LLKA valdes loceklis un LPKS „Durbes grauds” valdes priekšsēdētājs Sandris Bēča: „Jāsaprot, ka atbalstot kooperatīvus, tiek atbalstīts primārais ražotājs. Nekorekti no tirgus dalībnieku puses ir saukt kooperatīvus par starpniekiem, jo kooperatīva īpašnieki ir paši zemnieki. Kooperācija ir instruments, lai atrastu zemniekam izdevīgākos risinājumus. Ir arī starpnieki, kas nodarbojas ar līdzīga veida pakalpojumu sniegšanu un produkcijas iepirkšanu no lauksaimniekiem, taču viņus interesēs nevis zemnieku maciņš, bet iespēja pašam nopelnīt. Un tā ir galvenā atšķirība.”
Jāuzsver, ka arī Konkurences padome, kurā vērsušies piena pārstrādātāji, ir atzinusi, ka no konkurences viedokļa lauksaimniecības kooperatīvu attīstības veicināšana, izmantojot dažāda veida valsts un Eiropas Savienības finanšu instrumentus, ir atbalstāma, jo, darbojoties patstāvīgi, mazās saimniecības nevar iegūt labākās cenas un samaksas noteikumus no minerālmēslu, augu aizsardzības līdzekļu pārdevējiem, kā arī citiem izejvielu piegādātājiem. Bez tam, arī citās Eiropas Savienības valstīs kooperatīvi tiek atbalstīti (tai skaitā, Latvijas kaimiņvalstīs – Lietuvā un Igaunijā).
„Ražotāji, kas apvienojušies lauksaimniecības kooperatīvos, katru gadu kļūst arvien spēcīgāki tirgus spēlētāji ne tikai piena, bet arī citās nozarēs,” teic S. Bēča. Kopējais neto apgrozījums lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajām sabiedrībām 2008.gadā, salīdzinot ar 2007.gadu, pieaudzis par 50 %, sasniedzot 176.02 milj. latu.
Informāciju sagatavoja: Linda Bille, Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) izpilddirektore
Papildus informācija: tālr. 6 702 7546, mob. tālr. 2 9118615.