Kā iegūt īpašumā neprivatizētu dzīvokli

J
jautā:
11. janvārī, 2012
Edgars Palovičš

Labdien,gribēju paintresēties, ko nozīmē pirkt neprivatizētu dzīvokli. Un vai ir iespējams viņu pārrakstīt?

A
atbild:
12. janvārī, 2012
Mudīte Luksa
speciāli LV portālam

Neprivatizēto dzīvokļu īpašnieks ir pašvaldība vai valsts. Kārtību, kādā šādi dzīvokļi atsavināmi jeb nododami privātīpašumā, pirmām kārtām nosaka Publiskas personas mantas atsavināšanas likums

Tā 45.pantā ir teikts: ”(3) Atsavinot valsts vai pašvaldības īpašumā esošu viendzīvokļa māju vai dzīvokļa īpašumu, par kuru lietošanu likumā "Par dzīvojamo telpu īri" noteiktajā kārtībā ir noslēgts dzīvojamās telpas īres līgums, to vispirms rakstveidā piedāvā pirkt īrniekam un viņa ģimenes locekļiem.”

Zemes īpašnieks (īpašnieki) un dzīvokļu īpašnieki savas pirmpirkuma tiesības var izmantot mēneša laikā no piedāvājuma saņemšanas dienas.”

Savukārt likuma „Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” 19.pantā norādīts: „Ja īrnieks un viņa ģimenes locekļi nevienojas par to, kurš vai kuri no viņiem privatizēs īrēto dzīvokli, vai atsakās no tā privatizācijas, privatizācijas komisija dzīvokli nepiedāvā privatizācijai citām personām.”

Tomēr ar īrnieka un viņa ģimenes locekļu piekrišanu īrnieka īrēto dzīvokli var privatizēt zemes gabala īpašnieks, uz kura zemes dzīvojamā māja uzcelta, vai arī cita persona, ja īrnieks un viņa ģimenes locekļi atsakās no dzīvokļa privatizācijas un noslēdz notariāli vai privatizācijas komisijas apliecinātu vienošanos ar personu, kura vēlas privatizēt minēto dzīvokli.

Ar īrnieku piekrišanu tiesības privatizēt šādu dzīvokli ir privatizācijas sertifikātu īpašniekiem - Latvijas pilsoņiem, nepilsoņiem un personām, kuras saņēmušas pastāvīgās uzturēšanās atļauju, kā arī privatizācijas sertifikātu īpašniekiem – juridiskajām personām, kurām ir tiesības pirkt zemi saskaņā ar spēkā esošajiem likumiem, izņemot valsti, pašvaldības un kapitālsabiedrības, kurās valsts vai pašvaldību kapitāla daļas atsevišķi vai kopumā pārsniedz 50 procentus.

Privatizējamā objekta vērtību saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem nosaka privatizācijas komisija.
Dzīvokli, par kura lietošanu nav noslēgts dzīvojamās telpas īres līgums, publiski piedāvā privatizēt atklātā izsolē. Taču likums nosaka virkni iedzīvotāju kategoriju, kurām šādā izsolē ir priekšrocības.

Kā redzams no iepriekš minētā, neprivatizētu dzīvokli nopirkt nebūs vienkārši, bet „pārrakstīt” – būtībā neiespējami. Jo par šādām darbībām obligāti ir jāinformē izīrētājs. Likumā „Par dzīvojamo telpu īri” ir noteikts, ka īrniekam ir tiesības iemitināt viņa īrētajā dzīvojamā telpā savu laulāto, vecākus (adoptētājus), darbnespējīgos brāļus un māsas un pilngadīgos bērnus, kuriem nav savas ģimenes, ja tam piekrituši visi attiecīgajā dzīvojamā telpā dzīvojošie īrnieka pilngadīgie ģimenes locekļi un ja iepriekš par to rakstveidā informēts izīrētājs. Likums gan nosaka - īrniekam ir tiesības apmainīt aizņemto dzīvojamo telpu ar citu īrnieku, ja tam rakstveidā piekrituši kopā ar viņu dzīvojošie pilngadīgie ģimenes locekļi un izīrētājs.