Fotoradaru ieviešana Latvijā ir privātās un publiskās partnerības projekts, kurā tehniku iegādāsies, uzturēs un uzstādīs uzņēmējs. Savukārt policija norādīs vietas, kur un kad radari uzstādāmi. Kopumā uz Latvijas ielām un ceļiem paredzēts uzstādīt 160 fotoradaru, kas, pēc speciālistu aprēķiniem, samazinātu vidējo braukšanas ātrumu par 10 kilometriem stundā un glābtu 100 līdz 150 cilvēku dzīvību uz vienu miljonu iedzīvotāju. Kad, kur un kā fotoradari darbosies, LV.LV skaidro VP GKPP Prevencijas pārvaldes Satiksmes uzraudzības biroja priekšniece Vineta Mistre.
Kad fotoradari sāks darboties?
Foto: Boriss Koļesņikovs, LV |
Kādus satiksmes noteikumu pārkāpumus fiksēs fotoradari?
Pašreiz izvietojamie fotoradari fiksēs tikai atļautā maksimālā braukšanas ātruma pārsniegšanu. Palielinoties finansējumam, policija plāno satiksmes uzraudzībā iesaistīt arī ierīces, kuras fiksē tādus pārkāpumus kā braukšana pie kustību aizliedzoša luksofora signāla, braukšana pa sabiedriskā transporta joslu un citus.
Kur fotoradarus uzstādīs?
Radari galvenokārt tiks izvietoti tā dēvētajos melnajos punktos (vietās, kur bieži notiek satiksmes negadījumi), vietās, kur bieži fiksē satiksmes noteikumu pārkāpumus, kā arī vietās, kur satiksmes uzraudzību policija nevar veikt, izmantojot cilvēkresursus. Piemēram, uz tiltiem un satiksmes pārvadiem. Valsts teritorijā kopumā darbosies 160 radari. Plānots, ka 30 no tiem regulāri tiks pārvietoti atkarībā no prioritātēm satiksmes uzraudzībā. Tātad ne vienmēr vietā, kur satiksmes dalībnieki redzēs radaru, atradīsies arī pati ātrumu fiksējošā ierīce.
Vai satiksmes dalībnieki tiks informēti par radaru klātbūtni uz ceļa?
Jā, vietās, kur būs uzstādīti stacionārie radari, par to klātbūtni brīdinās abpus ierīces darbības vietai izvietotas ceļazīmes ar radara attēlu. Ņemot vērā, ka fotoradaru galvenais uzdevums ir preventīvā funkcija satiksmes drošības uzlabošanā, autovadītāju savlaicīga brīdināšana par atļautā braukšanas ātruma kontroli mudinās tos braukt piesardzīgāk. Sevišķi – vietās, kur bieži notiek satiksmes negadījumi.
Ko sodīs – īpašnieku vai pārkāpēju?
Atbilstoši Ceļu satiksmes likumam naudas sods par atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanu tiek piemērots to izdarījušajam autovadītājam. Lēmums par soda uzlikšanu tiks piesūtīts transportlīdzekļa īpašniekam – personai, kurai transportlīdzeklis pieder. Ja īpašnieks nav bijis transportlīdzekļa vadītājs pārkāpuma izdarīšanas brīdī, kā tas visbiežāk ir gadījumos, kad auto pieder juridiskai personai, soda apmaksu viņš var pieprasīt no faktiskā vaininieka. Ja vienoties neizdodas, īpašnieks ar prasību par soda nomaksu pret pārkāpuma izdarītāju var vērsties civiltiesiskā kārtā.
Kāds sods tiks piemērots, pārkāpumu fiksējot ar fotoradaru?
Pārkāpumu izdarījušajam transportlīdzekļa vadītājam tiks piemērots minimālais par konkrēto pārkāpumu piemērojamais naudas sods. Pārkāpumu uzskaites punkti, kā arī autovadītāja tiesību atņemšana piemērota netiks.
Kā pārkāpumu izdarījušais īpašnieks saņems informāciju par pārkāpumu?
Lēmumu par soda piemērošanu transportlīdzekļa īpašnieks saņems ierakstītā vēstulē ar pārkāpumu fiksējošu fotoattēlu.
Plānotais fotoradaru izvietojums:
- Rīgā
- Rīgas rajonā
- Latvijā