Kā dibināt mazkapitāla SIA

J
jautā:
11. jūnijā, 2010
Helmuts Dudalevs

Bija dzirdētas baumas, ka Latvijā komercdarbības reģistrēšanai būs minimālā iemaksa 1 lata apmērā. Vai tās tiešām ir baumas, vai tomēr tā uz doto brīdi arī notiek ...?

A
atbild:
16. jūnijā, 2010
Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis"
Ilze Apine, sabiedrisko attiecību vadītāja

Visticamāk, domātas nozīmīgās izmaiņas Komerclikumā, kas stājās spēkā 2010. gada 1. maijā. Tās paredz, ka turpmāk var dibināt sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA), kuru pamatkapitāls ir vismaz 1 lats (publiskajā telpā šos uzņēmumus mēdz saukt par mikrosabiedrībām vai mikrouzņēmumiem, lai gan šāds jēdziens likumā nav lietots).

Paskaidrojam, ka Komerclikums nu ir papildinātas ar 185.1 pantu – ar īpašiem noteikumiem pamatkapitāla lielumam (apmēram). Proti, no 1. maija tas var būt mazāks (1 līdz 1999 lati) par šā likuma 185. pantā noteikto minimālā pamatkapitāla lielumu (2000 lati), ja sabiedrība atbilst visām šādām pazīmēm:

  • sabiedrību dibina fiziskās personas, un dibinātāju maksimālais skaits ir pieci;
  • sabiedrības dalībnieki ir fiziskās personas, un to maksimālais skaits ir pieci;
  • sabiedrības valde sastāv no viena vai vairākiem valdes locekļiem un visi valdes locekļi ir sabiedrības dalībnieki;
  • sabiedrības dalībnieks vienlaikus ir dalībnieks tikai vienā sabiedrībā, kuras pamatkapitāls ir mazāks par 2000 latiem.

Par to plašāk var izlasīt portālā LV.LV nodokļu speciālistes J. Neilandes publikācijā „Ievērojami jaunumi Komerclikumā”.

Dibinot šādu mikrosabiedrību, jārēķinās arī ar dibināšanas sludinājuma izmaksām. Par to plašāk var izlasīt rakstā „Mikrosabiedrību dibināšanas sludinājumi - par pašizmaksu, par pamatkapitāla palielināšanu – bez maksas”

Ar prasībām, kā var reģistrēt šādu SIA, var iepazīties Uzņēmuma reģistra mājaslapā

Savukārt Uzņēmuma reģistrs sniedz praktiskus padomus, kas jāņem vērā, pirms dibināt savu uzņēmumu. Skat. šeit.

Ar Komerclikuma aktuālo redakciju var iepazīties šeit.