DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
22. augustā, 2019
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Atkritumu utilizēšanu un SEG emisiju samazināšanu risina to pārstrāde biogāzē

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Vakar, 21.augustā notika ikmēneša Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) pārstāvju sapulce, uz kuru bijām aicinājuši ekonomikas ministru (EM) Ralfu Nemiro un EM specialistus, lai diskutētu un rastu risinājumu par zemnieku saimniecību elektroenerģijas, sadales, pārvades, obligātās iepirkumu komponentes (OIK) un atjaunojamo energoresursu (AER) un fosilās koģenerācijas izmaksām.

Guntis Vilnītis, LOSP ģenerāldirektors: “LOSP  ir  iesniegusi virkni jautājumu Ekonomikas ministrijai saistībā ar Enerģētikas stratēģiju Latvijā, Nacionālās enerģētikas un klimata plānu (NEKP) 2021-2030. Mūs interesē elektrības gala cenas  samazinājums, OIK komponentes izslēgšana no elektrības rēķiniem un  OIK diferenciācijas pārtraukšana dažādām elektrības lietotāju grupām,  vēja turbīnu izvietošanas lauksaimniecībā izmantojamajā zemē veicināšana, vai, kad un kā tiks atbalstīts saules paneļu, vēja turbīnu, biogāzes koģenerācijas staciju izmantošana energoresursu ražošanā un to lietošana pašpatēriņam. LOSP atgādina, ka neesot Enerģētikas politikas stratēģijai, NEKP plānam 2021-2030 un pie esošā valsts Normatīvo aktu regulējuma, gada laikā ap 70% AER staciju ekonomisku apstākļu spiestas izbeigs savu darbību, kā rezultātā valstij var nākties sākoties ar 2021.gadu tērēt finanses sasteigtiem SEG emisiju samazināšanas pasākumiem.”

Diskutējām par biogāzes koģenerācijas staciju perspektīvu, plānotajām likumu un MK noteikumu izmaiņām, kas vistiešākajā veidā skars arī lauksaimniekus, kā biogāzes staciju īpašniekus un uzturētājus, līdz ar ko diskusija raisīja aizvien jaunus jautājumus.

Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro uzsvēra, ka nekādā gadījumā nedrīkst notikt jebkāda veida virskompensācijas, jo EM strādā pie elektrības rēķinu samazināšanas un pie tā, ka OIK jāņem ārā no uzņēmumu un iedzīvotāju rēķiniem, jo par to būtu jāmaksā piesārņotājiem, bet šis jautājums vēl ir diskusiju procesā.  Ir jāvēlas risināt pagātnes kļūdas, tāpēc EM tiek meklēti risinājumi, lai šo sistēmu sakārtotu, bez kontroles mehānismiem tas nav iespējams, tāpēc “Elektroenerģijas tirgus likumā” paredzēti grozījumi, kas noteiks stingrāku kontroles funkciju gan par siltuma jautājumiem, gan tehnoloģisko ciklu. Ekonomikas ministrija ir par tautsaimniecības stiprināšanu, līdz ar ko ir jāatceras biogāzes ražošanas mērķis- atkritumu savākšana un SEG emisiju samazināšana, nevis elektroenerģiju, kā primāro ražošanu. R.Nemiro skatījumā godīgs uzņēmējs vienmēr būs cieņā, atšķirībā no tendenciozas kukurūzas audzēšanas, ko nākotnē nedrīkst atbalstīt, tāpēc sarunās ar LOSP tiek diskutēts par saprātīgu fermentācijas procesam nepieciešamo kukurūzas daudzumu nākotnē. Ministrija ir uzklausījusi daudz organizāciju kritiku, bet stingri turas pie uzstādījuma, ka maksājumi jāmazina, jo jāsaprot, ka tehnoloģijas attīstās, līdz ar ko izmaksu efektivitāte un ražīgums palielinās. Lai nonāktu pie laba rezultāta caur kontrolēm dabā tiks pārbaudīts kā process tiek realizēts uz vietas un dokumentāli – pieslēgumu shēmas, grāmatvedības dati, nodokļu nomaksa.

EM uzsvēra, ka vienmēr atbalstīs tos lauksaimniekus, kuri biogāzes ražošanā izmanto 100% kūtsmēslus, te nevar būt runa par kukurūzas izmantošanu, jo arvien vairāk, uzsverot biogāzes ražošanas virsmērķi, tiek diskutēts par tādu jaunu definējumu kā ‘poligongāze’, kad gāze tiek nevis ražota, bet tā pati veidojas. Tiks pārtrauktas tādas situācijas, kur vienā  biogāzes stacijā ir saistītas vairākas juridiskas personas, piemēram, kad katrs ģenerators sadalīts citai juridiskai personai, jo skaidrs, ka šāda sadalījuma mērķis ir iegūt no valsts pēc iespējas vairāk finansējuma- tiks atbalstīts tikai godīgs uzņēmējs. 
Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU