SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
16. martā, 2020
Lasīšanai: 14 minūtes
6
6

Noteikti papildu ierobežojumi un aizliegumi Covid-19 izplatības samazināšanai

Stājas spēkā 14.03.2020.
Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

No otrdienas, 17. marta, Latvijā tiks atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi lidostās, ostās, autoostās un dzelzceļa stacijās. Lai uzzinātu aktuālo informāciju par organizētajām papildu iespējām atgriezties mājās, aicinām sekot līdzi Ārlietu ministrijas kontiem sociālajos tīklos “Facebook” un “Twitter”.

Valdība ir pieņēmusi lēmumu no otrdienas, 17. marta, atcelt starptautiskos pasažieru pārvadājumus caur lidostām, ostām, ar autobusiem un dzelzceļa transportu.

Freepik

Tā kā Pasaules Veselības organizācija 11. martā paziņoja, ka Covid-19 izplatība sasniegusi globālas pandēmijas apmērus, Latvijas valdība 12. marta vakarā pieņēma lēmumu valstī izsludināt ārkārtējo situāciju līdz 2020. gada 14. aprīlim. Lai efektīvāk ierobežotu slimības izplatību Latvijā, sestdien, 14. martā, tika būtiski paplašināti piesardzības un drošības pasākumi. Ierobežojumi skar gan izglītības iestāžu darbu, gan pulcēšanos publiskās vietās, gan pārvietošanos ārpus valsts robežām un citas jomas.

Ārkārtējā situācija – ko tā nozīmē?

Ārkārtējā situācija valstī ir izsludināta, pamatojoties uz:

Ārkārtējā situācija ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinetam ir tiesības likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot valsts pārvaldes un pašvaldību institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvību, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus.

Ārkārtējo situāciju var izsludināt tāda valsts apdraudējuma gadījumā, kas saistīts ar katastrofu, tās draudiem vai kritiskās infrastruktūras apdraudējumu, ja būtiski apdraudēta valsts, sabiedrības, vides, saimnieciskās darbības drošība vai cilvēku veselība un dzīvība. Šajā gadījumā iespējamās katastrofas cēlonis ir bioloģisks, proti, epidēmija.

Ministru kabineta rīkojuma Nr. 103 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” konsolidētā redakcija ir pieejama vietnē www.likumi.lv.

Ierobežojumu mērķis

Valdības rīkojumā noteiktie ierobežojumi un aizliegumi ārkārtējās situācijas laikā ir obligāti visiem Latvijas iedzīvotājiem.

Ņemot vērā, ka koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatība ir sasniegusi pandēmijas apmērus, ierobežojumi nepieciešami, lai pasargātu mūsu sabiedrības mazāk aizsargātos locekļus – vecāka gadagājuma cilvēkus un ar hroniskām slimībām slimojošos, kuriem infekcija var būt ļoti bīstama. Ierobežojumu mērķis ir pēc iespējas palēnināt slimības izplatību, lai veselības aprūpes sistēma spētu palīdzēt visiem, kam tas nepieciešams.

“Visiem ir jāsaprot, ka slimības Covid-19 izplatība nav apturama, taču tā ir ierobežojama. Lai novērstu strauju slimības izplatību, ir jāierobežo cilvēku pulcēšanās un jāveicina sociālā distancēšanās. Ārkārtas stāvoklis tiek izsludināts, lai novērstu tik strauju saslimšanas izplatīšanos, ka veselības aprūpes sistēma ar to nespētu tikt galā,” 12. martā uzsvēra Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Katram ir jāapzinās, ka par ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu un aizliegumu pārkāpšanu var iestāties gan administratīvā atbildība, gan kriminālatbildība.

