E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35958
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1
1
1

Kādi tiesību akti nosaka parādnieka bankas kontu apķīlāšanu

J
jautā:
28. martā, 2025
Janika

Labdien! Lūdzu sniegt skaidrojumu par fizisko personu bankas kontu bloķēšanu. Kura likuma pants un kuri noteikumi nosaka kārtību, atļauju tiesu izpildītājam bloķēt fiziskās personas bankas kontu? Uzrakstiet visus normatīvos aktus, kas to atļauj! Lūdzu skaidrot, vai kontu bloķēšana nav pretrunā Satversmei? Kontu bloķēšana nav tikai kreditoru interešu aizstāvībai, bet arī zvērinātu tiesu izpildītāju personisko vajadzību apmierināšanai. 

A
atbild:
Šodien
Zaida Kalniņa
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Uzņemto parādsaistību nokārtošana ir katra aizņēmēja pienākums. Ja aizņēmējs nepilda savas saistības, tad aizdevējs ir tiesīgs vērsties tiesā un prasīt tiesai piedzīt parādu piespiedu kārtībā. Pēc tiesas nolēmuma un izpildraksta saņemšanas, kreditors to iesniedz tiesu izpildītājam un nosaka parāda piespiedu izpildes līdzekļus.  

Piespiedu izpildes līdzekļi ir noteikti Civilprocesa likuma 557. pantā: 

1) piedziņas vēršana uz parādnieka kustamo mantu, tai skaitā mantu, kas atrodas pie citām personām, un bezķermeniskām lietām, tās pārdodot; 

2) piedziņas vēršana uz naudu, kas parādniekam pienākas no citām personām (darba samaksu, tai pielīdzinātiem maksājumiem, citiem parādnieka ienākumiem, noguldījumiem kredītiestādēs vai pie citiem maksājumu pakalpojumu sniedzējiem); 

3) piedziņas vēršana uz parādnieka nekustamo īpašumu, to pārdodot; 

31) piedziņas vēršana uz parādnieka apbūves tiesību, to pārdodot; 

4) tiesas piespriestās mantas nodošana piedzinējam un ar tiesas spriedumu uzlikto darbību izpildīšana; 

5) spriedumā norādīto personu un mantu izlikšana no telpām; 

6) ievešana valdījumā; 

61) bērna nogādāšana atpakaļ uz valsti, kurā ir viņa dzīvesvieta; 

7) citi līdzekļi, kas norādīti spriedumā. 

Tādējādi tā sauktā bankas kontu apķīlāšana nav pretrunā Latvijas Republikas Satversmei, tas ir tiesisks Civilprocesa likuma 599. pantā noteiktais piespiedu izpildes līdzeklis  piedziņas vēršana uz naudas līdzekļiem, kas pienākas no citām personām.  

Tas paredz: 

(1) Ja piedziņu vērš uz naudas līdzekļiem, kas pienākas no citām personām, tai skaitā no cita tiesu izpildītāja, tiesu izpildītājs nosūta šīm personām pieprasījumu paziņot, vai tām ir pienākums samaksāt kādas summas parādniekam, uz kāda pamata un kādā termiņā. 

(2) Vienlaikus ar pieprasījumu tiesu izpildītājs paziņo, ka šie naudas līdzekļi tiek apķīlāti piedziņas summas un sprieduma izpildes izdevumu apmērā un ka līdz pilnīgai piedzenamās summas un sprieduma izpildes izdevumu dzēšanai šīm personām naudas līdzekļi jāieskaita tiesu izpildītāja depozīta kontā. 

Der zināt, ka tiesu izpildītājs ir vidutājs starp aizdevēju un parādnieku, kas nepārstāv nevienas puses intereses. Tā pienākums ir izpildīt spēkā stājušos tiesas nolēmumu. Savukārt banka, apķīlājot parādnieka bankas kontus, izpilda tiesu izpildītāja rīkojumu.  

Parāda piespiedu piedziņas laikā ikvienam parādniekam ir savs tiesību un pienākumu apjoms. Primāri – uzturēt cieņpilnu komunikāciju ar savu tiesu izpildītāju un korektas parāda piedziņas ietvaros sniegt viņam nepieciešamo informāciju par saviem ienākumiem. 

Noderīgu informāciju par parādu piedziņu savu tiesību īstenošanai jūs atradīsiet šajās LV portāla publikācijās:   

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 216 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas