Noteikumos definēts, ka uzņēmumu grāmatvedības politikā jānorāda arī saimniecisko darījumu, faktu, notikumu un finanšu pārskata posteņu uzskaites, novērtēšanas un atspoguļošanas principi, metodes un noteikumi.
FOTO: Aiga Dambe, LV portāls
Jaunie nosacījumi ir ieviesti ar 2013.gada 8.janvārī pieņemtajiem grozījumiem Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumos Nr.585 "Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju" un ir spēkā no 18.janvāra.
MK noteikumi papildināti ar jaunu 9.1 punktu, kas nosaka: lai iegrāmatotu tādu attaisnojuma dokumentu, kuru uzņēmums saskaņā ar pievienotās vērtības nodokli reglamentējošajiem normatīvajiem aktiem izmanto par pievienotās vērtības nodokļa rēķinu un kura vērtības mērs ir ārvalsts valūta, tajā norādītās pievienotās vērtības nodokļa summas pārrēķināšanai latos var izmantot Eiropas Centrālās bankas publicēto valūtu kursu, kas ir spēkā darījuma dienas sākumā. Šādā gadījumā pievienotās vērtības nodokļa summu pārrēķina latos šādā kārtībā:
Noteikumu 41.punktā izdarīti precizējumi par grāmatvedības organizācijas dokumentu sastāvu. Turpmāk grāmatvedības organizācijas dokumenti nosaka kārtību, kādā uzņēmums:
Noteikumi papildināti ar 41.1 punktu, kas nosaka, ka grāmatvedības organizācijas dokuments šo noteikumu izpratnē ir arī uzņēmuma grāmatvedības kontu plāns; grāmatvedībā izmantoto kodu un simbolu lietojuma apraksts; grāmatvedības politika. Tajā norāda saimniecisko darījumu, faktu, notikumu un finanšu pārskata posteņu uzskaites, novērtēšanas un atspoguļošanas principus, metodes un noteikumus.
"Grāmatvedībā nepieciešama apjomīga dokumentu pakete, tā saistoša arī mazajiem mikrouzņēmumiem."
Kā redzams, grāmatvedībā nepieciešama apjomīga dokumentu pakete. Un tas attiecas arī uz mazajiem mikrouzņēmumiem, kuros ir viens cilvēks – īpašnieks un valdes loceklis. Ja šo dokumentu nav, tad Administratīvā pārkāpuma kodeksā ir paredzēti sodi, un, kā jau praksē pierasts, sodi tiek uzlikti pat par nenozīmīgiem pārkāpumiem.
Biedrība, nodibinājums, arodbiedrība un reliģiskā organizācija, ja tās apgrozījums (ieņēmumi) no saimnieciskajiem darījumiem pārskata gadā nepārsniedz 25 000 latu un ja tā kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, individuālais komersants, individuālais uzņēmums, zemnieku un zvejnieku saimniecība, ja tās apgrozījums (ieņēmumi) no saimnieciskajiem darījumiem iepriekšējā pārskata gadā nepārsniedz 200 000 latu un ja tā kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, kā arī citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, ir atbrīvotas no grāmatvedības organizācijas dokumentu izstrādāšanas un apstiprināšanas (uz visiem minētajiem subjektiem neattiecas MK noteikumu 41., 41.1, 42., 43. un 60.punkts).
Tātad minētajām personām nav nepieciešami grāmatvedības organizācijas dokumenti, kontu plāns, kodu un simbolu lietojums, grāmatvedības politika, dokumentu apgrozības apraksts vai shēma, inventarizācijas instrukcija.
Vēl MK noteikumi papildināti ar 42.3 punktu, kas nosaka, ka kapitālsabiedrība, kuras grāmatvedību kārto tās vienīgais īpašnieks – vienīgais valdes loceklis, ir atbrīvota no attaisnojuma dokumentu apgrozības apraksta vai shēmas sagatavošanas (uz šo personu neattiecas šo noteikumu 41.4.apakšpunkts un 43.punkts).