NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
27. jūlijā, 2008
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
2
2

Lauku cilvēki alkst mācīties

Publicēts pirms 17 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
Kā liecina pēdējās lauksaimniecības skaitīšanas rezultāti 2001. gadā, tikai 21,4% lauku saimniecību vadītāju ir augstākā vai profesionālā lauksaimnieciskā izglītība. Zemais lauksaimniecībā nodarbināto izglītības līmenis negatīvi ietekmē nozares konkurētspēju, bet mazā atalgojuma un salīdzinoši smagā darba dēļ jaunatne un jau esošie speciālisti ar augstāku izglītību izvēlas darbu citās tautsaimniecības nozarēs. Lauku saimniecību vadošo darbinieku nepietiekamā informētība kavē mūsdienīgu tehnoloģiju lietošanu, šādi mazinot spēju konkurēt tirgū.

Pagājušajā programmēšanas periodā lauksaimniekiem tika piedāvāti apmācību kursi, kurus viņi arī labprāt apmeklēja un iegūtās zināšanas izmantoja savā ikdienas darbā. Balstoties uz gūto pieredzi, Zemkopības ministrija (ZM) pasākumu „Arodapmācības un informācijas pasākumi” iekļāva Lauku attīstības programmā (LAP) 2007. – 2013. gadam, ko izstrādāja vēl iepriekšējā programmperiodā.

Patlaban valsts sekretāru sanāksmē ir izsludināts noteikumu projekts par kārtību, kādā piešķir valsts ES atbalstu LAP pasākumam „Arodapmācības un informācijas pasākumi” aktivitātē „Arodapmācības”. Pasākumu finansēs no Eiropas lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) un valsts budžeta. ZM iecerējusi, ka, īstenojot šo pasākumu, palielināsies lauksaimniecības un pārtikas ražošanas apjoms un efektivitāte, paaugstināsies preču konkurētspēja.

Arodapmācība – praktiķiem

„Arodapmācības īsteno pēc kursu principa un nodarbības organizē iespējami tuvu klausītāju dzīves vietai un viņiem izdevīgā laikā. Šajās mācībās netiek dublētas profesionālās vidējās vai augstākās izglītības programmas vai to daļas, bet uzsvars likts uz konkrētu ražošanai svarīgu jautājumu apskatu, ievērojamu vērību veltot praktisko zināšanu un prasmju apguvei,” skaidro ZM Lauku attīstības departamenta Cilvēkresursu attīstības nodaļas vecākā referente Aiva Klieče. „Kaut arī cilvēkam ir profesionālā izglītība, vienalga zināšanas ik pēc laika ir jāatjauno.”

"Arodapmācības īsteno pēc kursu principa un nodarbības organizē iespējami tuvu klausītāju dzīves vietai un viņiem izdevīgā laikā. "

Iepriekšējā programmperiodā, kad norisa līdzīgas apmācības, cilvēki tās labprāt apmeklēja. Pēc kursu beigām tika veikta anketēšana, lai uzzinātu lauksaimnieku domas un mācību vērtējumu. Pārsvarā atbildes liecinājušas, ka cilvēki jūtoties apmierināti, jo kursos iemācījušies to, ko nedod skola. Viens no lielākajiem pieplūdumiem bijis bioloģiskās lauksaimniecības mācībās, cilvēki uz kursiem dažkārt gaidījuši pat pusgadu.

„Tātad šis lauciņš stāvējis „neaparts”, cilvēki ir izslāpuši pēc praktiskām zināšanām. Turklāt šīs mācības ir par brīvu – tās apmaksā publiskais sektors no ES un valsts budžeta,” teic A. Klieče.

Diviem zināšanu līmeņiem

Pamatojoties uz jau veikto mācību programmu apguves pieredzi, ZM sociālie partneri – Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija, Zemnieku saeima un Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome – iebilduši, ka, iepriekšējā posmā veidojot mācību programmas, nav ņemtas vēra klausītāju priekšzināšanas un sagatavotības līmenis apskatāmajos jautājumos. Šis iebildums noteikti tiks ievērots, sagatavojot programmas nākamajam apmācību posmam. Vispārējās mācību grupās paredzēts mācīt nozares ražošanas tehnoloģiju pamatdarbu izpildītājus. Nozares speciālistu un mācību kursu pasniedzēju apmācībai tiks izsludināts projektu konkurss. Jebkurā gadījumā, īstenojot apmācības, būs vērā ņemtas katras nozares reģionālās īpatnības.

"Tiesības veikt apmācības varēs iegūt Lauku atbalsta dienesta izsludinātajos konkursos, kas notiks reizi gadā."

Tiesības veikt apmācības varēs iegūt Lauku atbalsta dienesta izsludinātajos konkursos pie nosacījuma, ja tiks izpildītas Ministru kabineta noteikumos minētās prasības. Konkursi tiks izsludināti reizi gadā līdz programmperioda beigām.

Vispārējās mācības apmeklēt un iegūt sev vajadzīgās zināšanas un prasmes varēs ikviens lauksaimniecības, mežsaimniecības un pārtikas ražošanas (izņemot zivsaimniecības) nozarē nodarbinātais, kā arī meža īpašnieki. Savukārt projekta pieteikumā speciālistu un pasniedzēju apmācībai pretendentam būs diezgan precīzi jānorāda cilvēki, kas apmeklēs konkrēto apmācības kursu.

Zemkopības ministrijas speciālisti prognozē, ka pirmais konkurss tiks izsludināts šī gada beigās.

Kopējais finansējums arodapmācībai ir 5 256 770 latu (ES līdzfinansējums 75% jeb 3 942 578 lati, Latvijas valsts līdzfinansējums 25 % jeb 1 314 192 lati). Pasākumu paredzēts īstenot 5 gadus – no 2009. līdz 2013. gadam, gadā izlietojot 1 051 354 latus publiskā finansējuma.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI