FOTO: Gatis Rozenfelds
Atbilstoši šī gada sākumā izstrādātajam slimnīcu kapacitātes stiprināšanas plānam un piešķirtajam finansējumam Covid-19 pacientu ārstniecībai pārprofilētas, no jauna izveidotas un atbilstoši aprīkotas vairāk nekā 1000 gultas vietu, iegādātas 260 dažādas medicīnas un dezinfekcijas iekārtas, kā arī uzsākti būvniecības darbi un remontdarbi vairākās slimnīcās.
Kopumā šogad slimnīcu kapacitātes stiprināšanai tika atvēlēti vairāk nekā 86 miljoni eiro, no tiem 25,4 miljoni slimnīcu infrastruktūras uzlabošanai, 27,8 miljoni observācijas un intensīvās terapijas gultu uzturēšanai un 33,2 miljoni Covid-19 pacientiem paredzēto gultu aprīkošanai un izveidošanai.
Sabiedrībā izskanējuši jautājumi par to, kādas ir vienas gultas izveides izmaksas un kāpēc šīs izmaksas mēdz atšķirties.
Veselības ministrijas (VM) sagatavotajā informatīvajā ziņojumā izmaksas atspoguļotas sīkāk.
Ziņojumā teikts, ka Covid-19 infekcijai ir raksturīgs tas, ka pacientam var strauji pasliktināties veselības stāvoklis un nepieciešamā veselības aprūpe ir jāsaņem intensīvās terapijas (turpmāk – IT) nodaļā. Tādēļ ir būtiski nodrošināt nepieciešamo IT gultu skaitu, tostarp nesamazinot iespēju nepieciešamo veselības aprūpi IT nodaļā saņemt citu profilu neatliekamajiem pacientiem. Pārprofilējot IT gultas vai veidojot jaunas IT gultas, nepieciešams tās nodrošināt ar atbilstošu aprīkojumu, tai skaitā pacienta veselības stāvokļa monitorēšanas iekārtām, skābekļa terapijas nodrošināšanu u. c.
No minētā finansējuma:
Attiecībā uz piešķirto finansējumu tarifiem observācijas gultu apmaksai un IT gultu uzturēšanai līdz 2021. gada 1.oktobrim ir apgūti 56% no piešķirtā finansējuma. Līdz gada beigām paredzēts apgūt atlikušo daļu. No 24 384 220 eiro laikposmā no marta līdz augustam ir izlietoti 13 395 623 eiro. Ņemot vērā pieaugošo pacientu skaitu, kas nonāk IT gultās, tiek prognozēts, ka septembrī un oktobrī indikatīvi tiks veikta apmaksa 6 032 872 eiro apmērā, savukārt par novembri un daļēji arī par decembri ir nepieciešams veikt avansa norēķinus 4 955 725 eiro apmērā, papildus rezervējot finansējumu 3 973 302 eiro daļējai norēķinu veikšanai par decembri 2022. gadā no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.
Kopējā informācija par trīs finansējuma piešķīrumos plānoto un faktiski realizēto gultu skaitu ir iekļauta tabulā. Vienlaikus akcentējams, ka jaunu gultu, tai skaitā IT gultu, izveide šobrīd vēl tiek veikta, jo turpinās uzsāktie iepirkuma procesi un finansējuma apguve.
Gultu pārprofilēšana Covid-19 vajadzībām |
Jaunu gultu izveide |
Jaunu IT gultu izveide |
|
Pieprasījumā plānotais gultu skaits |
626 |
241 |
82 |
Faktiski realizētais gultu skaits līdz 4. oktobrim |
710 |
197 |
32 + 88 IT gultas aprīkotas atbilstoši līmenim |
Veselības ministrijas sagatavotajā ziņojumā teikts – atbilstoši jomas ekspertu priekšlikumiem un saskaņā ar starptautisku pieredzi, ir veikta IT gultu līmeņošana:
Ņemot vērā to, ka daļā slimnīcu turpinās iepirkumi, varam indikatīvi ieskicēt izmaksas, kas šobrīd ir pieejamas tām slimnīcām, kuras ir īstenojušas savas iepirkumu procesa darbības. SIA “Rēzeknes slimnīca” vienas vidējās IT gultu izmaksas indikatīvi veido 22 150 eiro, norāda Veselības ministrija.