Ierobežojumi un aizliegumi  personām, kuras atgriežas no Covid-19 skartas valsts

Valdības rīkojums noteic, ka visām personām un kontaktpersonām, kuras atgriezušās no Covid-19 skartās valsts vai teritorijas, OBLIGĀTI jāveic īpaši piesardzības pasākumi, tai skaitā:

 • 14 dienas pēc izbraukšanas no minētās valsts vai teritorijas jānovēro savs veselības stāvoklis, divas reizes dienā (no rīta un vakarā) mērot ķermeņa temperatūru;
 • nekavējoties zvanīt uz 113, ja parādās kādas akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmes (iesnas, klepus, rīkles iekaisums, paaugstināta ķermeņa temperatūra, elpošanas traucējumi);
 • jāveic pašizolēšanās dzīvesvietā (mājas karantīna) un jābūt pieejamam saziņai un sadarbībai ar ģimenes ārstu un citām ārstniecības personām. (Šīs prasības neattiecas uz transporta un pasažieru pārvadājumu pakalpojumu sniedzēju darbiniekiem, kuri atgriežas no darba braucieniem un komandējumiem, ja viņiem nav novērojamas akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmes un viņi nav atzīti par kontaktpersonām);
 • nepakļaut citas personas inficēšanās riskam, cenšoties samazināt tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem (neuzņemt viesus, neapmeklēt publiskas vietas, institūcijas un nedoties privātās vizītēs u. c.);
 • uzturēties dzīvesvietā un nedoties uz darbu, sabiedriskām vietām, vietām, kur uzturas liels skaits cilvēku, iespēju robežās neizmantot sabiedrisko transportu.

Pirmās nepieciešamības preču vai pārtikas iegādei izmantot kādu no šādām iespējām:

 • piegādi mājoklī, izvairoties no kontakta ar piegādātāju;
 • pārtikas vai preču piegādi ar tuvinieku palīdzību, atstājot tās pie durvīm;
 • lūgt pašvaldības sociālā dienesta palīdzību, izvairoties no tieša kontakta ar sociālo darbinieku;
 • ja nav citu risinājumu, veikalu apmeklēt ar medicīnisko masku stundās, kad veikalā atrodas mazāk cilvēku, ievērojot 2 metru distanci no veikala apmeklētājiem un pārdevējiem un ievērojot roku un klepus higiēnu.

Aktuālā informācija iedzīvotājiem tiek apkopota Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā www.arkartassituacija.gov.lv.

Ierobežojumi un aizliegumi  izglītības jomā

Valdības noteiktais ārkārtējās situācijas laikā paredz:

 • pārtraukt mācību procesa norisi klātienē visās izglītības iestādēs un nodrošināt mācības attālināti;
 • pārtraukt valsts centralizēto pārbaudījumu darbu norisi, nodrošinot svešvalodu eksāmenu norisi laikposmā no 2020. gada 12. maija līdz 15. maijam;
 • pārtraukt īstenot visa veida izglītības procesu klātienes formā ārpus izglītības iestādēm, tai skaitā pārtraukt visu kultūrizglītības un sporta profesionālās ievirzes un interešu izglītības programmu mācību procesu (treniņu, sacensību un mēģinājumu norisi).

Viss svarīgākais par to, kas jāzina par rīcību izglītības jomā ārkārtējās situācijas laikā, ir pieejams Izglītības un zinātnes ministrijas mājaslapas sadaļā “Informācija par Covid-19.

Izņēmums attiecībā uz bērnudārziem

Attiecībā uz pirmsskolas izglītības iestādēm ir paredzēts izņēmums, nosakot stingrus nosacījumus, kādos gadījumos bērns drīkst apmeklēt bērnudārzu.

Pirmsskolas izglītības iestādēm un iestādēm, kas nodrošina bērnu uzraudzības pakalpojumu, jānodrošina dežūrgrupu darbība, lai nepieciešamības gadījumā sniegtu pirmsskolas pakalpojumu vecākiem, kas paši nevar pieskatīt bērnus.

Lai apmeklētu pirmsskolas izglītības iestādi, noteikt, ka vecākiem reizi nedēļā ir jāiesniedz pirmsskolas izglītības iestādē rakstisks apliecinājums, ka bērns un ģimene pēdējo 14 dienu periodā nav bijuši ārvalstīs un nav kontaktējušies ar Covid-19 saslimušajiem vai to kontaktpersonām un vecākiem nav iespēju citādi nodrošināt bērna pieskatīšanu.

Ierobežojumi un aizliegumi publiskiem pasākumiem

Valdības rīkojums ārkārtējās situācijas laikā uzliek pienākumu atcelt un aizliegt neatkarīgi no to apmeklētāju skaita:

 • visus sabiedrībai publiski pieejamos svētku, piemiņas, izklaides, kultūras, sporta, atpūtas pasākumus (tajā skaitā naktsklubos un diskotēkās);
 • sapulces, gājienus un piketus;
 • reliģiskās darbības veikšanu pulcējoties.

