DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
05. februārī, 2015
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība

Ar Eiropas Komisijas atbalstu Latvijā un piecās ES valstīs tiek uzsākts vērienīgs kopprojekts fiktīvo laulību mazināšanai

Publicēts pirms 10 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
Lai risinātu fiktīvo laulību problemātiku Latvijā un Eiropā, Iekšlietu ministrija (IEM) ar Eiropas Komisijas (EK) Iekšlietu Ģenerāldirektorāta finanšu programmas “Noziedzības profilakse un apkarošana” atbalstu uzsākusi projekta HESTIA* īstenošanu, kura aktivitātēs iesaistītas sešu valstu – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Somijas, Slovākijas un Īrijas valsts un nevalstiskās organizācijas.

Projekta ietvaros divu gadu laikā paredzētas dažādas aktivitātes: organizējot likumdevēju, politikas plānotāju un praktiķu diskusijas nacionālā un reģionālā līmenī, katrā valstī tiks sagatavots visaptverošs pētījums par fiktīvo laulību problēmu; izstrādāta mācību metodoloģija un īstenotas apmācības, kurās tiks izglītoti sociālie darbinieki, sociālie pedagogi, izglītības iestāžu darbinieki, plašsaziņas līdzekļu pārstāvji, valsts un pašvaldības policijas darbinieki un nevalstisko organizāciju pārstāvji; īstenotas informatīvās kampaņas un projekta noslēguma konference. Kopumā projekta aktivitāšu laikā sešās Eiropas Savienības (ES) valstīs plānots iesaistīt un uzrunāt vairāk kā 700 tūkstošus sabiedrības pārstāvju.

Dimitrijs Trofimovs, IEM valsts sekretāra vietnieks: "Fiktīvo laulību izmantošana uzturēšanās legalizēšanai ir aktuāla problēma visai ES, tāpēc ir svarīgi meklēt risinājumus šī fenomena mazināšanai visos politikas plānošanas un starpprofesionāļu līmeņos Latvijā un ārvalstīs. Fiktīvās laulības rada ne tikai nekontrolējamu migrāciju, bet arī apdraud ES dalībvalstu iekšējo drošību. Ceram, ka šī projekta rezultāti nebūs "īslaicīgs plāksteris" uz aizvien pieaugošo fiktīvo laulību problēmu, bet nodrošinās saskaņotu un efektīvu ES dalībvalstu rīcību, lai vērstos pret fiktīvajām laulībām un cilvēktirdzniecību fiktīvo laulību nolūkā".

Lāsma Stabiņa, nacionālais koordinators cilvēktirdzniecības novēršanas jautājumos un projekta HESTIA vadītāja: "Līdz šim fiktīvo laulību problemātika cilvēktirdzniecības aspektā nav pētīta nevienā no ES dalībvalstīm, nav apzināta informācija par fiktīvajās laulībās iesaistītajām personām, par viņu izmantošanu citās cilvēktirdzniecības formās, kā arī nav veikts apkopojums, kādi tiesību akti attiecībā uz šī fenomena ierobežošanu ir citās ES valstīs. Projekta HESTIA aktivitātes – nacionālās un reģionālās diskusijas piecās valstīs, pētījums, speciālistu izglītošana, informatīvās aktivitātes ir vienots pasākumu kopums, kas vērsts uz izpratnes veidošanu un visaptverošas rīcības ES dalībvalstīs ieviešanu, lai novērstu šo cilvēku tirdzniecības veidu". L.Stabiņa skaidro, ka projekta nosaukums "HESTIA" tulkojumā no sengrieķu reliģijas nozīmē pavarda, ģimenes, mājas dzīves dieviete, kurai bija liela nozīme sociālajā, reliģiskajā un politiskajā dzīvē. Tieši šis prototips tika izvēlēts kā projekta iedvesmas avots un pretmets fiktīvajām laulībām, cilvēktirdzniecībai un citu personu izmantošanai.

Projekta pieteikumu  Iekšlietu ministrija sadarbībā ar biedrību "Patvērums "Drošā māja"" izstrādāja 2013.gadā un pēc iesniegšanas EK izsludinātajā projektu konkursā par cilvēku tirdzniecības novēršanu tas bija viens no 13 projektiem, kurš ieguva EK finansējumu. Kopumā konkursam tika pieteikti 76 projekti.

