TĒMA: Drošība

Rīcība ar atrastajām mantām

J
jautā:
26. janvārī, 2011
Karina

Jau kādu laiku atpakaļ atradu naudas maku ar naudu. Pēc satura spriežot, varētu būt ārzemnieka manta. Ar to griezos policijā, kur nodevu maku īpašnieka atrašanai. Kad pēc laika interesējos, kā sokas ar maka īpašnieka meklēšanu, man atbildēja, ka nauda ir ieskaitīta Valsts kasē, un man ir tiesības saņemt tukšo maku.
Kā man citreiz rīkoties ar atrastām mantām? Ko dara policija, kad saņem atrastās mantas? Kāda ir nozaudēto mantu īpašnieku meklēšanas kārtība? Vai pienākas kāda atlīdzība atradējam?

A
atbild:
16. februārī, 2011
Valsts policija
Guntars Marķitāns, Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks

Tā kā jautājumā minētie fakti ir abstrakti, par policijas darbinieka un atradēja tiesību aktos noteiktajiem pienākumiem rīcībās ar atrasto mantu sniedzam Jums vispārēju informāciju.

Personai, kas atradusi citai nezināmai personai piederošu mantu, par to jāpaziņo vietējai policijai vienas nedēļas laikā no atrašanas dienas. Šo pienākumu nosaka Civillikuma trešās daļas 3. nodaļas „Lietu atrašana” 945. pants.

Vispārējas policijas rīcības, pieņemot atrastu mantu, ir noteiktas likumā „Par policiju” 10. panta pirmās daļas 10. punktā, Civillikumā, kā arī Ministru kabineta 2006. gada 25. aprīļa noteikumos Nr. 315 „Kārtība, kādā veicama valstij piekritīgas mantas uzskaite, novērtēšana, realizācija, nodošana bez maksas, iznīcināšana un realizācijas ieņēmumu ieskaitīšana valsts budžetā”.

Policijas pienākumos ietilpst noteiktu laika periodu atrasto mantu, dokumentus, vērtspapīrus vai citas atrastās lietas saglabāt, līdz atrod to īpašnieku vai tās nodod konkrētās valsts iestādes amatpersonai. Tomēr, tā kā gadījumi ir dažādi, detalizēti priekšraksti rīcībām ar atrastu mantu nepastāv.

Praksē policijas darbinieki, izvērtējot katru konkrēto atrasto mantu, pieņem lēmumu konkrētām rīcībām. Kā valsts pārvaldes iestādei policijai ir saistoši vadīties no lietderības valsts līdzekļu izlietošanā, piemēram, lai izsludinātu atrastās mantas īpašnieka meklēšanu. Tādēļ vērā tiek ņemta, piemēram, atrastās mantas materiālā vērtība.

Civillikuma trešās daļas 3. nodaļas „Lietu atrašana” 949. pants nosaka, ka atrastā manta vai, to pārdodot, iegūtā nauda, ja īpašnieks sešu mēnešu laikā no policijas sludinājuma dienas nav ieradies to saņemt, pāriet atradēja īpašumā. Vienlīdz likums uzliek pienākumu atradējam, saņemot atrasto mantu vai naudu, to uzglabāt.

Tas nozīmē, ka atradējs, vēršoties policijas nodaļā, kur atrasto mantu nodevis un uzzinot, ka atrastās mantas īpašnieks sešu mēnešu laikā nav atrasts, ir tiesīgs iesniegt rakstveida iesniegumu policijai un minēto mantu saņemt.