FOTO: Freepik
Ja notariālo darbību veikšana klātienē nav iespējama, personas, kas tiek aprūpētas sociālās aprūpes iestādēs, notariālo palīdzību var saņemt, izmantojot videokonferenci. Tas iespējams arī tad, ja personai nav elektroniskā paraksta. Šādas izmaiņas paredz šodien, 25. martā, spēkā stājušies grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā.
Likums papildināts ar 14.2 pantu, kas ne tikai nosaka iespēju sociālās aprūpes iestādēs saņemt notariālo palīdzību, izmantojot videokonferenci, bet arī iestādes vadītājam uzliek pienākumu nodrošināt aprūpē esošajai personai nepieciešamo atbalstu un tehniskos līdzekļus saziņai ar zvērinātu notāru videokonferences režīmā atbilstoši Notariāta likuma E1 sadaļai.
Zvērināts notārs var taisīt elektroniskos aktus un apliecinājumus, izmantojot videokonferenci, arī tad, ja aprūpē esošajai personai nav elektroniskā paraksta. Šādā gadījumā zvērināts notārs izpilda notariālās darbības atbilstoši Notariāta likuma 72. panta prasībām, tomēr tad nav vajadzīgi Civillikuma 1494. pantā norādītie liecinieki. Elektronisko aktu vai apliecinājumu elektroniski paraksta sociālās aprūpes iestādes vadītājs, ja aprūpē esošā persona uzdod to savā vietā izdarīt šai personai.
Latvijas Zvērinātu notāru padomes (LZNP) rīkotājdirektors Gatis Litvins vērš uzmanību, ka likuma 14.2 pants ir pagaidu regulējums līdz Covid-19 pandēmijas pārvarēšanai un šī likuma spēkā esamībai. Jaunais regulējums ir izņēmums no vispārīgās kārtības un attiecināms tikai uz gadījumu, kad aprūpē esošajai personai nav elektroniskā paraksta un objektīvu iemeslu dēļ viņai nav iespējams to iegūt. Šajā gadījumā:
Līdz šim sociālās aprūpes iestādēs esošajām aprūpējamajām personām notariālo palīdzība tikta sniegta šādā kārtībā:
Ārkārtējā situācija, kas tika izsludināta, lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi, ir noslēgusies. No 1. marta iedzīvotājiem saistoši epidemioloģiskās drošības pasākumi un ierobežojumi ir apkopoti Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi.
Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu.