SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
19. jūlijā, 2022
Lasīšanai: 4 minūtes
4
4

Sociālā rehabilitācija būs pieejama arī starptautisko operāciju karavīru un zemessargu ģimenēm

Stājas spēkā 19.07.2022.

FOTO: Zane Bitere, LETA

Karavīriem un zemessargiem, kuri atgriezušies no starptautiskajām operācijām, tiks nodrošināta pilnvērtīgāka sociālā rehabilitācija kopā ar viņu ģimenēm – laulāto vai faktiskajiem kopdzīves partneriem un viņu nepilngadīgajiem bērniem.  19. jūlijā stājas spēkā noteikumi, kuros precizēta sociālās rehabilitācijas saņemšanas kārtība militārpersonas tuviniekiem.

Šādas tiesības būt kopā ar savu ģimeni arī sociālās rehabilitācijas laikā, kāda pienākas Nacionālo bruņoto spēku karavīriem un zemessargiem, kuri atgriezušies no starptautiskajām operācijām vai no dalības NATO vai Eiropas Savienības ātrās reaģēšanas jūras spēku komponentēs, ja karavīrs pildījis dienesta pienākumus uz kuģa jūrā ne mazāk kā trīs mēnešus, tika noteiktas ar grozījumiem Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, kas stājās spēkā 2022. gada 4. februārī.

Sociālās rehabilitācijas mērķis ir palīdzēt karavīriem vai zemessargiem atgūt sociālo statusu un iekļauties sabiedrībā pēc atgriešanās no starptautiskās operācijas. Tās ilgums ir desmit dienas un līdz grozījumiem likumā karavīram vai zemessargam šajā laikā nebija iespējas būt kopā ar saviem tuviniekiem. 

Veicot karavīru aptauju, tika noskaidrots, ka 83% karavīru vēlētos, ka pēc atgriešanās dzimtenē sociālo rehabilitāciju varētu iziet kopā ar ģimenes locekļiem. “Jāņem vērā, ka arī tuvinieku dzīve dzimtenē  bez laulātā vai vecāka, vai partnera klātbūtnes atstāj iespaidu uz savstarpējām attiecībām,” teikts likumprojekta anotācijā.

Pašlaik šāda iespēja saņemt rehabilitāciju kopā ar ģimeni tiek nodrošināta arī Norvēģijā, Igaunijā un Lietuvā.

Līdz ar grozījumiem likumā Saeima bija deleģējusi Ministru kabinetu noteikt kārtību, kādā karavīru un zemessargu, kuri atgriezušies no starptautiskajām operācijām, tuvinieki – laulātie un bērni, kuri nav sasnieguši 18 gadu vecumu vai nav pabeiguši vidējās izglītības iestādi, kā arī karavīru un zemessargu faktiskie partneri, ar kuriem karavīram un zemessargam ir kopīgi bērni vai mājsaimniecība, saņem sociālās rehabilitācijas pakalpojumus un to finansēšanu.

Karavīra vai zemessarga faktiskais partneris

19. jūlijā stājas spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 468 "Noteikumi par aktīvā dienesta karavīru un zemessargu veselības aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu saņemšanas nosacījumiem, apmaksājamo pakalpojumu veidiem un izdevumu apmaksas kārtību", precizējot sociālās rehabilitācijas nodrošināšanas kārtību karavīriem un zemessargiem, kuri atgriezušies no starptautiskajām operācijām.

Noteikumi cita starpā ir papildināti  ar jaunu 4.2 punktu, nosakot, ka izdevumus par sociālās rehabilitācijas (ja nepieciešams, arī veselības aprūpes) pakalpojumiem sedz šādiem karavīra vai zemessarga tuviniekiem:

  • laulātajam;
  • bērnam;
  • bērnam, kurš ir sasniedzis 18 gadu vecumu, bet turpina iegūt vidējo izglītību;
  • faktiskajam partnerim, ja karavīram vai zemessargam un viņa faktiskajam partnerim ir kopīgs bērns;
  • karavīrs vai zemessargs pirms došanās uz starptautisko operāciju apliecina informācijas par faktisko partneri patiesumu, iesniedzot Nacionālo bruņoto spēku komandiera noteikta parauga pašapliecinājumu, vai sniedz informāciju, ka karavīram vai zemessargam un viņa faktiskajam partnerim ir viena dzīvesvietas adrese un par to ir iespējams pārliecināties Fizisko personu reģistrā.
Labs saturs
4
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU