredzēto. Pēc viņa teiktā, šobrīd nav pamata uzskatīt, ka veselības aprūpe ir valdības prioritāte. Arī Latvijas Lauku Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska norādīja, ka, lemjot par nākošā gada budžetu, veselības aprūpei ir jābūt valdības prioritātei pēc būtības.
Jau ziņots, ka kopumā VM prioritāro pasākumu īstenošanai veselības nozarē nākamā gada budžetā būtu nepieciešami 279 miljoni eiro, no kā 119,7 miljoni būtu nepieciešami, lai īstenotu likumā noteiktās saistības pret ārstniecības personām viņu atalgojuma palielinājumam.
Veselības ministrijas veselības nozares stratēģiskā padome ir konsultatīva un koordinējoša institūcija, kuras darbības mērķis ir iesaistīt veselības nozares biedrības, asociācijas, valsts un pašvaldību institūcijas veselības politikas veidošanā un īstenošanā.
Padomes sastāvā ir pārstāvji no Latvijas Ārstu biedrības, Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas SUSTENTO; Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas; Latvijas Farmaceitu biedrības; Latvijas Universitātes; Latvijas Pašvaldību savienības; Rīgas Stradiņa universitātes; Latvijas Slimnīcu biedrības; Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība; Latvijas Lauku Ģimenes ārstu asociācijas; Latvijas Jauno ārstu asociācijas; Latvijas Māsu asociācijas un Veselības aprūpes darba devēju asociācijas, Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas, Latvijas Lielo slimnīcu asociācijas, Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācijas un Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas.
*Deklarācija par Artura Krišjāņa Kariņa vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību paredz: “136.Nodrošināsim Veselības aprūpes finansēšanas likumā noteikto normu izpildi, palielinot publiskā sektora finansējumu veselības aprūpei un paaugstinot veselības aprūpē strādājošo darba samaksu”.
**Valdības rīcības plāns Deklarācijas par Artura Krišjāņa Kariņa vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību īstenošanai paredz: “Sākot ar 2020. gadu, veselības aprūpes vispārējās valdības sektora [Eiropas Parlamenta un Padomes 2013. gada 21. maija regulas (ES) Nr. 549/2013 par Eiropas nacionālo un reģionālo kontu sistēmu Eiropas Savienībā (Dokuments attiecas uz EEZ) A pielikuma 2.113. punkta izpratnē] finansējums veido vismaz 4 % no iekšzemes kopprodukta.
2) Katru gadu darba samaksa ārstniecības personām un pārējam personālam veselības aprūpes tarifos tiek palielināta par 20 %, 2021. gadā ārstu vidējai darba samaksai sasniedzot divkāršu tautsaimniecībā nodarbināto darba algu, vienlaikus palielinot arī pārējo ārstniecības personu darba samaksu un mazinot darba samaksas atšķirības starp nozarē strādājošiem.”