Piemēram, PSKUS plānotās (vēl nav noslēgušies visi iepirkumi) vienas I līmeņa IT gultas izveides izmaksas indikatīvi veido 21 129 eiro. SIA “Tukuma slimnīca” vienas I līmeņa IT Covid-19 gultas izmaksas vidēji veido 37 922 eiro. SIA “Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca” vienas I līmeņa IT Covid-19 gultas izmaksas vidēji veido 117 850 eiro. SIA “Cēsu klīnika” vienas I līmeņa IT Covid-19 gultas izmaksas vidēji veido 53 140 eiro. SIA “Tukuma slimnīca” vienas I līmeņa IT Covid-19 gultas izmaksas vidēji veido 37 922 eiro. SIA “Krāslavas slimnīca” vienas I līmeņa IT Covid-19 gultas izmaksas vidēji veido 111 104 eiro. SIA “Jūrmalas slimnīca” vienas I līmeņa IT Covid-19 gultas izmaksas vidēji veido 94 619 eiro.
Savukārt vienas II līmeņa intensīvās terapijas gultas vidējās izmaksas RAKUS veido 179 506 eiro. PSKUS plānotās (vēl nav noslēgušies visi iepirkumi) vienas II līmeņa IT gultas izmaksas indikatīvi veido 91 287 eiro.
Papildus VM vērš uzmanību, ka, ņemot vērā to, ka pneimonija un trombemboliski stāvokļi ir viens no galvenajiem Covid-19 simptomiem, kas liecina par slimības būtisku attīstību un vajadzību to akūti, intensīvi ārstēt, ir nepieciešams uzlabot slimnīcu medicīnisko tehnoloģisko parku ar diagnostiskajām iekārtām.
Pneimonijas un trombembolisko stāvokļu identificēšanai tiek izmantotas radioloģiskās iekārtas. Pasaules Veselības organizācija publicējusi sarakstu ar ieteicamajām preventīvajām aktivitātēm Covid-19 ierobežošanai un smagas slimības detektēšanai, kurā iekļauta diagnosticēšana ar radioloģiskajām iekārtām, no kurām galvenā ir datortomogrāfijas iekārta. Datortomogrāfija ir pneimonijas un citu Covid-19 izpausmju diagnostikas “zelta standarts”.
Tādējādi papildus iezīmētajām vienas IT gultas izmaksām klāt nāk arī izmaksas par šīm diagnostiskajām iekārtām. Šādas iekārtas var tikt izmantotas visiem pacientiem, kas nokļuvuši slimnīcā dažādu veselības stāvokļu pasliktināšanās dēļ. Izvērtējot epidemioloģisko situāciju valstī un datortomogrāfijas izmeklējumu īpatsvaru pneimonijas un trombembolisko stāvokļu diagnosticēšanā, efektīvai veselības aprūpes nodrošināšanai slimnīcās nepieciešama vecāko radioloģisko iekārtu nomaiņa pret jaunām.
Līdz ar to minēto gultu izmaksas ir atšķirīgas. Tāpat jānorāda, ka ne visu Covid-19 pacientu aprūpe ir nodrošināma IT nodaļā. Pacientiem ar vieglāku veselības stāvokli aprūpe var tikt veikta vispārējā profila gultā akūtai un plānveida palīdzībai (terapeitiskās, ķirurģiskās, onkoloģiskās u. c. gultas), vienlaikus nodrošinot, ka minētā gulta ir aprīkota ar 1.—2. pakāpes pretizgulējuma matraci, statīvu infūzijām, monitoriem, kā arī jābūt nodrošinātai stacionārai skābekļa pievadei.
Foto: Gatis Rozenfelds
Pēc Veselības ministrijas ieskatiem, ieguldījumi tika veikti atbilstoši mērķim. Veicot jaunu IT gultu izveidi, aprīkošanu un līmeņošanu, veselības nozare šoruden var nodrošināt intensīvās terapijas pakalpojumus lielākam skaitam pacientu. Ņemot vērā veiktos ieguldījumus, ir iespējams nodrošināt 1500 Covid-19 pacientu ārstēšanu. Vienlaikus jānorāda, ka šobrīd, ņemot vērā Covid-19 vīrusa jaunā varianta straujo izplatību, ir nepieciešams vienlaicīgi nodrošināt skābekļa terapiju daudz lielākam Covid-19 pacientu skaitam, nekā tas bija paredzams 2020. gada nogalē un 2021. gada pavasarī. Pietiekams IT gultu skaits dod pacientiem lielākas izdzīvošanas iespējas.
Veselības ministrija papildus norāda: