FOTO: Freepik
Stiprinot nevainīguma prezumpcijas aspektus, šodien, 25. oktobrī, stājas spēkā grozījumi Kriminālprocesa likumā. Vienlaikus tie paredz Direktīvas par juridisko palīdzību aizdomās turētajiem un apsūdzētajiem kriminālprocesā, kā arī Direktīvas par procesuālajām garantijām bērniem, kuri ir aizdomās turētie vai apsūdzētie kriminālprocesā, ieviešanu.
Grozījumi Kriminālprocesa likumā (KPL) nepieciešami saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2016/343, kura paredz kopējus minimālos noteikumus attiecībā uz konkrētiem nevainīguma prezumpcijas aspektiem kriminālprocesā un tiesībām piedalīties klātienē lietas izskatīšanā tiesā kriminālprocesā. Minētās izmaiņas attiecas uz fiziskām personām, kuras ir aizdomās turētie vai apsūdzētie kriminālprocesā, norādīts grozījumu anotācijā.
Nevainīguma prezumpciju piemēro visos kriminālprocesa posmos – no brīža, kad persona tiek turēta aizdomās vai apsūdzēta par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu vai par iespējamu noziedzīgu nodarījumu, līdz brīdim, kad nolēmums, kurā tiek galīgi noteikts, vai aizdomās turētais vai apsūdzētais ir izdarījis attiecīgo noziedzīgo nodarījumu, ir kļuvis nepārsūdzams. Kas ir nevainīguma prezumpcija, par tās izpratni un nozīmi kriminālprocesā skaidrots LV portāla publikācijā.
Izvērtējot KPL atbilstību Direktīvas 2016/343 normām, secināts, ka ir nepieciešamas vairākas izmaiņas KPL. Būtiskākās no tām:
Sīkāk ar izmaiņām KPL var iepazīties LV portāla publikācijā.
Vienlaikus, izvērtējot Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2016/1919, kas paredz kopēju noteikumu minimumu par tiesībām uz juridisko palīdzību aizdomās turētajiem un apsūdzētajiem kriminālprocesā, kā arī personām, uz kurām attiecas Eiropas ordera process, arīdzan veiktas izmaiņas KPL. Būtiskākās no tām saistībā ar minēto ir šādas:
Tāpat KPL veikti grozījumi saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2016/800, kas attiecas uz bērniem, kuri ir aizdomās turētie vai apsūdzētie kriminālprocesā, un uz bērniem, kuri ir pieprasītās personas. Kā norādīts grozījumu anotācijā, Direktīva 2016/800 jāpiemēro visos gadījumos, ja bērnam, kurš ir aizdomās turētais vai apsūdzētais, atņemta brīvība.
Šīs direktīvas mērķis ir noteikt procesuālās garantijas, lai nodrošinātu, ka bērni, kuri ir aizdomās turētās vai apsūdzētās personas kriminālprocesā, spēj izprast šo procesu un tam sekot, ļautu šiem bērniem īstenot savas tiesības uz taisnīgu tiesu, novērstu bērnu atkārtotus likumpārkāpumus un sekmētu bērnu sociālo iekļaušanu. Tāpēc bērniem, kuri ir aizdomās turētie vai apsūdzētie kriminālprocesā, būtu jāpievērš īpaša vērība, lai saglabātu viņu attīstības potenciālu un spēju iekļauties atpakaļ sabiedrībā.
Būtiskākās izmaiņas KPL, kas šodien stājas spēkā, ir sekojošas:
Ar visiem KPL veiktajiem grozījumiem var iepazīties šeit.