E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34850
Lasīšanai: 3 minūtes
2
2

Par nomnieka pirmpirkuma tiesību izmantošanu

J
jautā:
18. decembrī, 2024
Inta

Labdien! Vai es varu pašvaldībai uz zemes nomas līguma pamata prasīt pirmpirkuma tiesības, ja nomas līgumā tās nav norādītas? Līgums trīs gadus ir reģistrēts pašvaldībā. Šobrīd pašvaldība ir veikusi atsavināšanu, lai īpašumu izsolītu.

A
atbild:
19. decembrī, 2024
Olga Lauva
juriste

Normatīvajos aktos noteiktā kārtība, kas nosaka rīcību ar zemi, var atšķirties, ņemot vērā, kur atrodas pašvaldības zeme (pilsētā vai laukos) un vai uz zemes ir apbūve. 

Civillikums vispārēji noteic, ka ar pirmpirkuma tiesībām persona pielīgst sev priekšrocību pirkt lietu, ja īpašnieks to pārdotu tālāk (2060. pants). Lai pirmpirkuma tiesības būtu spēkā attiecībā pret trešajām personām, pirmpirkuma tiesības par labu nomniekam ir nostiprināmas zemesgrāmatā. 

Normatīvie tiesību akti izņēmuma kārtā paredz speciālo regulējumu par nomnieka pirmpirkuma tiesībām uz nomāto lauksaimniecības zemi. Proti, likuma “Par zemes privatizāciju lauku apvidos” 30.2 pants noteic –, ja zemes īpašnieks atsavina sev piederošo lauksaimniecības zemi, pirmpirkuma tiesības uz to secīgi ir: 

  • zemes kopīpašniekam, kura pirmpirkuma tiesības īstenojamas Civillikumā noteiktajā kārtībā; 
  • zemes nomniekam, kura zemes nomas līgums ir reģistrēts pašvaldībā vai zemesgrāmatā vismaz gadu pirms darījuma noslēgšanas dienas, par līguma reģistrāciju pusēm vienojoties rakstveidā. Ja zemi nomā vairākas personas, tās rakstveidā vienojas par pirmpirkuma tiesību izmantošanas kārtību; 
  • Latvijas zemes fonda pārvaldītājam. Ja Latvijas zemes fonds izmanto savas pirmpirkuma tiesības, atsavināšanas darījums nav atceļams.  

Tātad pirmpirkuma tiesības ir zemes nomniekam, ja atsavina lauksaimniecības zemi, kura zemes nomas līgums ir reģistrēts pašvaldībā vai zemesgrāmatā vismaz gadu pirms darījuma noslēgšanas dienas, par līguma reģistrāciju pusēm vienojoties rakstveidā.  

Normatīvie akti paredz, kā pašvaldībai jārīkojas ar savu mantu. Saskaņā ar Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma 3. pantu pašvaldībai ar finanšu līdzekļiem un mantu jārīkojas lietderīgi, tai skaitā noteikts, ka manta atsavināma un nododama īpašumā vai lietošanā citai personai par iespējami augstāku cenu. 

Publiskas personas mantas atsavināšanas likuma 4. panta ceturtās daļas 1. punkts paredz tiesības ierosināt publiskas personas nekustamā īpašuma atsavināšanu, tomēr atsevišķie likumā norādītie gadījumi negarantē, ka nekustamais īpašums tiks atsavināts, jo, piemēram, vispārējā gadījumā nomas attiecības pašvaldības zemes nomniekam neparedz pirmpirkuma tiesības.  

Ievērojot minēto, jums vispirms jāvēršas attiecīgajā pašvaldībā, lai noskaidrotu, vai un kādā veidā ir iespējams iegādāties konkrēto nekustamo īpašumu.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 56 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas