Papildināts 26. februārī.
FOTO: Paula Čurkste, LETA
Līdz ārkārtējās situācijas beigām Latvijā tiek turpināti stingri ieceļošanas ierobežojumi – līdz 6. aprīlim iebraukt valstī varēs tikai būtisku un neatliekamu iemeslu dēļ.
To paredz 25. februāra grozījumi Ministru kabineta (MK) rīkojumā Nr. 655 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”, kurus piemēro līdz ārkārtējās situācijas beigām, kas šobrīd paredzētas 6. aprīlī.
Rīkojums ir papildināts ar 5.49. punktu, nosakot, ka personas no Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas valstīm, Šveices Konfederācijas un Apvienotās Karalistes ar starptautisko pasažieru pārvadājumiem vai privāto transportlīdzekli Latvijā varēs ieceļot tikai neatliekamas nepieciešamības gadījumos:
Veselības ministrija šādu lēmumu pamato ar to, ka Eiropas Savienības valstīs šobrīd ir plaši izplatīts jaunais vīrusa paveids, kas ir 30 reizes infekciozāks, tāpēc ieceļošanas noteikumu atvieglošana,var izraisīt strauju vīrusa izplatību Latvijā. Pēdējās nedēļas laikā ir reģistrēti 8 jaunā Covid-19 paveida gadījumi Latvijā. Pieaugot jauno vīrusa paveidu izplatībai, pastāv iespējamība, ka tuvāko pāris nedēļu laikā stacionēto Covid-19 pacientu skaits varētu pat trīskāršoties.
Personai, kas vēlas ieceļot, pašai būs jāapliecina, ka viņa atbilst noteiktajiem kritērijiem. To varēs izdarīt, aizpildot elektronisko anketu vietnē covidpass.lv. Starptautiskajam pasažieru pārvadātājam ir vizuāli jāpārliecinās par to, vai pasažieris ir iesniedzis šo pašapliecinājumu, un tikai tad pasažieri var ielaist transportlīdzeklī, piemēram, lidmašīnā vai autobusā.
Pārvadātājam nav pienākuma pārbaudīt informācijas patiesumu, bet viņam nav tiesību uzņemt reisā un pārvadāt personas, kuras nav aizpildījušas elektronisko anketu covidpass.lv un deklarējušas ieceļošanas mērķi.
Dokumentāli vai citi drošticami pierādījumi šī apgalvojuma patiesumam, aizpildot elektronisko anketu, nebūs jāpievieno, tomēr personām jāņem vērā, ka tādiem jābūt personas rīcībā un tie pēc Valsts robežsardzes vai Valsts policijas pieprasījuma jāspēj uzrādīt (5.49.1. apakšpunkts), paskaidrots grozījumu anotācijā.
Ārlietu ministrija skaidro, ka persona var neuzrādīt dokumentus, ja atbilstošā informācija, kas apliecina kādu no ieceļošanas mērķiem, jau ir pieejama valsts informācijas sistēmās. Piemēram, Iedzīvotāju reģistrā ir norādīta informācija par personas dzīvesvietu, civilstāvokli un tiešo radniecību.
Joprojām ir spēkā regulējums, ka Latvijā var ieceļot personas, kurām pēdējo trīs diennakšu laikā ir veikts Covid-19 tests un tas ir negatīvs.
Turklāt derīgs ir tikai viena veida tests, kas veikts pēc starptautiski atzītas precīzākās metodes, – polimeriāzes ķēdes reakcijas (PĶR) tests (Polymerase chain reaction (PCR) test). Personai, kas nesen (līdz trim mēnešiem) izslimojusi Covid-19, ir jāuzrāda ārsta izziņa, ka viņa nav infekcioza.
Negatīvs tests negarantē, ka persona neatrodas agrīnā slimības inkubācijas stadijā vai neinficējas brauciena laikā. Tāpēc personām, kas iebrauc Latvijā no Covid-19 skartajām valstīm, kuras ir iekļautas Slimību profilakses un kontroles centra sarakstā, arvien ir pienākums ievērot 10 dienu pašizolāciju dzīvesvietā.
Stingrāki noteikumi attiecināti uz trešo valstu pilsoņiem, kuriem ir uzturēšanās atļauja Latvijā.
Ministru kabineta noteikumu Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” 37. punktā izsmeļoši uzskaitīti tie trešo valstu pilsoņi, kuri drīkst ieceļot Latvijā. To vidū (37.2. apakšpunkts) ir personas, kurām izsniegta uzturēšanās atļauja Latvijā.
Līdz ārkārtējās situācijas beigām ar uzturēšanās atļauju vien nebūs pietiekami. Rīkojuma 5.49.3. apakšpunkts paredz, ka minētajā laika periodā valstī nevarēs iebraukt trešo valstu pilsoņi ar uzturēšanās atļauju Latvijā, ja viņu ceļošanas mērķis neatbilst Ministru kabineta noteikumu Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” 37.1., 37.2, 37.3, 37.5.–37.13. un 37.15. apakšpunktā minētajiem ieceļošanas mērķiem.
Piemēram, Latvijā netiks liegta ieceļošana trešo valstu pilsonim – Latvijas termiņuzturēšanās atļaujas turētājam –, kas ir arī Latvijas pilsoņa laulātais un ir ieradies, lai izpildītu komersanta saistības vai studētu.