Jāuzsver, ka šogad pirmo reizi Latvijas laikmetīgā māksla paralēli nacionālajai ekspozīcijai tika pārstāvēta arī Venēcijas mākslas biennāles oficiālajā Paralēlajā programmā. Izstāde bija daļa no Latvijas prezidentūras ES Padomē publiskās diplomātijas un kultūras programmas.
Ekspozīcijas balstījās uz prestižākā apbalvojuma Latvijas laikmetīgajā mākslā – Purvīša balvas – iniciētā un organizētā aktuālā mākslas procesa dokumentāciju astoņu gadu garumā. Izstādes kurators, starptautiski pazīstamais mākslas teorētiķis Viktors Miziano (Viktor Misiano) un projekta direktore Daiga Rudzāte izvēlējies astoņus māksliniekus no visiem Purvīša balvas pastāvēšanas vēsturē nominētajiem autoriem, kas, viņuprāt, atklāj Latvijas laikmetīgās mākslas domāšanas virzienus un izpausmes formas. Liela daļa no mākslinieku darbiem tika radīta īpaši šai izstādei, savukārt reiz jau izstādīti darbi tiks pielāgoti un papildināti atbilstoši izstādes vērienīgajai, vairāk nekā 800 kvadrātmetru plašajai telpai.
Izstādē bija skatāmi Katrīnas Neiburgas videodarbs "Lietu atmiņa", Kristapa Ģelža plastikāta gleznas "Mākslīgais miers IV. (Laikmetīgā ainava. Pārvešana) un Mākslīgais miers IV. (Laikmetīgā ainava. Kopēšana), Andra Eglīša instalācija un gleznas tajā "Citādi no šejienes ārā netiksi", Miķeļa Fišera darbi no izstādes "Netaisnība", Ievas Epneres videodarbs "Atteikšanās", Ģirta Muižnieka telpiskie gleznojumi "Non Finito", Romana Korovina fotogrāfijas "Tēvs darbā" un apvienības "Orbīta" instalācija "2 soneti no Laputas".
"Jāatzīst, ka šis projekts sniedza lielu gandarījumu un labi padarīta darba sajūtu. Izstāde bija vērienīgākais un apjomīgākais laikmetīgās mākslas projekts ne tikai Latvijas prezidentūras publiskās diplomātijas un kultūras programmā, bet vispār pēdējo desmit gadu laikā Latvijas laikmetīgās mākslas reprezentācijā starptautiskai auditorijai," stāsta Latvijas prezidentūras ES Padomē sekretariāta Publiskās diplomātijas un kultūras programmas departamenta vadītāja Selga Laizāne. "Caur astoņu izcilu mākslinieku darbiem izstāde pārliecinoši demonstrēja, ka Latvija ir būtisks Eiropas kultūras atskaites punkts. Izstāde bija iespēja dibināt kontaktus un sniegt ieguldījumu mākslinieku karjeras attīstībā. Saņemtās atsauksmes no mākslas profesionāļu vides bija pagodinošas un vēlreiz apliecināja Latvijas mākslas augsto kvalitāti," papildina S.Laizāne.
Izstāde "Ornamentālisms. Purvīša balva. Latvijas laikmetīgā māksla" bija skatāma no 2015.gada 9.maija līdz 22.novembrim Venēcijā, Arsenālā, telpā, kas tiek apzīmēta kā Tesa 99.
Ekspozīcijas koncepta autors Viktors Miziano vairākkārt bijis nacionālo ekspozīciju komisārs Venēcijas mākslas biennālē, viņš ir Eiropas laikmetīgās mākslas biennāles Manifesta eksprezidents. Projekta direktore ir kuratore Daiga Rudzāte, mākslas portāla Arterritory.com galvenā redaktore un kultūras projektu aģentūras INDIE direktore. Viņa bijusi visu četru Purvīša balvas izstāžu kuratore, kā arī Latvijas ekspozīcijas komisāre 54.Venēcijas biennālē 2011.gadā.
Izstādi sadarbībā ar Latvijas prezidentūras ES Padomē sekretariātu īstenoja Kultūras projektu aģentūra INDIE un mākslas portāls Arterritory.com. Izstādi atbalstīja SIA Alfor, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs un Valsts Kultūrkapitāla fonds. Projekta sadarbības partneris bija AS "Latvenergo".
Linda Jākobsone,
Prezidentūras komunikācijas un sabiedrisko attiecību departamenta vadītāja
Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē sekretariāts