SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
16. novembrī, 2018
Lasīšanai: 5 minūtes
6
6

Kur saņemt medicīnisko palīdzību brīvdienās

LV portāla infografika

Svētkus svin arī ģimenes ārsti un liela daļa ārstniecības speciālistu, taču dažādas saslimšanas un traumas kalendāra sarkanos datumus nepazīst. Tāpēc der zināt, kur saņemt profesionāla mediķa padomu saslimšanas gadījumā, kādos gadījumos nekavējoties zvanīt neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam un kur visātrāk pieejama informācija par tuvāko ārstniecības iestādi, kas sniegs nepieciešamo palīdzību arī brīvdienās.

Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis un dežūrārsti

Vienkāršas saslimšanas vai hroniskas slimības gadījumā:

 • saaukstēšanās, drudzis, paaugstināta temperatūra;
 • vemšana, caureja;
 • sāpes vēderā, ausīs, kaklā u. c.;
 • brūces, nobrāzumi, ķermeņa sasitumi;
 • nelielas traumas;
 • hroniskas slimības saasinājums (paaugstināts asinsspiediens u. tml.)

iedzīvotāji tiek aicināti sazināties ar savu ģimenes ārstu.

Ja mediķa padoms nepieciešams ārpus darba laika – no plkst. 17.00 līdz 8.00, brīvdienās vai svētku dienās –, medicīniska rakstura padomus var saņemt, zvanot uz valsts ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001. Pa šo tālruni pieredzējuši mediķi sniedz medicīniskus ieteikumus iedzīvotājiem, kuriem ir nepieciešams ģimenes ārsta padoms, bet sūdzības par veselības stāvokli ir parādījušās ārpus ģimenes ārsta darba laika.

Rīgā un citās lielākajās Latvijas pilsētās valsts apmaksātu medicīnisko palīdzību varēs saņemt pie dežūrārstiem, kuri sniedz medicīniskas konsultācijas ģimenes ārsta kompetences ietvaros. Par vizīti pie dežūrārsta jāveic pacienta līdzmaksājums 1,42 eiro apmērā.

Palīdzības punkti un slimnīcu uzņemšanas nodaļas

Traumas (piemēram, apdeguma, lūzuma, mežģījuma) vai pēkšņas saslimšanas gadījumā medicīnisko palīdzību iedzīvotājiem sniedz steidzamās medicīniskās palīdzības punktos.

Savukārt neatliekamos gadījumos, kad apdraudēta cilvēka veselība vai dzīvība, palīdzību sniedz slimnīcu uzņemšanas nodaļas. Ja tiek plānots patstāvīgi doties uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu, pirms došanās (ja tas ir iespējams) ieteicams ar slimnīcu sazināties par palīdzības saņemšanas iespējām atbilstoši pacienta veselības stāvoklim. Piemēram, ir slimnīcu uzņemšanas nodaļas, kurās var vērsties, ja ir aizdomas par kaula lūzumu, savukārt citās var vērsties, ja gūti ķermeņa apdegumi. Jāņem vērā, ka slimnīcu uzņemšanas nodaļās netiek sniegta valsts apmaksāta medicīniskā palīdzība gadījumos, kas nav neatliekami un kuros bijusi nepieciešama plānveida pakalpojuma saņemšana.

Kādos gadījumos jāzvana 113

Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienests atgādina, ka uz dienesta ārkārtas tālruni 113 jāzvana situācijās, kad cilvēka dzīvība ir apdraudēta un neatliekamās medicīniskās palīdzības saņemšanā izšķirošas ir minūtes – ir gūta ļoti smaga trauma vai ir pēkšņa saslimšana un neatliekamā medicīniskā palīdzība nepieciešama nekavējoties.

NMP dienesta palīdzību izsauc, ja:

 • ir bezsamaņa;
 • apstājas elpošana vai rodas pēkšņi elpošanas traucējumi;
 • ir smagas traumas vai spēcīga asiņošana, kas apdraud dzīvību;
 • rodas pēkšņas sāpes aiz krūšu kaula, kas var liecināt par sirds infarktu;
 • ir vienas puses pēkšņs vājums, kas var liecināt par insultu;
 • ir citas dzīvību apdraudošas situācijas.

Ja ir šaubas – zvani uz konsultatīvo tālruni 66016001!

Ar konsultatīvā tālruņa speciālistiem iedzīvotāji ir aicināti sazināties arī gadījumos, kad ir šaubas, vai palīdzība nepieciešama steidzamā kārtā, vai arī to var saņemt pēc svētkiem, vēršoties sava ģimenes ārsta praksē.

 

Informācija par tuvāko ārstniecības iestādi – mobilajā aplikācijā

Dežūrārstu darba grafiks svētku brīvdienās un informācija par citām medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējām ir pieejama Nacionālā veselības dienesta  mājaslapas sadaļā “Kur saņemt medicīnisko palīdzību?”.

Iedzīvotāji, kuri ikdienā izmanto viedtālruni, tiek aicināti lejuplādēt mobilo aplikāciju eVeselibasPunkts (eHealthPoint), ar kuras palīdzību neatliekamās situācijās palīdzības dienestam var nodot atrašanās vietas datus (GDP) un informāciju par izsaucēju, lieki netērējot dzīvības glābšanai dārgās minūtes. Arī ikdienišķākās situācijās lietotne var noderēt, jo parādīs tuvāko ārstniecības iestādi, kontaktinformāciju un pakalpojumus, kurus tā sniedz, kā arī navigācijas karti ar maršrutu, kā tur nokļūt. Plašāka informācija NMP dienesta mājaslapas sadaļā eVeselibasPunkts – mobilā lietotne NMP izsaukšanai.

Publikācijā izmantota Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Nacionālā veselības dienesta sagatavotā informācija.

Labs saturs
6
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU