TĒMA: Ģimene

Bērna paternitātes noteikšana tēva nāves gadījumā

J
jautā:
05. decembrī, 2011
Miat

Labdien! Situācija: bērna tēvs nav norādīts viņa dzimšanas apliecībā. Pirms gada bērna tēvs nomira. Vai iespējams noteikt bērnam paternitāti, ja nepieciešamās analīzes nodotu bērna tēva radinieks (viņa meita vai viņa māsa)? Kādi normatīvie akti to ļauj/neļauj? Cik šādas analīzes maksā?

A
atbild:
06. decembrī, 2011
Tieslietu ministrija
Sandris Rāgs, Civiltiesību departamenta juriskonsults

Ja bērna tēvs miris, paternitātes faktu var konstatēt tiesā sevišķā tiesāšanas kārtībā, iesniedzot tiesai pēc pieteicēja dzīvesvietas pieteikumu par paternitātes fakta konstatēšanu. Šādu pieteikumu tiesā saskaņā ar Civillikuma 158.panta otro daļu var iesniegt bērna māte, bērna aizbildnis un bērns pats pēc pilngadības sasniegšanas.

Kā norādīts Augstākās tiesas judikatūrā (sk. Augstākās tiesas Senāta 2004.gada 28.septembra tiesu prakses civillietu izskatīšanā par bērna izcelšanās noteikšanu, adopcijas apstiprināšanu un atcelšanu, uzturlīdzekļu piedziņu no vecākiem bērna uzturēšanai, laulības šķiršanu un neesamību apkopojumu), bērna dzimšanas reģistrā neesošu ierakstu par paternitāti var papildināt uz tiesas sprieduma pamata par paternitātes fakta konstatēšanu (Civillikuma 158.panta otrā daļa un Civilprocesa likuma 249.2 pants).

Paternitātes noteikšanas pamats tiesā ir bērna bioloģiskās izcelšanās pierādīšana. Pastāvot strīdam par bērna izcelšanās noteikšanu, būtiska nozīme ir tādam zinātniskam pierādījumam kā tiesu bioloģiskās ekspertīzes atzinumam, kas vērtējams kopsakarā ar pārējiem pierādījumiem.

Visprecīzākā un tādēļ arī visbiežāk šādam nolūkam izmantotā ekspertīze ir ekspertīze ar DNS metodi. Šādu ekspertīzi var noteikt arī lietā par paternitātes fakta konstatēšanu pat ar iespējamu nelaiķa mirstīgo atlieku ekshumāciju bērna bioloģiskās izcelšanās noteikšanai. Līdz ar to Jūsu gadījumā šāda ekspertīzes veikšana ir iespējama.

Vienīgi jāatzīst, ka ekspertīze ar DNS metodi ir samērā dārga. Piemēram, Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centrā DNS ekspertīze izmaksā 278,78 LVL ar PVN, savukārt Valsts policijas kriminālistikas pārvaldē – 270,55 LVL ar PVN. DNS analīzes veic arī privātās sertificētās laboratorijas, un to cenas arī pārsniedz caurmērā 200 latus par ekspertīzes veikšanu.

Papildu informācijai varat skatīt LV portāla sagatavoto atbildi uz līdzīgu jautājumu: Dažkārt var iztikt arī bez ģenētiskā testa