"Mūsu apkopotā statistika liecina, ka no 2007.gada biedrība sociālās rehabilitācijas pakalpojumus sniegusi 113 personām, no kurām, 59 bija cietušas tieši no fiktīvām laulībām. No 2010.-2014.gadam biedrības speciālisti ir sagatavojuši iesniegšanai tiesai 27 prasības pieteikumus par laulības atzīšanu par spēkā neesošu no noslēgšanas brīža, no kurām 9 ir iztiesātas lietas. Vidēji tiesvedības ilgušas 14-16 mēnešus. Pērnajā gadā diennakts Uzticības tālruņa - 28612120 - cilvēku tirdzniecības mazināšanai tālruņa operatori snieguši 220 konsultācijas, no tām 63 reizes bijušas par fiktīvajām laulībām. Tas nozīmē, ka iedzīvotāji jau preventīvi interesējas, kas ir cilvēku tirdzniecība un kā sevi pasargāt no tās. Joprojām lielu darbu mēs kopā ar sadarbības partneriem ieguldām sabiedrības informēšanā, tai skaitā speciālistu izglītošanā. Mūsu informatīvās kampaņas pēdējos gados atzinību guvušas arī starptautiskā mērogā, tāpēc Latvija var lepoties ar veiksmīgu pieredzi prevences nodrošināšanā un būt par piemēru, dalīties zināšanās ar citām valstīm. Lai preventīvais darbs būtu efektīvs, ir nepieciešams nepārtraukts visu iesaistīto pušu darbs, tāpēc liels gandarījums, ka fiktīvo laulību problemātiku šī projekta ietvaros mums izdosies risināt starptautiskā līmenī, sadarbojoties gan upuru izceslmes valstīm, gan mērķa valstīm," atzīmē Sandra Zalcmane, NVO "Patvērums "Drošā māja"" vadītāja.

Projekta HESTIA sadarbības partneri: NVO "Patvērums "Drošā māja"" (Latvija), NVO "Mittetulundusühing "Living for Tomorrow"" (Igaunija); NVO "Caritas Lithuania" (Lietuva); Īrijas imigrantu padome (Immigrant Council of Ireland) (Īrija); Slovākijas Republikas Iekšlietu ministrija (Slovākija); Noziedzības novēršanas un kontroles Eiropas institūts pie Apvienotajām Nācijām (HEUNI) (Somija). Projekta asociētie partneri: Valsts policija (Latvija), Ārlietu ministrija (Latvija), Tieslietu un vienlīdzības ministrija (Īrija).

NVO "Caritas Lithuania" (Lietuva) informē, ka 2014.gadā Lietuvā uzsāktas 16 pirmstiesas izmeklēšanas. Par aizdomās turamajiem atzītas 18 personas. Biedrība sniegusi palīdzību 20 cilvēktirdzniecības upuriem. Galvenās cilvēktirdzniecības formas - piespiedu prostitūcija un iesaistīšana kriminālajās aktivitātēs.

Igaunijas NVO "Mittetulundusühing "Living for Tomorrow"" sniegtie dati liecina, ka Igaunijā pērn oficiāli par cilvēktirdzniecības upuriem atzītas 2 personas un iztiesāta viena lieta par fiktīvajām laulībām.

Noziedzības novēršanas un kontroles Eiropas institūts pie Apvienotajām Nācijām (HEUNI) ziņo, ka Somijā ir ļoti maz informācijas par cilvēku tirdzniecību piespiedu laulībās vai fiktīvās laulībās. Trīs no četriem identificētajiem upuriem cietuši no darbaspēka ekspluatācijas.

Slovākijas Republikas Iekšlietu ministrijas sniegtie dati rāda, ka 2014.gadā valstī identificēti 30 cilvēktirdzniecības upuri, no tiem 13 cietuši no seksuālās ekspluatācijas, 9 no fiktīvām laulībām 4 no piespiedu darba, 2 no piespiedu ubagošanas, 1 no iesaistīšanas kriminālās aktivitātēs, 1 no citas cilvēktirdzniecības formas. Attiecībā uz fiktīvajām laulībām Slovākijā vērojama tendence pieaugt šai cilvēktirdzniecības formai: 2011.gadā reģistrēti 2 upuri, 2012.g. - 2 upuri, 2013.g. - 7 upuri, 2014. - 9 upuri. Daudzos fiktīvo laulību gadījumos sievietes tika piespiestas nodarboties ar prostitūciju.

Projekta HESTIA īstenošana ir uzsākta 2015.gada 1.janvārī un ilgs 24 mēnešus. No 5.-6.februārim Rīgā notiek pirmā sanāksme, kurā tiekas visu projekta dalībvalstu pārstāvji, lai apspriestu HESTIA turpmāko darbību un plānus. Projekta kopējais budžets ir 640 000 eiro.

*Projekts "Novēršot cilvēku tirdzniecību un fiktīvās laulības: daudznozaru risinājums" (HESTIA) tiek īstenots Eiropas Komisijas Iekšlietu Ģenerāldirektorāta finanšu programmas "Noziedzības profilakse un apkarošana" ietvaros. Granta līguma Nr.HOME/2013/ISEC/AG/THB/4000005845.

Rasa Saliņa, projekta HESTIA sabiedrisko attiecību speciāliste

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI