Kā darbojas otrais pensiju līmenis
Pievienojoties otrajam pensiju līmenim, cilvēkam ir iespēja nodrošināt sev lielāku pensiju vecumdienās. Tas paredz, ka daļa no cilvēka sociālās apdrošināšanas iemaksām pensijas kapitālā ar līdzekļu pārvaldītāju, piemēram, banku starpniecību tiek ieguldīta finanšu un kapitāla tirgū – vērtspapīros un banku noguldījumos. Tas nodrošina lielāku ieguldījuma vērtības pieaugumu nākotnē.
Naudu, kas tiek iemaksāta pirmajā līmenī, izmanto pensiju izmaksām pašreizējiem pensionāriem, savukārt nauda, kas tiek ieskaitīta otrajā līmenī, tiks izmantota tikai paša cilvēka pensijas izmaksai.
Pensiju otrais līmenis ir obligāts tiem cilvēkiem, kuri līdz 2001. gada 1. jūlijam nebija sasnieguši 30 gadu vecumu (dzimuši pēc 1971. gada 1. jūlija). Savukārt tie, kuri ir dzimuši no 1951. gada 2. jūlija līdz 1971. gada 1. jūlijam ieskaitot, var pievienoties šim līmenim brīvprātīgi, iesniedzot iesniegumu kādā no VSAA nodaļām.
Ko dos mūža pensijas apdrošināšanas polise
Dodoties pensijā, cilvēks varēs izvēlēties apdrošināšanas sabiedrību, kurai ir licence dzīvības apdrošināšanas (mūža pensijas) polišu piedāvāšanai un varēs veikt mūža pensijas apdrošināšu jeb iegādāties dzīvības apdrošināšanas polisi, izmantojot pensiju otrajā līmenī uzkrāto kapitālu. Kad cilvēks ar apdrošināšanas sabiedrību būs saskaņojis polises noteikumus un noslēdzis līgumu, tas būs jāiesniedz VSAA, kas pēc līguma noslēgšanas ar noteikto apdrošināšanas sabiedrību pārskaitīs tai cilvēka uzkrāto pensiju otrā līmeņa kapitālu. Rezultātā cilvēks saņems it kā divas pensijas – pirmajā līmenī uzkrāto kapitālu izmaksās no valsts speciālā budžeta un otrajā līmenī uzkrāto kapitālu izmaksās izvēlētā apdrošināšanas sabiedrība.
"Tuvākajā nākotnē cilvēkiem būs iespēja arī veikt mūža pensijas apdrošināšanu, izmantojot pensiju otrajā līmenī uzkrāto kapitālu, un saņemt it kā divas pensijas."
Mūža pensijas apdrošināšanas līgumā var paredzēt iespēju noteikt arī līdzapdrošināto cilvēku – pašlaik likumdošanā noteikts, ka tas var būt apdrošinātā cilvēka laulātais. Tas nozīmē, ka apdrošinātā cilvēka nāves gadījumā viņa pensiju turpinās saņemt līdzapdrošinātais cilvēks jeb laulātais.
Ja cilvēks nevēlēsies, lai pensija tiktu izmaksāta uzreiz, viņam būs iespēja atlikt fondētās pensijas izmaksas uzsākšanu uz laiku līdz 10 gadiem. Tāpat cilvēkam būs iespēja noteikt līdz trīs periodiem, kuru laikā tiktu izmaksāts dažāds pensijas apmērs. Pirmais mūža pensijas izmaksas periods ir vismaz pieci gadi, un šī posma laikā pensijas izmaksās varēs saņemt ne vairāk kā pusi no uzkrājumiem otrajā līmenī.
Turpretī, pieskaitot otrā līmeņa kapitālu pirmā līmeņa kapitālam, pensijas apmēru un izmaksas periodu nevar mainīt, kā arī pensija tiek maksāta no viena avota – valsts speciālā pensiju budžeta. Šajā gadījumā uzkrātais otrā līmeņa kapitāls nav mantojams – to cilvēka nāves gadījumā pieskaita speciālajam pensiju budžetam un cilvēka laulātais to nesaņem.
Taču jāatceras, ka šo apdrošināšanas līgumu nevarēs apturēt, izbeigt pirms termiņa vai pārveidot – visas iespējas jāparedz uzreiz, slēdzot līgumu ar apdrošināšanas sabiedrību.
Tā kā šis pakalpojums ir elastīgāks nekā pirmā līmeņa pensija, arī apdrošināšanas sabiedrībai varētu būt lielākas administratīvās izmaksas un tās tiks ieturētas no cilvēka fondētās pensijas kapitāla.
Pašlaik gan vēl mūža pensijas apdrošināšanas pakalpojums nav pieejams. Tā kā pensiju otrais līmenis darbojas nesen – no 2001. gada –, tad pašlaik cilvēku uzkrātais pensiju kapitāls vēl ir neliels. Līdz ar to apdrošināšanas sabiedrības nav vēl noslēgušas līgumus par sadarbību ar VSAA. Šī iespēja cilvēkiem varētu kļūt izdevīga, kad pensiju otrajā līmenī uzkrātais kapitāls būs lielāks un kļūs izdevīgi veikt mūža pensijas apdrošināšanu.