Maksātnespējas pieteikums, ja atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā

J
jautā:
03. septembrī, 2014
Marina

Vai maksātnespējas procesu var uzsākt persona, kura atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā?

A
atbild:
08. septembrī, 2014
Zaida Kalniņa
LV portāls

Jā, var. Fiziskas personas maksātnespējas pieteikumu ir tiesīga iesniegt jebkura fiziska persona, kas Maksātnespējas likuma 127.pantaizpratnē pēdējo sešu mēnešu laikā ir bijusi Latvijas Republikas nodokļu maksātājs un kurai ir finansiālas grūtības – nav iespēju nokārtot parādsaistības, kam jau iestājies izpildes termiņš.

Maksātnespējas likums nekonkretizē, ka cilvēkam jābūt, piemēram, iedzīvotāju ienākuma nodokļa, sociālā nodokļa vai nekustamā īpašuma nodokļa maksātājam. Tāpat likumā nav norādīts, kas nedrīkst iesniegt fiziskas personas maksātnespējas pieteikumu.

Tādējādi, lemjot jautājumu par fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikuma pieņemšanu, tiesnesim jāpārbauda, vai persona atbilst likuma "Par nodokļiem un nodevām" 14.pantā norādītajiem nodokļu maksātāja kritērijiem. Nodokļu maksātāja statusu apliecina attiecīgā Latvijas Republikas Valsts ieņēmumu dienesta izziņa par to, ka konkrētā persona ir reģistrēta nodokļu maksātāju reģistrā.