Par notiesāto izvietošanu cietumos lemj īpaša komisija

J
jautā:
10. decembrī, 2015
Aija

Cik ilgi drīkst turēt islaicīgā aizturēšanas izolatorā, ja piespriestais sods ir apcietinājums?

A
atbild:
28. decembrī, 2015
Mudīte Luksa
speciāli LV portālam

Aizturēto personu turēšanas kārtības likuma 1.panta otrajā daļā ir noteikts - īslaicīgās aizturēšanas vietā, ja nepieciešams, var ievietot administratīvi aizturētās un arestētās personas, kā arī apcietinātās un notiesātās personas — procesuālo darbību veikšanai.

Ja apcietinājumu tiesa piemērojusi kā drošības līdzekli, tad, kā noteikts Apcietinājumā turēšanas kārtības likuma 4.panta trešajā daļā „pēc procesa virzītāja pieprasījuma apcietināto var ievietot speciāli aprīkotās policijas telpās (turpmāk — īslaicīgās aizturēšanas vieta) uz laiku, kas nepieciešams procesuālo darbību veikšanai un tiesas procesiem. Tur apcietinātajiem nodrošināmi īslaicīgās aizturēšanas vietas sadzīves apstākļi un uz viņiem attiecināmi īslaicīgās aizturēšanas vietas iekšējās kārtības noteikumi”.

Tātad – konkrēts laiks nav minēts, apcietinājuma laiks īslaicīgās aizturēšanas vietā ir  procesa virzītāja ziņā.

Kārtību īslaicīgās aizturēšanas vietās nosaka Aizturēto personu turēšanas kārtības likums (no 2.panta līdz 7.pantam).

Ja persona notiesāta ar brīvības atņemšanas sodu, tad Sodu izpildes kodeksa 13.2 pantā „Notiesāto izvietošana brīvības atņemšanas iestādē” ir noteikts: „Ar brīvības atņemšanas iestādes priekšnieka rīkojumu izveidotā notiesāto izvietošanas komisija nosaka, kurā brīvības atņemšanas iestādes nodaļā, vienībā un kamerā notiesātais izvietojams, ņemot vērā brīvās vietas kamerās, notiesāto psiholoģisko saderību, veselības stāvokli, attieksmi pret smēķēšanu, iepriekšējo kriminālo pieredzi. /../ Notiesāto izvietošanas komisijas lēmums par notiesāto izvietošanu nav apstrīdams un pārsūdzams.”

Likuma 16.pants „Notiesāto īslaicīga atstāšana izmeklēšanas cietumā”:„Ar brīvības atņemšanu notiesāto, kuram sods jāizcieš brīvības atņemšanas iestādē, var atstāt izmeklēšanas cietumā ar rajona, pilsētas vai tiesu apgabala prokurora lēmumu uz laiku līdz trim mēnešiem, bet ar ģenerālprokurora lēmumu — uz laiku līdz sešiem mēnešiem, ja nepieciešams izdarīt izmeklēšanas darbības, vai ar tiesas lēmumu, kas pieņemts saskaņā ar lietas izskatīšanu tiesā, — uz noteikto lietas izskatīšanas laiku.

Ja notiesāto sauc pie kriminālatbildības citā lietā un viņam noteiktais drošības līdzeklis ir apcietinājums, termiņu viņa turēšanai izmeklēšanas cietumā nosaka saskaņā ar Kriminālprocesa likuma noteikumiem.”

Tā kā jautājumā iekļautā informācija ir pārāk vispārīga, sīkākus paskaidrojumus nav iespējams sniegt.