Tieslietu ministrija (TM), balstoties uz iesaistīto institūciju iesniegtajiem priekšlikumiem, ir izstrādājusi “Plānu nepilngadīgo aizsardzībai no noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību 2018.–2021. gadam”.
FOTO: Freepik
Statistikas dati liecina, ka 2016. gadā 211 bērni, kuri pārcietuši seksuālu vardarbību, ir saņēmuši sociālās rehabilitācijas pakalpojumu. Līdz šim politikas plānošanas dokumentā par nepilngadīgo aizsardzību no noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību ietvertie pasākumi nav bijuši pietiekami, secina Tieslietu ministrija. Balstoties uz iesaistīto institūciju priekšlikumiem, tapis jauns plāns, kurā paredzēta ne tikai vēršanās pret personām, kuras izjūt seksuālu interesi pret bērniem, bet arī noteikti prevencijas pasākumi trīs līmeņos dažādām mērķgrupām.
Tieslietu ministrija (TM), balstoties uz iesaistīto institūciju iesniegtajiem priekšlikumiem, ir izstrādājusi “Plānu nepilngadīgo aizsardzībai no noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību 2018.–2021. gadam” (turpmāk tekstā – plāns). Līdz šim “Rīcības plāns nepilngadīgo aizsardzībai no noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību 2010.–2013. gadam” (turpmāk tekstā – rīcības plāns) paredzēja pasākumu kompleksu attiecīgo problēmu risināšanai, minētajā laika posmā īstenojot vairākos blokos sadalītus pasākumus, kuri vērsti uz nepilngadīgo aizsardzību no šādiem noziedzīgiem nodarījumiem.
Vienlaikus TM, izvērtējot rīcības plāna ieviešanas rezultātus, secina, ka tajā ietvertie pasākumi nav bijuši pietiekami un nav aptvēruši visas jomas noziedzības pret seksuālu vardarbību mazināšanā. Par to liecina pašreiz praksē konstatētās problēmas:
Jaunais plāns ir izstrādāts, lai piedāvātu turpmākos rīcības virzienus nepilngadīgo aizsardzībai no noziedzīgiem nodarījumiem pret dzimumneaizskaramību. TM sadarbībā ar Iekšlietu ministriju, Izglītības un zinātnes ministriju, Labklājības ministriju un VM uzdots sagatavot attīstības plānošanas dokumentu dzimumnoziegumu pret nepilngadīgajiem novēršanai 2018.–2020. gadam, tajā ietverot arī konkrētu institūciju rīcības mehānismus gadījumos, kad pastāv aizdomas par iespējamu vardarbību pret bērnu.
Izstrādātajā plānā ir ietverti sekojoši pasākumi:
“Minētie pasākumi sagrupēti pa prevencijas līmeņiem (primārā, sekundārā un terciārā prevencija) dažādām mērķa grupām, lai nodrošinātu, ka katrai no tām tiek paredzēti pasākumi visos prevencijas līmeņos,” skaidro TM Komunikācijas un tehniskā nodrošinājuma nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste Lana Mauliņa. “Šāda veida pieeja politikas plānošanas dokumentu izstrādē ļauj gūt pārliecību, ka ir paredzētas aktivitātes visām mērķa grupām, un prognozēt šo aktivitāšu kopējo ietekmi uz problēmas risināšanu,” norādīts plānā.
Kas iekļauts primārās, sekundārās un terciārās prevencijas pasākumos?
Plānā paredzēti dažādi prevencijas pasākumi atbilstoši situācijai un mērķauditorijai. Saskaņā ar TM sniegto informāciju plānotie prevencijas pasākumi ir sekojoši:
Plašāku informāciju par pēdējos gados normatīvajos aktos paredzētajiem vardarbības apkarošanas pasākumiem var meklēt LV portāla publikācijā “Cietušo aizsardzības un vardarbības apkarošanas pasākumi”.
Valsts policijas dati liecina, ka 2016. gada 12 mēnešos bērni visbiežāk cietuši no noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību – 26% gadījumu. Biežāk no šādiem noziedzīgiem nodarījumiem cieš meitenes, retāk – zēni. Kā norādīts plānā, pieaugot bērnu vecumam, palielinās risks ciest no noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību.
Plānā pozitīvi tiek vērtēts fakts, ka atskaites periodā nav noticis neviens bērnu tirdzniecības gadījums, kā arī neviens bērns nav ticis nosūtīts seksuālai izmantošanai. Vienlaikus negatīvi tiek vērtēts apstāklis, ka atskaites periodā, salīdzinot ar iepriekšējo periodu, palielinājies bērnu skaits, kuri cietuši no pavešanas netiklībā.
Saskaņā ar Valsts policijas sniegtajiem datiem 2016. gadā reģistrēti 149 noziedzīgi nodarījumi pēc noziedzīga nodarījuma grupas objekta “Noziedzīgi nodarījumi pret tikumību un dzimumneaizskaramību”, 2015. gadā – 133 šādi noziedzīgi nodarījumi.
Kā norādīts plānā, arī Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija ar bērnu un pusaudžu uzticības tālruņa starpniecību saņem zvanus par piedzīvotu seksuālo vardarbību. Proti, 2016. gadā nepilngadīgie 113 gadījumos kā iemeslu, kāpēc vērsušies pēc palīdzības, izmantojot uzticības tālruņa pakalpojumu, minēja seksuālo vardarbību (no tiem 14 gadījumi – izglītības iestādē, 4 gadījumi – aprūpes iestādē, 39 gadījumi – ģimenē, 56 gadījumi – savstarpējās attiecībās).
Savukārt saskaņā ar Labklājības ministrijas rīcībā esošo informāciju 2016. gadā sociālās rehabilitācijas pakalpojumu saņēmuši 118 bērni pēc pārciestas seksuālās vardarbības (no tiem 81 meitene un 37 zēni). No minēto cietušo bērnu kopskaita 46 bērni seksuālo vardarbību pārcietuši ģimenē (27 meitenes un 19 zēni), bet 72 bērni – ārpus ģimenes (54 meitenes un 18 zēni). Turklāt plānā norādīts, ka papildus iepriekš minētajiem gadījumiem 93 bērni ir cietuši no vairākiem vardarbības veidiem, kur viens no pārciestās vardarbības veidiem bija seksuālā vardarbība. Tādējādi, rēķinot kopā gan bērnus, kuri pārcietuši seksuālo vardarbību, gan bērnus, kuri pārcietuši kombinēto vardarbību, kur viens no vardarbības veidiem bija seksuālā vardarbība, 2016. gadā sociālās rehabilitācijas pakalpojumu saņēmuši 211 bērni (138 meitenes un 73 zēni).