Tāpat ir jāierobežo neorganizēta pulcēšanās kultūras, izklaides, atpūtas, sporta un reliģisko norišu vietās vairāk nekā 50 cilvēkiem vienlaikus.

Noteikts, ka kultūras, izklaides, sporta un citu atpūtas vietu darba laiks ir ne ilgāks kā līdz plkst. 23.00.

Atcels starptautiskos pasažieru pārvadājumus

Valdība stingri aicina fiziskas personas atturēties no ārvalstu braucieniem.

Rīkojums paredz:

 • tūrisma pakalpojumu sniedzējiem iespēju robežās piedāvāt pārcelt un neplānot tūrisma braucienus uz Covid-19 skartajām valstīm un teritorijām, no kurām atgriežoties ir jāveic īpaši piesardzības pasākumi;
 • iespēju robežās atcelt, pārcelt un neplānot darba braucienus un komandējumus uz Covid-19 skartajām valstīm un teritorijām, no kurām atgriežoties ir jāveic īpaši piesardzības pasākumi.

No 17. marta tiks atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi!

Valdība ir pieņēmusi lēmumu no otrdienas, 17. marta:

 • atcelt starptautiskos pasažieru pārvadājumus lidostās, ostās, ar autobusiem un dzelzceļa transportu, izņemot pasažieru pārvadājumus ar valsts gaisa kuģiem un militāro transportu. Satiksmes ministram atļauts izdarīt izņēmumus attiecībā uz starptautisko pasažieru pārvadājumu izpildi. Satiksmes ministrs pieņem lēmumu pēc attiecīga pieprasījuma saņemšanas;
 • aizliegt personu un transportlīdzekļu pārvietošanos caur lidostu, ostu, dzelzceļa un autoceļu Eiropas Savienības ārējās robežas robežšķērsošanas vietām, kā arī robežšķērsošanas vietās, kas paredzētas vietējai pierobežas satiksmei, izņemot kravu pārvadājumus. Iekšlietu ministram un ārlietu ministram atļauts izdarīt izņēmumus attiecībā uz personu un transportlīdzekļu pārvietošanos.

Minētie ierobežojumi neattiecas uz tiem Latvijas Republikas valstspiederīgajiem, kas vēlas atgriezties Latvijā. Tāpat tas neattiecas uz ārzemniekiem, kuru pastāvīgā dzīvesvieta ir Latvijā un kuri vēlas šeit atgriezties, vai tiem ārzemniekiem, kas vēlas atstāt Latviju.

Tas nozīmē, ka, sākot ar 17. martu, ar savu transportlīdzekli Latvijas robežu varēs šķērsot LR valsts piederīgie un ārvalstnieki, kuru patstāvīgā dzīvesvieta ir Latvijā. Ar privāto transportlīdzekli Latviju ļauts pamest ārvalstniekiem.

Ierobežojumi neattiecas uz ārvalstu diplomātiem, kas strādā Latvijā, kā arī personām, kas ierodas Latvijā humānu apsvērumu dēļ un valsts interešu nodrošināšanai.

Kamēr pastāv ārkārtējā situācija, Latvijas diplomātiskās un konsulārās pārstāvniecības ārvalstīs neizsniegs īstermiņa un ilgtermiņa vīzas ieceļošanai Latvijā.

Ekonomikas ministrija informē: lai nodrošinātu Ministru kabineta lēmuma izpildi, katrai tūristu mītnei ir OBLIGĀTS pienākums katru dienu līdz plkst. 12.00 aizpildīt informāciju par tajā izmitinātajiem ārvalstu tūristiem, tiešsaistes anketā norādot, cik tūristu un no kuras valsts ir nakšņojuši tūristu mītnē iepriekšējā naktī. 

Aktuālā informācija par ceļošanas ierobežojumiem Latvijā: Satiksmes ministrijas mājaslapā

Citi pārvietošanās ierobežojumi 

Ārstniecības iestādēm, sociālās aprūpes institūcijām un ieslodzījuma vietām ir noteikts pienākums ierobežot apmeklējumus iestādē trešajām personām, izņemot ar iestādes vadītāja atļauju pamatfunkciju nodrošināšanai.

Ekonomikas ministrija sadarbībā ar tirgotājiem ieviesīs pasākumus sociālās distancēšanās nodrošināšanai tirdzniecības vietās.

Kas jāņem vērā uzņēmumiem

Ārkārtējā situācijā noteiktie ierobežojumi un aizliegumi attiecas arī uz visām juridiskajām personām. Piemēram, jau minēts, ka tūristu mītnēm katru dienu līdz plkst. 12.00 jāziņo par ārvalstu viesu skaitu.

Papildus noteikts, ka uzņēmumiem primāri jānodrošina pārtikas, zāļu, pirmās nepieciešamības preču un to ražošanai nepieciešamo izejvielu piegāde vietējā tirgus vajadzībām. 

Visiem darba devējiem ir jānodrošina, ka darbos, kas saistīti ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai (atbilstoši Ministru kabineta 2018. gada 24. jūlija noteikumiem Nr. 477 “Noteikumi par darbiem, kas saistīti ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai, un obligāto veselības pārbaužu veikšanas kārtība”), netiktu nodarbinātas personas ar akūtas elpceļu infekcijas simptomiem.

Par personas darba tiesībām šajā situācijā plašāk izklāstīts LV portāla skaidrojumā: “Bezalgas atvaļinājums koronavīrusa sērgas dēļ ir paša darbinieka izvēle”.

Pakalpojumi – iespēju robežās attālināti

Atbildīga institūcija darbību koordinācijai ārkārtējās situācijas laikā ir Veselības ministrija.

Ārkārtējās situācijas laikā ir noteikts, ka valsts un pašvaldību iestādēm iespēju robežās ir jānodrošina klātienes pakalpojumu sniegšana attālināti.

Rīkojums paredz, ka Ministru kabineta sēdes var tik organizētas attālināti vai aptaujas kārtībā, izmantojot videokonferences, konferences zvanu, kā arī citus informācijas tehnoloģijas rīkus.

Ierobežojumi noteikti arī tiesu sistēmas darbībā. Rīkojums paredz, ka Augstākās tiesas priekšsēdētājs, konsultējoties ar apgabaltiesu un rajonu (pilsētu) tiesu priekšsēdētājiem, var noteikt kārtību un nosacījumus, kādā nozīmētās tiesas sēdes atliek vai neizskata vai citādi ierobežo tiesvedības procesus, kas ir saistīti ar mutvārdu tiesas procesu norisi visās Latvijas Republikas tiesās.

Ārkārtējās situācijas apstākļos var tikt ierobežotas likumā noteiktās ieslodzīto tiesības atbilstoši Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieka lēmumam, arī paredzot iespēju noteikt notiesāto pirmstermiņa atbrīvošanas procedūru, ko veic ieslodzījuma vietas un Valsts probācijas dienests, kā arī noteikt tās izpildes termiņu pagarinājumu.

Rīkojums ļauj Zvērinātu tiesu izpildītāju padomei un Zvērinātu notāru padomei noteikt ierobežojumus vai lemt par apmeklētāju pieņemšanas pārtraukšanu zvērinātu tiesu izpildītāju un zvērinātu notāru prakses vietās.

Ņemot vērā, ka likuma “Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli 3. panta otrā daļa noteic, ka valsts institūcijām nav tiesību noraidīt personu prasījumus pret valsti par nodarīto kaitējumu, ja tādi rodas saistībā ar ārkārtējās situācijas vai izņēmuma stāvokļa nodrošināšanu, pamatojot noraidījumu ar īpašā tiesiskā režīma apstākļiem, valdības rīkojums paredz, ka nozaru ministrijas apkopo un iesniedz Finanšu ministrijā personu prasījumus pret valsti par nodarīto kaitējumu.

Labs saturs
6
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi un mazinātu novēršamo mirstību, vienlaikus nodrošinot svarīgu valsts funkciju un pakalpojumu nepārtrauktību, no 11. oktobra līdz 11. janvārim valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija. Tas ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinetam ir tiesības likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot valsts pārvaldes un pašvaldību institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus.

Iedzīvotājiem ir saistoši Ministru kabineta rīkojumā Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” un Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU