Īpašuma dāvinājums nepilngadīgam bērnam jāsaskaņo ar bāriņtiesu

J
jautā:
18. jūnijā, 2014
Inese Kampe

Vēlos savu nekustamo īpašumu uzdāvināt nepilngadīgai meitai. Kādas formalitātes man ir jākārto un kādas ir to izmaksas? Īpašuma kadastrālā vērtība uz šo brīdi ir 5000 euro.

A
atbild:
20. jūnijā, 2014
Latvijas Notariāts
Dagne Rušeniece, zvērināta notāra palīdze

Civillikuma 189.pantā ir noteikts, ka bērni var noslēgt ar saviem vecākiem visādus tiesiskus darījumus. Kamēr bērni ir nepilngadīgi, šādi darījumi noslēdzami tikai ar bāriņtiesas līdzdalību, kura ieceļ šim gadījumam aizbildņus.

Praksē šādu darījumu noslēgšana notiek šādi:

1) tiek sagatavots līguma projekts, kuru iesniedz attiecīgajā bāriņtiesā;

2) bāriņtiesa izvērtē darījuma noteikumus un to, vai šāds darījums nepasliktinās nepilngadīgā bērna materiālo stāvokli un ir bērna interesēs;

3) pēc projekta izvērtēšanas bāriņtiesa var likt iekļaut vai tieši otrādi - izņemt no līguma atsevišķus punktus;

4) bāriņtiesa pieņem lēmumu par darījuma noslēgšanu/nenoslēgšanu, kā arī ieceļ darījuma noslēgšanai aizbildi (visbiežāk tas ir otrs vecāks);

5) kad ir saņemts bāriņtiesas lēmums, tad jādodas pie notāra parakstīt nostiprinājuma lūgumu. Lēmums obligāti ir jāņem līdzi. Jāņem līdzi arī radniecību pierādošie dokumenti (dzimšanas apliecības u.t.t.);

6) pēc nostiprinājuma lūguma saņemšanas tas jāiesniedz attiecīgajā zemesgrāmatu nodaļā.

Līguma projekta sagatavošana pie notāra izmaksā 66,28 eiro. Savukārt nostiprinājuma lūguma izmaksas būs ap 80-90 eiro. Zemesgrāmatā būs jāsamaksā arī valsts nodeva 0,5% apmērā no kadastrālās vērtības (vai novērtējuma, kāds norādīts līgumā - nodeva tiks aprēķināta no lielākās summas) un kancelejas nodeva 21,34 eiro apmērā.