110 – bezmaksas diennakts Valsts policijas palīdzības tālrunis, kas darbojas, zvanot gan no mobilā, gan fiksētā tālruņa, kā arī savieno ar jebkuru dežūrdaļu. Visas pa to veiktās sarunas tiek ierakstītas.
FOTO: Ieva Leiniša, LETA
Viens no Valsts policijas uzdevumiem ir novērst noziedzīgus nodarījumus un citus likumpārkāpumus. Valsts policija skaidro, kad svarīga tūlītēja policijas iesaiste, kad iespējams vērsties tiesībsargājošā iestādē ar iesniegumu un kādi ziņošanas veidi pastāv.
Saskaņā ar likuma “Par policiju” 9. pantu jebkura policijas darbinieka pienākums ir visā valsts teritorijā neatkarīgi no viņa ieņemamā amata, atrašanās vietas un laika gadījumā, ja pie viņa griežas personas ar pieteikumu vai ziņojumu par notikumu, kurš apdraud personu un sabiedrības drošību, arī pašam konstatējot tādu notikumu, veikt iespējamos pasākumus, lai novērstu likumpārkāpumu, glābtu cilvēkus un sniegtu viņiem palīdzību likumpārkāpumu izdarījušo personu konstatēšanā un aizturēšanā, noskaidrot aculieciniekus, apsargāt notikuma vietu, kā arī paziņot par notikušo tuvākajai policijas iestādei.
Savukārt Valsts policijas galvenie uzdevumi ir:
Personai šobrīd draud briesmas, pirms mirkļa noticis noziegums vai ceļu satiksmes negadījums – tās ir situācijas, kad svarīga tūlītēja policijas iesaiste. Proti, šādos gadījumos uzreiz jāsazinās ar Valsts policiju. Vislabāk to var izdarīt, zvanot pa policijas bezmaksas diennakts tālruņa numuru 110, kur operators pēc nepieciešamības savienos ar jebkuru reģiona vai iecirkņa dežūrdaļu.
Jāņem vērā, ka, zvanot pa tālruņa numuru 110, būs jāsniedz atbildes uz vairākiem jautājumiem:
Vienlaikus jāatceras, ka telefona sarunu nedrīkst pārtraukt, pirms to nav izdarījis policijas darbinieks.
Ārkārtas situācijās iespējams ziņot, arī dodoties uz tuvāko Valsts policijas iecirkni. Tikai situācijās, kad policijas palīdzība nav tūlītēji nepieciešama, var izvēlēties kādu no citiem saziņas kanāliem.
Ja noziegums ir izdarīts jau iepriekš un konkrētajā situācijā nav nepieciešama tūlītēja policijas reaģēšana, ir iespējams vērsties policijā ar iesniegumu.
To iespējams uzrakstīt tuvākajā Valsts policijas iecirknī, kā arī elektroniski. Ja ir elektroniskais paraksts, tad iesniegumu var sūtīt uz e-pasta adresi kanc@vp.gov.lv. Ja ziņotājs zina atbildīgo iecirkni vai pārvaldi, kas izskatīs konkrēto jautājumu, iespējams sūtīt iesniegumu arī uz šī iecirkņa vai reģiona pārvaldes kancelejas e-pasta adresi.
Savukārt, izmantojot portālu “Latvija.lv”, iesniegumu iespējams nosūtīt arī tiem lietotājiem, kuriem nav elektroniskā paraksta. Šis portāls atbalsta arī reģistrēšanos caur internetbanku.
Jāuzsver, ka e-pasta vēstulē kanc@vp.gov.lv un ar portāla “Latvija.lv” starpniecību nosūtītos iesniegumus atbilstoši Iesniegumu likuma 5. pantam izskata 30 darba dienu laikā, tāpēc situācijās, kad policijai jāreaģē uzreiz, šos saziņas kanālus nav ieteicams izmantot.
Operatīvo dienestu darbu gan nomaldījušos cilvēku meklēšanā, gan ceļu satiksmes negadījuma vai noziedzīga nodarījuma vietas operatīvā atrašanā būtiski atvieglo mobilā aplikācija “Mana drošība”. Proti, izmantojot šīs aplikācijas jauno funkciju, persona operatīvajiem dienestiem var nosūtīt savas koordinātas situācijās, kad nav iespējams sniegt skaidras norādes par to, kur tā atrodas.
Vienlaikus, ja persona nonākusi nelaimē, atgādinām, ka šādā situācijā nepietiek tikai ar koordinātu nosūtīšanu īsziņā, jāzvana arī attiecīgajam glābšanas dienestam.
Tāpat aplikācijā aculiecinieki var ziņot par ceļu satiksmes negadījumiem.
Valsts policijā ir pieejams arī vienotais uzticības tālrunis informācijas sniegšanai par likumpārkāpumiem un tos izdarījušām personām – 67075444. Taču jāuzsver, ka šis ir automātiskais atbildētājs, tāpēc informācija – vieta, laiks, notikums un iesaistītās personas – jādefinē precīzi.
Noklausoties automātiskā atbildētāja tekstu un sagaidot skaņas signālu, iedzīvotāji var atstāt savu ziņojumu. Vienlaikus informāciju var sniegt arī e-pasta vēstulē uzticiba@vp.gov.lv.
Informatīvais tālrunis ceļu satiksmes jautājumos
Valsts policijā ir pieejams arī informatīvais tālrunis ceļu satiksmes jautājumos – 67208108. Zvanot pa šo tālruni, iedzīvotāji var noskaidrot sev interesējošos jautājumus:
Par šīm un citām iespējām, kā sazināties ar Valsts policiju, sīkāku informāciju var meklēt iestādes mājaslapā.