Kāda informācija atrodama bukletā
Iepazīstinot plašsaziņas līdzekļus ar bukletu, aizsardzības ministrs Artis Pabriks uzsvēra, ka bukletā ir apkopota informācija, kā katram cilvēkam un mājsaimniecībai labāk sagatavoties dažādām krīzes situācijām valstī.
Bukletā ir atrodama informācija:
- par rīcību pirmajās krīzes 72 stundās;
- ieteikumi, kā sagatavoties;
- par rīcību kara gadījumā.
Tur pieejams arī saraksts ar lietām, kurām vienmēr jābūt katrā mājsaimniecībā, lai tās būtu gatavas bez grūtībām izdzīvot 72 stundas bez palīdzības no malas, kā arī ieteikums, kā salikt ārkārtas gadījumu somu. “Katrs var šo sarakstu piemērot savām vajadzībām un vēlmēm,” uzsver A. Pabriks.
Bukletā atrodama informācija, kā atpazīt atbildīgos valsts dienestus, kuri krīzes gadījumā veiks evakuāciju, sniegs medicīnisko palīdzību un atbildēs par sabiedrisko kārtību.
Skaidrojot, kāpēc izvēlētas 72 stundas, aizsardzības ministrs atsaucās uz pasaules pieredzi: “Tā rāda, ka tieši pirmajās krīzes dienās valstij ir visgrūtāk nodrošināt iedzīvotājiem nepieciešamos pakalpojumus. Ja krīze nav totāla, parasti divu trīs dienu laikā situācija normalizējas”.
Visaptverošā aizsardzība – sabiedrības kopdarbs
Buklets sagatavots, ieviešot visaptverošo valsts aizsardzības sistēmu, kuras mērķis ir nodrošināt visas sabiedrības iesaisti krīzes plānošanā un pārvarēšanā.
“Mēs kā sabiedrība – iedzīvotāji, nevalstiskās organizācijas, uzņēmēji un bruņotie spēki – varam daudz labāk pārvarēt krīzi, ja turamies kopā un esam sagatavojušies.
72 stundas ir periods, kura laikā katram Latvijas iedzīvotājam būtu jāspēj parūpēties pašam par sevi, tādējādi ļaujot atbildīgajiem dienestiem krīzes pirmajās dienās sniegt palīdzību tur, kur tā visvairāk nepieciešama.
“Lai gan šādu bukletu bija iecerēts izdot tikai rudenī, Covid-19 pandēmija izgaismoja nepieciešamību pēc skaidras informācijas par rīcību krīzes situācijā jau tagad,” skaidro aizsardzības ministrs.
Bukletu Aizsardzības ministrija izstrādājusi ciešā sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, Valsts policiju un Valsts robežsardzi, kā arī citiem sadarbības partneriem un nevalstiskajām organizācijām.
Lejuplādē pats un iepazīstini citus
Buklets sagatavots trīs valodās – latviešu, krievu un angļu –, lai tas būtu saprotams un nepastarpināti pieejams ikvienam Latvijas iedzīvotājam, un ir pieejams šeit:
- “Kā rīkoties krīzes situācijā”;
- “What to do in Case of a Crisis”;
- “Как действовать в случае кризисной ситуации”.
Lai ar bukletu iepazīstinātu pēc iespējas vairāk Latvijas iedzīvotāju un sniegtu noderīgu informāciju, Aizsardzības ministrija aicina ikvienu interesentu kļūt par 72 stundu vēstnesi, izvietojot bukletu un tā reklāmas materiālus savās mājaslapās un daloties ar to sociālo tīklu profilos.
Iestādes, uzņēmumi un nevalstiskās organizācijas, kas bukletu izvietojušas savās vietnēs, aicinātas dalīties šajā informācijā sociālo mediju kontos, lietojot tēmturi #72hvēstnesis.
Stiprinot katrs savu gatavību, mēs stiprinām visas sabiedrības un valsts drošību!