Lai pagarinātu slimības lapu, nepieciešams VDEĀVK atzinums

J
jautā:
13. martā, 2016
Gita

Darbiniekam, piem., 7.aprīlī būtu 6 mēneši kā uz slimības lapas B, bet viņu arodārsts sūta vēl uz izmeklējumiem (diemžēl nevar tik ātri tikt) un ieraksta, ka slimības lapa turpinās, kamēr tiek veikti izmeklējumi, bet ģimenes ārsts saka, ka nevar vairāk pagarināt slimības lapu B, jo varot rakstīt tikai uz 6 mēnešiem.

A
atbild:
15. martā, 2016
Edīte Brikmane
LV portāls
Veselības inspekcija
Agita Antonāne, Komunikācijas nodaļas preses sekretāre

Atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr.152 „Darbnespējas lapu izsniegšanas kārtība” 17.1punktam, “ja darbnespēja turpinās ilgāk par 26 nedēļām, ārstējošam ārstam vai ārsta palīgam ir pienākums nosūtīt darbnespējīgo personu uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisiju. Komisija sniedz atzinumu par darbnespējas lapas pagarināšanu darbnespējas periodā, kas turpinās ilgāk par 26 nedēļām, bet ne ilgāk par 52 nedēļām (skaitot no darbnespējas pirmās dienas), ja tas nepieciešams pilnvērtīgas ārstēšanas nodrošināšanai (tai skaitā rehabilitācijas nodrošināšanai), vai nosaka invaliditāti. Dokumentus, kas nepieciešami atzinuma saņemšanai (iesniegumu, darbnespējas lapu B un medicīnisko dokumentu lietvedības kārtību regulējošajos normatīvajos aktos noteikto veidlapu Nr.088/u "Nosūtījums uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisiju"), persona iesniedz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā ne vēlāk kā piecas darbdienas pirms 26 nedēļu nepārtrauktas darbnespējas perioda beigām”.

Tātad, “lai šajā gadījumā ārsts varētu pagarināt darbnespējas lapu, viņam ir nepieciešams Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) atzinums”, skaidro Veselības inspekcijas pārstāve Agita Antonāne. “Noteikumi nosaka ārstniecības personai (ārstam) pienākumu šajā gadījumā nosūtīt darbnespējīgo personu uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisiju, lai saņemtu no komisijas atzinumu par darbnespējas lapas pagarināšanu darbnespējas periodā, kas turpinās ilgāk par 26 nedēļām, bet ne ilgāk par 52 nedēļām (skaitot no darbnespējas pirmās dienas), ja tas nepieciešams pilnvērtīgas ārstēšanas nodrošināšanai (tai skaitā rehabilitācijas nodrošināšanai), vai nosaka invaliditāti.”

Atbildot uz līdzīgu jautājumu, kā rīkoties, ja VDEĀVK lēmums tiek pieņemt pēc minētā 26 nedēļu termiņa (skat. e-konsultāciju “Ja līdz VDEĀVK lēmumam nepagarina slimības lapu”), Veselības inspekcija LV portālam ir norādījusi, ka pēc tam, kad VDEĀVK pieņem lēmumu par darbnespējas lapas pagarināšanu, darbnespējas lapa tiek turpināta ar to dienu, kad beidzās iepriekšējais darbnespējas periods, proti, šajā gadījumā 7.aprīli.

Savukārt, ja darba devējs lūdz uzrādīt apliecinājumu, ka darbiniekam turpinās darbnespēja, bet  VDEĀVK nav pieņēmusi lēmumu minētajā 26 nedēļu termiņā un tāpēc slimības lapu nevar pagarināt, pacients var vērsties pie ģimenes vai ārstējošā ārsta ar lūgumu izsniegt veidlapu Nr.027/u „Izraksts no stacionāra pacienta/ ambulatorā pacienta medicīniskās kartes”, kurā norāda, ka pacients vēl nav darbspējīgs un nepieciešams sagaidīt no VDEĀVK lēmumu, pamatojoties uz kura tiks pagarināta darbnespējas lapa.

Papildus informējam, ka saskaņā ar likuma „Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 13.panta pirmo daļu slimības pabalstu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra piešķir un izmaksā par laiku no darba nespējas 11.dienas līdz darbspēju atgūšanas dienai, bet ne ilgāku par 26 nedēļām, skaitot no darba nespējas pirmās dienas, ja darba nespēja ir nepārtraukta, vai ne ilgāku par 52 nedēļām triju gadu periodā, ja darba nespēja atkārtojas ar pārtraukumiem.