SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
12. novembrī, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Stājas spēkā
TĒMA: Kultūra
2
2

Nodokļu izmaiņu ietekmes mazināšanai kultūras un mediju nozarēs piešķir 1,7 miljonus eiro

Stājas spēkā 12.11.2021.
Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Valsts budžeta finansējums tiek piešķirts granta veidā saimnieciskās darbības veicējam nodokļu likumu izmaiņu radītās ietekmes mazināšanai 2021. gadā saistībā ar radošo personu nodarbināšanu.

FOTO: Freepik

Kultūras un mediju nozare saistībā ar radošo personu nodarbināšanu varēs saņemt atbalstu nodokļu likumu izmaiņu radītās ietekmes mazināšanai.

Naudas piešķīrums paredzēts Ministru kabineta noteikumos Nr. 743 “Valsts atbalsta sniegšanas kārtība kultūras un mediju nozarei nodokļu likumdošanas izmaiņu radītās ietekmes amortizēšanai”, kas stājas spēkā piektdien, 12. novembrī.

Valsts budžeta finansējums tiek piešķirts granta veidā saimnieciskās darbības veicējam nodokļu likumdošanas izmaiņu radītās ietekmes mazināšanai 2021. gadā saistībā ar radošo personu nodarbināšanu. Atbalsta pasākuma ietvaros pieejamais valsts budžeta finansējums līdz 2021. gada 31. decembrim ir 1,7 miljoni eiro.

Noteikumos ir virkne kritēriju, saskaņā ar kuriem saimnieciskās darbības veicēji var pieteikties atbalstam. Atbalstam var pieteikties saimnieciskās darbības veicēji (ja ir reģistrēti noteikumos minētajos darbības veidos), kuri:

  • līdz 2021. gada 1. janvārim darbojas ne mazāk kā divus pilnus kalendāra gadus;
  • 2019. un 2020. gadā fiziskajām personām ir izmaksājuši autoratlīdzības;
  • 2018. vai 2019., vai 2020., vai 2021. gadā ir saņēmuši Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu vismaz viena projekta īstenošanai vai Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu mediju atbalsta fonda ietvaros;
  • iesnieguma iesniegšanas dienā nav Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parādu, kas kopsummā pārsniedz 150 eiro, izņemot nodokļu maksājumus, kuriem ir piešķirts samaksas termiņa pagarinājums vai par kuriem noslēgta vienošanās par labprātīgu nodokļu samaksu, vai noslēgts vienošanās līgums.

Noteikumos uzskaitītie NACE kodi saimnieciskās darbības veidiem pieejami Centrālās statistikas pārvaldes vietnē.

Piemēram, 58.13 “Laikrakstu izdošana”; 58.14 “Žurnālu un periodisko izdevumu izdošana” utt.

Atbilstoši valdībā noteiktajam Kultūras ministrija sniegs atbalstu kultūras un mediju nozarēm, informēja ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.

Atbalsts būs vienreizējs un tiks sniegts tikai 2021. gadā, ņemot vērā to, ka nodokļu likumdošanas izmaiņu rezultātā pieaugušās autoratlīdzību izmaksas nebija iespējams paredzēt. Turpmākajos gados uzņēmēji šīs izmaksas varēs ieplānot, attiecīgi šāds atbalsts turpmāk vairs netiks sniegts. Atbalstu administrēs Kultūras ministrija.

Grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” un likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” paredz, ka no 2021. gada 1. jūlija autoratlīdzības izmaksātājam ir pienākums ieturēt iedzīvotāju ienākumu nodokli (IIN) no ieņēmumiem līdz 25 000 eiro gadā 25% apmērā, bet ieņēmumiem, kas pārsniedz 25 000 eiro gadā – 40% apmērā. No šī nodokļa 80% attiecina uz valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI) un ieskaita valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu sadales kontā, bet 20% attiecina uz IIN.

Savukārt ar grozījumiem likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” no 2021. gada jūlija ieviests minimālais valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) objekts – ceturksnī trīs minimālo algu apmērā. Minimālā darba alga šogad ir 500 eiro, un minimālās sociālās iemaksas plānotas 170 eiro apmērā mēnesī par darba ņēmējiem, kuri apdrošināti vispārējā kārtībā. Minimālais VSAOI apmērs ceturksnī ir jāsamaksā no trīs minimālajām algām, kas autoratlīdzību saņēmējiem vai izmaksātājiem rada papildu izdevumus, jo tikai retais veica VSAOI nomaksu, norāda Kultūras ministrija.

LV portāls jau rakstīja, ka autoratlīdzības saņēmējiem arī 2022. gadā daļēji tiks saglabāts līdzšinējais nodokļu regulējums, vienlaikus būtiskas izmaiņas būs autoratlīdzības saņēmējiem ar nelieliem ienākumiem (līdz 500 eiro mēnesī). Tādā gadījumā viņi pašnodarbinātā sociālās apdrošināšanas iemaksas 10% apmērā pensiju apdrošināšanai varēs veikt reizi gadā, nevis kā pašreiz likumā prasīts – reizi ceturksnī.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI