SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Inese Helmane
LV portāls
02. martā, 2020
Lasīšanai: 9 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Finanses
12
12

Ko paredz civiltiesiskās atbildības apdrošināšana

FOTO: Freepik

Saskaņā ar Civillikumu jebkurai personai ir jāatlīdzina zaudējumi, kurus tā ar savu darbību vai bezdarbību radījusi trešajām personām. Visizplatītākās sadzīves situācijas, kad privātpersona rada kaitējumu citiem, ir dažāda veida ūdens noplūdes dzīvokļos – pie vainas ir gan plīsušas caurules, gan remonta laikā veiktie darbi. Tādos gadījumos ir noderīga civiltiesiskās atbildības apdrošināšana. Šajā skaidrojumā – par to, kādi civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas veidi ir pieejami privātpersonām.

īsumā
 • Pamatā izšķir vispārējo un profesionālo civiltiesiskās atbildības apdrošināšanu.
 • Izplatītākās situācijas, kad nepieciešama CTA apdrošināšana: mājokļa ekspluatācija un tā remonts pašu spēkiem.
 • Apdrošināt savu civiltiesisko atbildību iespējams arī gājējam, velosipēdistam, bērnu vecākiem u. c.
 • Visbiežāk CTA apdrošināšana tiek iekļauta īpašuma apdrošināšanas polisē.
 • Privātpersonas, kuras iegādājas CTA polisi, lielākoties izvēlas atbildības limitu 5000–15 000 eiro robežās.

Apdrošināšanas līgumattiecības regulē Apdrošināšanas līguma likums, un tā VIII nodaļa “Civiltiesiskās atbildības apdrošināšana” (48.–54. pants) attiecas tieši uz civiltiesiskās atbildības (CTA) apdrošināšanu.

Pamatā izšķir vispārējo un profesionālo CTA apdrošināšanu. Bieži šo apdrošināšanu iegādājas dažādu profesiju pārstāvji, Latvijā aptuveni 30 profesiju pārstāvjiem vispārējā vai profesionālā CTA apdrošināšana ir obligāta.

Latvijas Apdrošinātāju asociācija (LAA) lēš, ka aptuveni 15% Latvijas iedzīvotāju ir privātpersonu CTA apdrošināšana, un šis apdrošināšanas veids kļūst arvien populārāks.

Pret ko var nodrošināties

LAA prezidents Jānis Abāšins stāsta, ka izplatītākās sadzīves situācijas, kad būtu nepieciešama CTA apdrošināšana privātpersonai, ir mājokļa ekspluatācija un tā remonts pašu spēkiem, atbildība par bērnu nodarītajiem zaudējumiem, kā arī dalība ceļu satiksmē ar velosipēdu.

Privātpersonai iespējams apdrošināt savu atbildību kā:

 • gājējam (piemēram, gājējs, neievērojot ceļu satiksmes noteikumus, izraisa avāriju);
 • velosipēdistam (piemēram, velosipēdists uztriecas citam cilvēkam vai izraisa avāriju ar citu transportlīdzekli);
 • mājdzīvnieka īpašniekam (piemēram, ja suns sakož citu dzīvnieku vai cilvēku; saskrāpē citu auto vai īpašumu);
 • nekustamā īpašuma īpašniekam (piemēram, cauruļu bojājuma dēļ tiek nopludināts kaimiņu īpašums; tiek izraisīts ugunsgrēks, līdz ar to tiek bojāts arī kaimiņu īpašums; no jumta krītošs sniegs vai ledus savaino garāmgājējus; viesi saindējas ar saimnieces gatavoto ēdienu);
 • īrniekam (piemēram, īrnieks sabojā īpašnieka mēbeles vai, piestiprinot gleznu, sabojā dzīvokļa sienu);
 • nepilngadīga bērna vecākam (piemēram, spēlējoties ar bumbu, bērns izsit kāda auto vai ēkas logu; viesojoties pie radiem vai draugiem, bērns salauž televizoru vai citu tehnikas ierīci);
 • amatieru sporta aktivitāšu, hobiju veicējam (apdrošināšana var noderēt situācijās, ja, piemēram, slēpotājs uztriecas virsū citam cilvēkam; ar svaru stieni tiek traumēts sporta zāles apmeklētājs);
 • būvdarbu vai remontdarbu (kuriem nav nepieciešama būvatļauja) veicējam (piemēram, mainot logus ēkai, nejauši logs uzkrīt citas personas automašīnai; liekot izlietni, nav pareizi nostiprināti savienojumi, līdz ar to tiek noplūdināti kaimiņi);
 • medniekam, makšķerniekam (piemēram, medību suns sakož citu mednieku; medību laikā sašauts cita mednieka suns; ar airi vai makšķeres atsvaru trāpīts pa galvu peldētājam);
 • drona īpašniekam (drons uzkrīt citam cilvēkam vai automašīnai) u. c.

Katrs apdrošinātājs piedāvā atšķirīgus vispārējās CTA apdrošināšanas produktus, privātpersonas polisē iekļaujot mazāk vai vairāk kategoriju no iepriekš minētā saraksta.

Visbiežāk CTA apdrošināšana tiek iekļauta īpašuma apdrošināšanas polisē, taču tad jāņem vērā, ka, iespējams, ir apdrošināta tikai atbildība kā nama/dzīvokļa īpašniekam, skaidro J. Abāšins. Tas nozīmē, ka polise segs tikai tos zaudējumus, kuri nodarīti saistībā ar konkrētā īpašuma izmantošanu, bet nesegs zaudējumus, kurus klients nodara citur vai būdams citā statusā.

Cik maksā CTA polise

Privātpersonas, kuras iegādājas CTA polisi, lielākoties izvēlas atbildības limitu 5000–15 000 eiro robežās, zina teikt LAA. Par limitu klients ar apdrošinātāju var vienoties, iespējams noteikt gan pavisam zemu limitu – ap 1000 eiro (piemēram, dzīvokļa īpašniekam) –, gan palielināt to līdz 50 000 eiro, ja tiek iekļauta visu ģimenes locekļu vispārējā CTA visā Eiropas teritorijā.

Pašrisks var būt krietni atšķirīgs atkarībā no atbildības veida, iekļautajiem riskiem un atbildības limita – vidēji no 25 līdz 150 eiro.

Savukārt CTA prēmijas lielums ir atkarīgs no vairākiem faktoriem. No tiem nozīmīgākie ir:

 • izvēlētie apdrošināšanas riski;
 • atbildības limita (apdrošinājuma summas) lielums;
 • darbības teritorija.

Kādus zaudējumus atlīdzina

Apdrošinātājs atlīdzina zaudējumus pēc kompensācijas principa. Izmaksātā apdrošināšanas atlīdzība nevar pārsniegt apdrošināšanas gadījumā radītos zaudējumus.

Atkarībā no apdrošināšanas veida CTA polise atlīdzina šādus zaudējumus:

 • saistībā ar kaitējumu trešās personas veselībai vai dzīvībai (slimība, miesas bojājumi, sakropļojums, invaliditāte, nāve);
 • saistībā ar trešās personas īpašuma fizisku bojājumu vai zudumu;
 • saprātīgus glābšanas izdevumus (veicot darbības bojājumu novēršanai, sabojāts citu personu īpašums);
 • juridiskos un tiesāšanās izdevumus, ja prasība par zaudējumu piedziņu pret apdrošināto tiek iesniegta tiesā.

Apdrošināšanas atlīdzību izmaksā pēc zaudējumu veidiem, nepārsniedzot polisē norādīto atbildības limitu vienam gadījumam un atbildības limitu kopā. Mantisko zaudējumu gadījumā tiek atlīdzināti zaudējumi trešajai personai (tās īpašumam) vai apdrošinātajai personai pašai (juridiskie, tiesāšanās izdevumi) atbilstoši ar dokumentiem pierādīto tiešo materiālo zaudējumu faktiskajam apmēram.

Ja ir nodarīts kaitējums personas dzīvībai vai veselībai, tiek atlīdzināti:

 • ārstēšanās izdevumi;
 • zaudējumi sakarā ar darbnespēju;
 • pabalsts apgādājamajiem, apbedīšanas izdevumi.

Atlīdzināmo zaudējumu loks būs noteikts katra apdrošinātāja noteikumos.

Kādi ir izplatītākie izņēmumi

CTA apdrošināšanas polisē katrs apdrošinātājs ir paredzējis arī izņēmumus. Visbiežāk apdrošinātājs nesegs zaudējumus:

 • ja apdrošinātais zaudējumus nodarījis sev pašam vai saviem ģimenes locekļiem;
 • ja apdrošinātais rīkojies prettiesiski, ar ļaunu nolūku, ar nodomu (tīši) vai pieļāvis rupju neuzmanību alkohola, narkotiku vai citu apreibinošu, toksisku, psihotropu vielu iedarbībā;
 • ja zaudējumi radušies apdrošinātās personas profesionālās vai saimnieciskās darbības dēļ;
 • ja apdrošinātais vadījis transportlīdzekli, nodarbojies ar autosportu, motosportu vai profesionālo sportu;
 • ja zaudējumi radušies nepārvaramas varas dēļ (karš, terorisms, dumpis, masu nemieri, streiki, lokauti u. tml.).

Kādi ir klienta pienākumi

Pirms līguma noslēgšanas apdrošinājuma ņēmējam ir pienākums sniegt apdrošinātājam precīzu un patiesu informāciju, kura tiks izmantota, lai izvērtētu apdrošinātā riska iestāšanās iespējamību.

Par jebkuru apdrošināšanas gadījumu un trešās personas izvirzīto prasību klientam ir jāpaziņo apdrošinātājam rakstveidā, tiklīdz tas kļuvis iespējams. Turklāt par apdrošināšanas gadījumu nekavējoties jāpaziņo arī kompetentajām iestādēm, kuras var apstiprināt apdrošināšanas gadījuma faktu un kuru pienākumos ietilpst attiecīgā negadījuma izmeklēšana.

Labs saturs
12
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU