DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
23. augustā, 2018
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība
3
3

Par izmaiņām Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigāžu darba organizācijā

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD) veikto pārmaiņu mērķis ir panākt, lai intensīvākajā brigāžu izsaukuma periodā – dienas laikā – saglabājas jau esošais palīdzības pieejamības un operativitātes līmenis, vienlaikus nodrošinot darbiniekiem lielāku atalgojumu par veikto darbu dienas laikā.

NMP dienesta brigādes vidējais ierašanās laiks 2017.gadā bija: pilsētās – 9 minūtes, lauku teritorijās – 17 minūtes. Ministru Kabineta normatīvi nosaka, ka NMPD darbiniekiem uz dzīvībai kritiskiem izsaukumiem 75% gadījumu jāspēj reaģēt 15 minūtēs pilsētās un 25 minūtēs lauku teritorijās.

Pārmaiņu rezultātā paredzēts līdz gada beigām pārveidot 18 diennakts brigādes par dienas brigādēm (jau pašlaik 18 no 188 brigādēm ir dienas brigādes), ņemot vērā, ka dienas laikā dienests saņem 80 % no visiem izsaukumiem, kamēr nakts stundās izsaukumu skaits ir četras reizes mazāks. Tādēļ dienas laikā, kad ir ievērojami lielāka izsaukumu intensitāte, nepieciešams esošo brigāžu skaitu saglabāt, vienlaikus motivējot to darbiniekus ar lielāku atalgojumu; savukārt nakts stundās, kad izsaukumu ir 4 reizes mazāk, gatavībā esošo brigāžu skaits ir jāpielāgo reālajai nepieciešamībai. Tādējādi būs iespējams, pirmkārt, veiksmīgāk nokomplektēt brigādes darbam dienas laikā, tā nodrošinot savlaicīgu palīdzību pacientiem un, otrkārt, palielināt brigāžu personālam atalgojumu par darbu dienas laikā, motivējot darbiniekus strādāt tad, kad izsaukumu ir visvairāk.

Lēmums par dienas brigāžu veidošanu balstās uz ļoti rūpīgu datu izvērtējumu par NMPD darbību pēdējo četru gadu laikā. Dienests analizēja gan izsaukumu intensitāti, izsaukumos pavadīto laiku, gan arī brigādes nokļūšanas iespējas pie pacienta un līdz slimnīcām. Pretēji Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) apgalvotajam, ka neatliekamās medicīniskās palīdzības gaidīšana ir kļuvusi ilgāka, jau tagad, vērtējot operativitāti vietās, kur notikušas pārmaiņas brigāžu darba organizācijā, varam secināt, ka nav izmaiņu brigāžu ierašanās savlaicīgumā un pakalpojuma kvalitātē. Operatīvie dati tiek monitorēti ik dienu un arī turpmāk tos rūpīgi apkopos.

Tiekoties ar LVSADA, dienesta vadība ir skaidrojusi šo situāciju, mēģinot mazināt arodbiedrības bažas, kas saistītas vairāk ar darba pārorganizēšanas sadzīviska rakstura jautājumiem, piemēram, darbinieku nokļūšanu mājās pēc dežūras beigām. Šos jautājumus identificē un vērtē katra reģionālā centra vadītājs atsevišķi, meklējot tiem individuālus risinājumus. Tāpat dienesta vadība – apzinoties, ka darbinieki raizējas par ierasto ienākumu zudumu līdz ar dežurēto nakts stundu samazināšanos (par darbu naktī tiek piemaksāti 75 %) – vienlaikus ar ieviestajām brigāžu darba organizācijas izmaiņām jau no jūlija visām dienas brigādēm ir noteikusi piemaksu pie stundas likmes. Izprotot LVSADA paustās bažas par pārmaiņu ietekmi uz atsevišķiem darbiniekiem, dienests ir gatavs turpināt konstruktīvu diskusiju ar arodbiedrību.

Dienests uzsver – pārmaiņas brigāžu darba organizācijā nemaina neatliekamās medicīniskās palīdzības saņemšanu iedzīvotājiem, arī turpmāk dienests jebkurā diennakts stundā reaģēs uz izsaukumiem kā līdz šim. Ja nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība, iedzīvotājiem jāzvana uz ārkārtas tālruni ‘113’.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU