Meža ugunsgrēku biežums un intensitāte ir atkarīga no laikapstākļiem. Kā norāda Valsts meža dienests, joprojām cilvēka apzināta vai neapzināta rīcība ir galvenais meža ugunsgrēku cēlonis. Kādi ir meža ugunsgrēku veidi, cik bieži un kāpēc tie deg, un ko, uzturoties mežā vai purvā īpaši ugunsnedrošajā periodā, aizliegts darīt, noskaidro LV portāla infografikā.
Saskaņā ar Ugunsdrošības noteikumu 412. punktu Valsts meža dienests (VMD) katru gadu nosaka meža ugunsnedrošo laikposmu un izsludina tā sākumu un beigas visā Latvijas teritorijā. Šogad to izsludināja 27. aprīlī. Saskaņā ar VMD sniegto informāciju dienests ugunsnedrošo laikposmu izsludina atkarībā no laikapstākļiem konkrētajā gadā, bet parasti tas sākas maijā un beidzas septembrī.
Kā norāda VMD, meža ugunsgrēkam var būt trīs veidi:
Zināms, ka Talsu novada Valdgales pagastā ugunsgrēks kūdras purvā izcēlās 17. jūlija pievakarē. Vēlāk liesmas izplatījās arī mežā. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests paredz, ka, visticamāk, kūdras degšanu un gruzdēšanu Valdgales pagastā pilnībā varēs likvidēt tikai rudens lietavās.
“Valdgales meža ugunsgrēkā galvenokārt bija skrejuguns un zemdegas ugunsgrēku veidi, vietām izcēlās arī vainaguguns,” stāsta VMD Meža un vides aizsardzības daļas vadītājs Andis Purs. Precīzs ugunsgrēka izcelšanās iemesls nav zināms, bet tas izcēlās kūdras izstrādes purva teritorijā. Kā norāda A. Purs, šī ugunsgrēka dūmi tika fiksēti no vairākiem meža ugunsgrēka torņiem, un to izcelsmi pārbaudīt devās VMD darbinieki. “Zemdegas ugunsgrēks var turpināt gruzdēt dziļi kūdras slānī, un tā nodzēšanai nepieciešams liels mitruma daudzums, tāpēc var prognozēt, ka šāds ugunsgrēks var tikt apdzēsts ilgstošu un vairāku dienu lietavu rezultātā,” skaidro VMD pārstāvis.
Saskaņā ar VNM sniegtajiem datiem līdz šim lielākais reģistrētais meža ugunsgrēku skaits bijis 2006. gadā – 1929 meža ugunsgrēki, kopumā skarot 3790 ha platību.