Par dāvinājuma līguma likumību un nepieciešamajiem dokumentiem

J
jautā:
01. aprīlī, 2015
Sandra

Labdien. Bērnībā tēvs no manis atteicās, un tad mani adoptēja mammas otrais vīrs. Līdz pat šim turpinu tikties ar sava bioloģiskā tēva māti, savu vecmammu. Vai vecmamma var veikt dāvinājumu manam dēlam, savam mazdēlam, un kādi dokumenti nepieciešami? Paldies.

A
atbild:
02. aprīlī, 2015
Agnese Ērgle
LV portāls
Latvijas Notariāts
Dita Reliņa, Zvērinātu notāru padomes Juridiskās nodaļas vadītāja

Latvijas Zvērinātu notāru padomes Juridiskās nodaļas vadītāja Dita Reliņa skaidro: „Dāvināt var jebkurai personai, neatkarīgi no radniecības. Vienīgi šeit nevarēs piemērot samazināto valsts nodevu par īpašuma tiesību iereģistrēšanu zemesgrāmatā, kas paredzēta radiniekiem.

Būs jāmaksā vispārējā valsts nodeva, kas paredzēta pie dāvinājuma līguma ierakstīšanas (3%). Tas tāpēc, ka līdz ar adopciju ir izbeigušās adoptētā tiesiskās attiecības ar tēvu un viņa radiniekiem (Civillikuma 173.pants).”

Valsts nodevas nosaka Ministru kabineta 2009.gada 27.oktobra noteikumi Nr.1250 „Noteikumi par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā.”