Labdien! Šobrīd atrodos BKA (abi BKA bija pēc kārtas, sākot no 2021. gada). Aprīlī man jāatgriežas darbā, tomēr pagaidām tur neplānoju atgriezties. Vai darba devējam ir pienākums man izmaksāt naudiņu par sakrātajām atvaļinājuma dienām? Pieņemu, ka šo gadu laikā tādu ir daudz. Cik liela summa tā varētu būt?
Jānorāda, ka par uzkrāto atvaļinājumu ikviens darbinieks var uzzināt, vēršoties pie darba devēja. Tikai darba devēja rīcībā ir pilnīga informācija par to, kad esat izmantojusi atvaļinājumu un vai ir izveidojies neizmantotā atvaļinājuma uzkrājums. Piemēram, ja pirms došanās grūtniecības atvaļinājumā 2021. gadā neizmantojāt ikgadējo atvaļinājumu, uzkrājums ir izveidojies.
Tomēr, ja pieņēmāt, ka laiks no 2021. gada, kad izmantojāt bērna kopšanas atvaļinājumus, dod jums tiesības uz darba devēja apmaksātu atvaļinājumu, atbilde ir noliedzoša. Darba likuma 152. panta otrā daļa noteic, ka laikā, kas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, neieskaita bērna kopšanas atvaļinājuma laiku un atvaļinājuma laiku bez darba samaksas saglabāšanas, kas ir ilgāks par četrām nedēļām viena gada laikā.
Savukārt laikā, kas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, ieskaita laiku, kad darbinieks bijis faktiski nodarbināts pie attiecīgā darba devēja, un laiku, kad darbinieks nav veicis darbu attaisnojošu iemeslu dēļ, ieskaitot:
Ja darbā atgriezties negrasāties, darba devējs jums aprēķinās un izmaksās neizmantotā atvaļinājuma kompensāciju par uzkrātā, iepriekš neizmantotā atvaļinājuma dienām, tostarp grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku.
Neizmantotā atvaļinājuma kompensācijas aprēķinu veiks, nosakot jūsu vidējās izpeļņas aprēķinu, kuru rēķinās atbilstoši Darba likuma 75. panta otrajai daļai: “Vidējo izpeļņu aprēķina par pēdējiem sešiem kalendāra mēnešiem no darba algas, no normatīvajos aktos, darba koplīgumā vai darba līgumā noteiktajām piemaksām, kā arī no prēmijām. Ja pēdējo sešu vai vairāk mēnešu laikā darbinieks nav strādājis un viņam nav izmaksāta darba samaksa, vidējo izpeļņu aprēķina no darba samaksas par darbu sešos kalendāra mēnešos pirms attaisnotās prombūtnes perioda sākuma. Ja darbinieks pirms attaisnotās prombūtnes perioda sākuma ir strādājis mazāk par sešiem mēnešiem, vidējo izpeļņu aprēķina no darba samaksas par periodu, kurā darbinieks ir strādājis. Ja aprēķinātā mēneša vidējā izpeļņa par darbu normāla darba laika ietvaros ir mazāka nekā spēkā esošā minimālā mēneša darba alga, mēneša vidējā izpeļņa izmaksājama spēkā esošās minimālās mēneša darba algas apmērā.”
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!